Napraví si Hamilton po Monaku chuť?

07.06.2015 / Branislav Ježík
Dvaja, čo sú o hlavu pred ostatnými. (photo: SITA/Tom Boland/The Canadian Press)

Dvaja, čo sú o hlavu pred ostatnými. / (photo: SITA/Tom Boland/The Canadian Press)

Po dvoch týždňoch je tu opäť ďalší formulový víkend. Jazdci a tímy si odskočili do druhej najväčšej krajiny sveta, ktorú každý pozná podľa javorového listu z jej vlajky. Okrem toho, že tu vymysleli hokej, majú obyvatelia radi aj motoristický šport. A platí to aj naopak. Formula 1 sa sem vracia od začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia s malými prestávkami pravidelne. Veľká cena Kanady sa bude jazdiť už 52. krát.

Mercedes...

Minulý rok bol Okruh Gillesa Villeneuvea prvým, kde víťaz nesedel v monoposte Mercedes. Nečakané zlyhanie brzdového systému prinieslo prvé víťaztvo Danielovi Ricciardovi. Tento rok sú strieborné autá aspoň podľa časov v kvalifikácii ešte o niečo rýchlejšie, zatiaľ čo konkurencia stále nedokáže v Quebeckej metropole pokoriť hranicu 75 sekúnd.

Lewis Hamilton nechce nechať nič na náhodu a rád by odčinil nečakané monacké zlyhanie, ktorým daroval víťazstvo svojmu tímovému kolegovi. Ten v aktuálnej sezóne prehral už šiesty kvalifikačný súboj. Nemusí si však z toho robiť ťažkú hlavu, pretože v Montreale na víťazstvo netreba nutne štartovať z prvej pozície na štarte. V posledných desiatich rokoch sa to stalo len štyri krát. Hamiltonova víťazná kvalifikácia číslo 44 znamená, že v historických tabuľkách stráca na tretie miesto, ktoré si pred pár rokmi pre seba zarezervoval Sebastian Vettel, už len jedno pole position. Osemnásty krát v rade tak odštartuje z prvého miesta na štarte niektorý z jazdcov Mercedesu. Je to už druhá najdlhšia séria. Aby strieborní aspoň vyrovnali rekord Williamsu z rokov 1992-93, potrebujú vyhrať kvalifikáciu ešte šesť krát.

... a ostatní

Opačné starosti, ako jazdci Mercedesu, má tretí muž priebežného poradia Sebastian Vettel. Tomu sa včera porúchal systém rekuperácie energie. Navyše si z tretieho tréningu doniesol trest za ignorovanie červenej vlajky a tak bude štartovať až z poslednej rady. Česť Ferrari a vlastne aj áut, ktoré nepoháňa motor Mercedes tak zachraňoval Kimi Räikkönen. Taliansky tím má tak stále šancu, že sa jeden z jeho jazdcov aj po siedmy krát postaví na stupne víťazov.

Prekaziť sa mu to bude snažiť Räikkönenov krajan Valtteri Bottas a obaja jazdci tímu Lotus z Enstone, pre ktorých je to zatiaľ najlepší kvalifikačný výsledok v tomto roku. Rovnaký dôvod na oslavu majú aj v tíme Force India, keď obaja jazdci skončili v prvej desiatke. V Kanade však nikdy nie je dopredu nič isté, o čom sme sa presvedčili aj minulý rok. Pravidelne tu niektorému z jazdcov zlyhajú brzdy. Musia totiž veľmi tvrdo brzdiť do šiestich zo štrnástich zákrut montrealského okruhu. Všetko to absolvujú 70 krát, kým uvidia šachovnicovú vlajku. Betónové múriky sú na mnohých miestach blízko trate a tak nečudo, že pravdepodobnosť výjazdu bezpečnostného vozidla je 56 %

O tom, či uvidíme na stupňoch víťazov aj niekoho iného, ako jazdcov Mercedesu a Ferrari sa môžete presvedčiť už dnes. Preteky, ktoré sa budú jazdiť v európskom prime time od 20:00 sú najsledovanejším športovým prenosom na svete po Super Bowle a finále Ligy majstrov.

Branislav Ježík

Branislav Ježík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár