EPL: Guľatý orgazmus roka

06.06.2015 / Stewo Biroš
Fešáci prichádzajú do Berlína. (photo: SITA/AP Photo/Alexander Hassenstein)

Fešáci prichádzajú do Berlína. / (photo: SITA/AP Photo/Alexander Hassenstein)

Tvrdenie, že futbal je len obyčajnou hrou neplatí v dvoch prípadoch - keď kopete finále majstrovstiev sveta a keď kopete finále Ligy majstrov …

Barcelona - Juventus, finále Ligy majstrov

Triapolmiliónovú metropolu Nemecka ležiacu 30 a kus metrov nad zemskou súšou zaplaví o víkende prívalová taliansko-španielska riava futbaloverných, aby spolu so zvyškom sveta vyprskla na Olympiastadion ejakulát extázy najdokonalejšieho guľatého orgazmu roka 2015.

Futbal je o heterogenite postojov i filozofií, niekto je viac do Kanta, iný do Spinozu, a hlbokosť i jednotu rozmanitého má každý právo vidieť inak. Barcelonský futbalový pingpong o polmilióne prihrávok servíruje v súčasnosti najnadupanejší a najúdernejší topspin, vracajúci sa ku koreňom i podstate tejto hry zároveň, s tým nepohne ani najposlednejší mohykán z rodu šeroslepých hejtrov. Blaugranas nehrá, nechce a nevie hrať s 11-mi hráčmi za loptou, je to tím s kopyrajtom „nemáš loptu, nemáš pravdu, máš loptu, nemôžeš dostať gól“, tím, v ktorom by aj ofenzívny borec typu Garetha Balea hral kdesi v zadnej línii, tím, v ktorom keď beží zadák Alvez do útoku, stretáva seba samého ako sa vracia. Bezuzdne adorovaná i kacírsky preklínaná katalánska diva vybehne na Berlín bez pušapky, bez zranení a v totálne plnej pare pri 1.65. Zn. Messi desí.

Talianska zebra Vecchia Signora je v poslednom stretnutí spoločenstva najsamonakovejších klubov planéty pre mnohých vraj omylom, v detailoch je ale sila veľkých a každé finále kope výsostne ten, čo pred jeho výkopom neprehral. Buffonovské „postrážte to v 16-ke, všetko vystrelené spoza nej chytím“ preverí skúška ohňa /kurz na "starú tetu" je 6.2/, na ktorú sa teší Buckinhamská šľachta i pastieri za Ulanbátarom.

Šouka Chielliniho a Suareza padajúcich si do náčuria i náručia zároveň bude svetu chýbať /taliansky matador má svalové zranenie/, futbalové divadlo i napriek tomu ale chystá drámu, čo pôvabom sa nemá zmestiť do očí. A vy bez ohľadu na farbu futbalovej dúhy čo nosíte v srdci, určite buďte pri tom. Bo neučiniť tak je ako nechcieť byť súčasťou histórie.

Zážitoček, amigos.

Stewo Biroš

Stewo Biroš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár