Kuriózny prípad Hope Solo

11.06.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Hope Solo. (photo: SITA/AP Photo/Darren Abate)

Hope Solo. / (photo: SITA/AP Photo/Darren Abate)

O americkom futbale európskeho vydania sa v posledných dňoch veľa hovorí. Mužskí soccerovci porazili Holandsko 4:3 a Nemecko 2:1 v prípravných zápasoch (!), ženy začali v Kanade cestu za ziskom titulu majsteriek sveta. Leto 2015 patrí MS vo futbale žien, možno sa turnaj stane jedného dňa populárnym aj u nás, aj keď asi nie skôr, ako sa reprezentácii Slovenska podarí dostať medzi osem európskych zástupcov na turnaji. 

Favoritky v Kanade

Minulý víkend začali talentované devy z 24 krajín kopať do lopty v Edmontone, Montreale, Winnipegu, Vancouveri, či Ottawe. Spomedzi doterajších šiestich turnajov, ktoré FIFA organizuje každé štyri roky presne ako mužský turnaj, vyhrali Američanky dva, rovnako Nemky. Po jednom titule majú doma Nórky (spred 20 rokov) a Japonky, ktoré v Kanade obhajujú zlato. Favoritmi sú tradičné mocnosti: Nemecko, Brazília, Švédsko, Japonsko. A samozrejme USA.

Turnaj má všetko, čo majstrovstvá sveta mužov. Skupiny po štyroch, jednu z nich dokonca "skupinu smrti" v ktorej hrajú USA, Austrália, Nigéria a Švédsko. Playoff, do ktorého postúpi šestnásť ženstiev. Samozrejmosťou je maskot (biela sova) a dokonca aj kontroverzia. Hrá sa na umelej tráve, vyše 50 hráčok hrozilo pred turnajom štrajkom. Podľa nich sú na umelej tráve náchylnejšie na zranenia. Kauza smerovala na súd, no nakoniec ju hráčky stiahli. Od začiatku zápasov sa o hracom povrchu príliš nehovorí. Zatiaľ. 

Hope Solo

V Amerike je ženský futbal európskeho vydania populárnejší, ako mužský. Hráčky - aspoň niekoľko najlepších z nich - si užívajú väčšiu popularitu, ako ich mužskí ekvivalenti. Asi najznámejšou tvárou športu je v severnej Amerike Hope Solo. Odpustite, ak si odpustím -ová za jej priezviskom, je to tak lepšie, verte mi. Podľa mnohých je najlepšou brankárkou zemegule. Dnes 33-ročná hráčka stihla vyhrať dve zlaté olympijske medaily (2008 a 2012), vychytala striebro na MS2011, keď finále s Japonkami prehrali Američanky len v penaltovom rozstrele. Reprezentačnú bránku strážila už vyše stokrát.

Športový úspech je ale len povestnou jednou stranou mince. Hope rada hovorí a tweetuje, čo si myslí, kontroverzii sa nevyhýba, skôr naopak. Na MS 2007 verejne kritizovala vlastné nezaradenie do zostavy na semifinálový zápas, do boja o tretie miesto ju následne nezaradili vlastné spoluhráčky. V minulom roku sa prevalil doteraz jej najväčší prúser. 

Bitkárka, alkoholička

Hope Solo bola takmer presne pred rokom (21. 6. 2014) účastníčkou incidentu, ku ktorému musela byť privolaná polícia. Šlo o domáce násilie pod vplyvom alkoholu. Súboj sa odohrával medzi 175-centimetrovou brankárkou a jej dvojmetrovým synovcom, synom jej nevlastnej sestry v tínedžerskom veku. Bitku riešila hliadka, aj voči nim si Solo dovoľovala, ako to už podgurážení bitkári zvyknú. Kauza sa nakoniec na súd nedostala, nevlastná sestra sa rozhodla netlačiť na pílu. Až kým sa Hope Solo neposadila do amerického Telerána (program sa volá Good Morning America) a vykreslila sa ako obeť. 

Krátko na to vyšli najavo detaily policajného zásahu, s výpoveďami a všetkým. Článok na Espn.com len pár dní pred prvým zápasom MS citoval staršiu sestru Hope, ktorá jej po televíznom vystúpení nevie prísť na meno. Obeťou bol totiž mladý muž, brankárka navyše naňho neútočila len fyzicky, ale aj verbálne. Verejná mienka v USA je na podobné incidenty enormne citlivá. Spoluhráčky za brankárkou stoja, sú sústredené len na zápasy. Taká je oficiálna verzia z Kanady, iná ani byť nemôže. 

Navyše, prípad z minulého roka nie je prvým, na ktorý si o asistenciu nárokuje alkohol. Partner talentovanej futbalistky, americký futbalista Jerramy Stevens bol v roku 2012 krátko zatknutý po tom, čo opitý zranil pri potyčke svoju milú. Na druhý deň po prepustení bola svadba, odvtedy sa Hope oficiálne volá Hope Amelie Stevens. Ová. 

Smutný príbeh

Príbeh Hope Solo je kuriózny. Skvelá brankárka schopná špičkových výkonov v najťažších zápasoch je stelesnením mokrého sna športových marketérov v Amerike. Žena, ktorú nafotili do slávneho Body issue - vydania s decentne obnaženými vyšportovanými telami najkrajších svetových športovcov. Potenciál celoživotného zárobku a slávy ale ohrozuje alkohol a tak trochu sebadeštrukčné sklony. 

My ľudia, nielen športovci, máme svojich démonov. Každý z nás sa s nimi pasuje, ako najlepšie vie. Športovci sú vzormi pre deti a mládež, často sú idolmi, podľa ktorých sa budúce generácie správajú. O skutočnom živote, charaktere a povahe športovcov ale v skutočnosti vieme príliš málo. Je veľká škoda pre (nielen) americké dievčatá, že Hope Solo nemôže byť nepoškvrneným vzorom. Vlastne sa jej príbeh zdiaľky zdá byť smutným.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár