Očakávania indiánskeho leta

10.06.2015 / Michal Mácsai
Matúš Čák-Trenčiansky-Bero. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Matúš Čák-Trenčiansky-Bero. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Rok sa (takmer) s rokom zišiel, pred slovenskými futbalovými klubmi po dovolenkách a pár týždňoch letnej prípravy vyvstane pravidelná úloha dlhých teplých letných oných, večerov. Postúpiť čo najbližšie skupinovej fázý europohárov, ideálne priamo do ich čarovného vnútra. Aké sú očakávania smädnej futbalovej obce, edícia 2015?  

Trenčín dolinečka, pekná rovinečka...

aneb očakávania Ševelových junákov.

To s tou rovinečkou mi napadlo jednak preto, že mám rád folklór a druhak z toho dôvodu, že keď sa pozriete v Trenčíne z tribúny, tak je vlastne navôkol samá rovinečka, všetky ostatné časti hľadiska su zrovnané so zemou. Pre La Linga a spol. je to ale dobrá správa, lebo za svoju koncepčnú prácu si titul zaslúžili a zaslúžia si aj nový štadión.

Zaslúžili si aj bitku o Ligu majstrov, teda jej predkolá. Možností, ako môže Trenčín v Európe uspieť -  a že sa to v podstate podarilo už minulý rok – je viacero, ale najdôležitejšie bude, aby nedošlo k predaju kľúčových hráčov. Ak k tomu dôjde, prichádza varianta druhá, že Trenčín ich dokáže nahradiť ešte kľúčovejšími a lepšími hráčmi, ako tí ktorí odišli. Neuveriteľné know-how, ale je to tak.

Viď minulé leto, či napríklad jarný objav v podobe Matúša Bera. Inde na Slovensku je bežný takýto problém: zbavíte sa zlého hráča a príde ešte horší. V Trenčíne presne naopak! Klub prežil azda najúspešnejšiu sezónu od čias kedy pod hradom bojoval a na hrade skóroval iný Matúš – Čák Trenčiansky. Buď náhoda, alebo je Bero reinkarnovaný panovník. Výzva etablovať sa v európskych pohároch je ohromná, Trenčín sa bude chcieť dotiahnuť až do milionárskej časti najlepšej Ligy sveta. Po Košicoch, Petržalke a Žiline ako štvrtý Slovák v histórii.

Náš tip: V majstrovskej vetve bude los určite milosrdnejší, ako v nemajstrovskej, no i tak bude treba kus športového šťastia, aby sa nemusel porovnávať Dávid s Goliášom.  Na základe hry, ktorú AS nejaký ten piatok predvádza sme presvedčení, že môže nakročiť aj do skupinovej fázy LM – za predpokladu, že zvládne odohrať všetky zápasy vonku. Pravé domáce prostredie totiž žiaľ mať nebude. Štadión, ako iste viete, nespĺňa parametre. Vlastne to momentálne ani nieje štadión. Ale pivo tam majú stále dobré. V tom horšom prípade si AS takmer s istotou zahrá v skupinovej fáze druhej najprestížnejšej súťaže – Európskej lige, kde len o vlások unikne postupu ďalej.

Očakávania indiánskeho leta

Nie, nemáme tým na mysli chytľavú pieseň od jednej nemenovanej slovenskej kapely. Aj keď, prečo nie, každý sa teší na leto, vo vzduchu cítiť dobrá nálada, desinka pivo a zošúpaná koža ako z hada. V znamení indiánskeho leta sa ponesie aj futbalová epopej spod Dubňa. Žilinský šošoni - to sú akože tí indiáni, keby nebolo jasné – budú a musia chcieť nadviazať na pomaly prachom zapadajúce úspechy spred niekoľkých rokov. Tím na to majú, hoci na decentnejšie europrieniky možno ešte primladý. Trénera zrejme už tiež, akurát tá divácka podpora im chýba, i keď žilinské publikum neraz potvrdilo, že na súperov zvučnejšieho mena radi prídu.

Cesta k úspechu velí doladiť defenzívnu hru a vnútiť súperovi tú svoju. Verme, že horkokrvní balkánci, ktorí v mužstve sú, neujdú po vzore Admira Vladaviča zo Žiliny spolu so zmluvou a formou, aby sa neskôr nazad vrátili bez formy a zasa zo Žiliny aj tak ušli.  

Náš tip : V prípade priaznivého losu, na ktorý sa musíme na Slovensku spoliehať takmer každý rok, Žilina postúpi do  finále kvalifikácie –  to znamená play-off bojov o skupiny, cez čo ale nepostúpi. Chýbať jej budú predovšetkým skúsenosti hráčov, ktoré momentálne s futbalom na európskej scéne veľké niesú, azda okrem Piačeka či Pečovského.  Pri nie úplne šťastnom lose výpadovka už o kolo skôr.

Očakávanie botoxovej blondíny

Momentálne je na Slovensku už len jedna telenovela, ktorá je horšia ako Búrlivé víno. No dobre, dve. Divoké kone a fantasy príbeh plný lásky a nenávisti okolo stavby NFŠ – že národný futbalový štadión. Ivan hlási, že ho nechce on, ale Bratislava. Bratislava hlási, že im grafy, ktoré pripravoval Kažimír nesedia. Keď to takto pôjde ďalej, štadión si bude musieť postaviť Filip Š. sám, rovno Cígerovi cez obývačku hausbótu. Snáď sa jedného dňa moderného stánku dočkáme. Ako sa hovorí, asi až keď naprší a uschne, alebo aktuálne, keď Váhostav splatí faktúry a Máziková prestane spievať.

Belasí mali v skončenej sezónu úctyhodné série – najskôr sériu bez víťazstiev a potom bez prehier. Finiš súťaže lepší ako Sagan priniesol – na priebeh sezóny – naozaj neuveriteľné tretie miesto. V Európskej lige bude najväčším nepriateľom Slovanu on sám, teda hráči. Alebo zabojujú a Ivan im ten štadíon predsalen postaví, alebo to bude prepadák z roku minulého, dá ich všetkých za trest potetovať a naučiť sa zostavy každého klubu v krajine. #TjBorova

Náš tip : Tento rok môže Slovan iba prekvapiť a tažiť predovšetkým z toho, že v úvodných dvoch kolách bude figurovať ako nasadený. V Európskych vodách toho ale veľa nenamúti a zo štyroch zástupcov, ktorých za hranice vyšleme vybojuje najmenší koeficient. Spolu s Trnavou.

Očakávania Ross a Neri

Nie, toto už naozaj nieje ďalšia telenovela. Navyše, o vymodlenom scenári nech píšu tí, čo si ho u nás v redakcii pravidelne aj odriekavajú. 

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár