Teraz sa ukáže!

14.06.2015 / Vlado Kurek
V Kozáka dnes znova veríme. (photo: SITA/Ján Slovák)

V Kozáka dnes znova veríme. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Je to takmer päť rokov, čo som sedel na Interi, takmer na úrovni šestnástky, do ktorej v nadstavenom čase vbehol Filip Hološko a pretrhol celozápasové trápenie. Naši otvorili kvalifikáciu na Euro 2012 víťazstvom 1:0 nad Macedónskom a ja som si hovoril, že „Africký zázrak“ sa začína úročiť. Že budeme skúsené mužstvo,  ktoré vyhrá aj keď sa nedarí. Ukázalo sa, že to bol naivný sen a najlepšia generácia, akú sme mali za posledných 30 rokov, odvtedy premrhala šancu na dva postupy.

Kozáková fantastická séria nám však po rokoch opäť dáva nádej dúfať vo veľké veci. A opäť je tu zápas s Macedónskom v ktorom to treba potvrdiť. Naozaj sa buduje veľké mužstvo? Dnes sa to ukáže.

Nebude to také ľahké

S Macedónskom hráme často a zväčša vyhrávame. V tejto kvalifikácii sme uhrali vonku výborných 2:0, avšak skúsme si pripomenúť aký to bol zápas.

Dali sme rýchly gól po peknej akcii z pravej strany, druhý sme dali po obrovskej chybe domácej obrany. Súper však nastrelil dve brvná a mal aspoň tri výborné šance na gól. Ľahko to teda mohlo skončiť aj inak, to treba mať na pamäti. Navyše vtedy išlo Macedóncom o všetko, my sme (najmä po dobrom úvode) mohli hrať našu hru na brejky. Teraz sa zverenci nového trénera nebudú nikam hnať a budú takticky čakať na našu hru. No a tvoriť do sústredenej obrany s imperatívom favorita, ktorý musí – tak to je niečo čo fakt nemáme radi.

Bolo nás jedenásť, už je nás len desať...

Ján Kozák má vo svojej zostave jasno a mení ju vždy len veľmi jemne s ohľadom na špecifickú potrebu zápasu. Po pravde, s výnimkou stredu poľa ani veľmi nemá na výber. Po zranení Jána Ďuricu máme tak desať viac či menej jasných mien. Ako vyriešiť stopérsky post? Páčilo by sa mi posunutie Hubočana do stredu a nasadenie Tesáka, predpokladám však, že tréner pôjde cestou čo najmenej pozičných zmien a postaví Salátu. Čakajú nás nebezpečné štandardky, ktoré musí dvojička so Škrteľom zvládnuť.

Zvyšok je jasný. Trojica Hrošovský, Greguš a Duda ktorá sa na ihrisko najviac pýta má na svojich miestach nenahraditeľný trojuholník Pečovský-Kucka-Hamšík a bude asi čakať na vývoj zápasu. Alebo, že by jeden z nich nahradil napríklad Stocha a začal na kraji? Uvidíme už čoskoro.

Trpezlivosť góly prináša

Dnes sa budeme musieť presadiť trpezlivou kombinačnou hrou . Budeme si musieť vytvoriť územnú prevahu, vedieť rýchlo posúvať loptu a vyvarovať sa zbytočných strát v rozohrávke. Pochopiteľne, že to všetko očakávame v prvom rade od  Mareka Hamšíka. Ak vstúpi do zápasu s rovnakými emóciami ako v posledných zápasoch, tak by to malo byť dobré. O to viac ak sa podarí naviazať na jeho výkon hráčom okolo neho. V prvom zápase odohral výborný part Adam Nemec a podobný výkon bude treba aj dnes. Vyhrať súboj okolo šestnástky a sklepnúť loptu do druhej vlny bude základná činnosť, ktorá môže rozhodnúť o celom výsledku.

Ukážme, že to vieme

Najväčšie Kozákove úspechy sú stále z kategórie „nikto nič nečaká a my urobíme zázrak“. Koniec koncov, výhry  nad Čiernou Horou, Španielskom aj Ukrajinou patria do tejto kategórie. Ak sa nám podarí na tieto zázračné víťazstva nadviazať aj dnes poctivými vybojovanými troma bodmi bude to mimoriadne dobrá správa. Nielen že sa veľký kus priblížime k priamemu postupu (o inom je hanba hovoriť), ale ukážeme aj, že vieme vyhrať mentálne ťažké zápasy. 

Dva – jedna by bolo v pohode, nie? Držme všetci palce!

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár