Čo znamená Čechov prestup do Arsenalu

01.07.2015 / Tomáš Turek
Petr Čech ešte v drese Chelsea. (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Petr Čech ešte v drese Chelsea. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Stalo sa to, čo viselo vo vzduchu dlhšie ako malajzijské lietadlá – Petr Čech prestúpil do Arsenalu. Máme radost, Vincente? Niektorí sentimentálnejší fanúšikovia Arsenalu smútia, že sympatický a spoľahlivý Kolumbijčan Ospina odchádza a poľský fajčiar sa cez Čecha do brány nepozrie, no čisto pragmatický pohľad hovorí: „Máme radosť.“ Prečo?

Top class brankár v Arsenale

To už tu nebolo pekne dávno. Poďme na to chronologicky – Ospina? Spoľahlivý sympaťák, ale top class, žiaľ, nie. Fajčiar Ščenšný? Ten síce dokáže predviesť top class zákrok, no čo z toho, keď sa človek musí pri každom jeho vybehnutí z bránkovej čiary obávať červenej karty. Almunia? Je dobre, že Hliník sa odsťahoval do Watfordu.

Jens Lehmann? Ten s prižmúrením oka do top class patril, no rozhodne nie vtedy, keď chytal v Arsenale, podobný prípad ako Poliak – top zákroky oblečené do kabátu z kiksov. Nuž, vychádza mi to tak, že naposledy bol top class brankárom v Arsenale David Seaman. Áno, pre tých, čo sa teraz smejú, ten Seaman, ktorý dostal gól na MS od Ronaldinha z toho bizarného priameho kopu. No, keď mal kratší copík a redšie fúzy, patril k špičkovým brankárom. Highbury si ešte pamätá.

Wenger myslí útok na titul vážne

Nákup Özila bol symbolom, že aj Arsenal sa vie plesknúť po vrecku, hoci Wengerovi z banky telefonovali okamžite po bankovom prevode s tým, že sa udiala veľmi podozrivá transakcia. Nemecký playmaker však na Emirates skutočne prišiel. Prestup hviezdneho Alexisa už nebol takým prekvapením, ale stále to bol pre Arsenal netypický prestup, keďže ním Wenger nič nelepil, ako sme boli zvyknutí z minulých rokov, a priviedol hotového hráča, ktorého si nemusel vypiplať. A Čech? Je to náhrada za už tak veľmi kvalitného hráča. A ešte k tomu priamo od konkurencie. Wenger si priložil k ústam lesný roh a z celej sily zatrúbil do boja o titul.

Bargain

Hoci je Čech „nechcený“ hráč, do Top 5 brankárov sveta patrí. A za 11 miliónov £ by bol hriech ho nezobrať, navyše od modrej konkurencie z Londýna. Nehovoriac o tom, že Chelsea vie nechcených hráčov veľmi slušne predať. Vedia o tom v Evertone (Lukaku), vo Wolfsburgu (de Bruyne) a aj v Manchestri (Mata), ktorých pekne natiahli a to títo hráči nedosahovali Čechovej úrovne na svojich postoch. Áno, Čech má už 33 rokov, ale na najvyššej úrovni dokáže odchytať ešte minimálne 5 rokov. Spomeňže si na Edwina, ktorý svoje najlepšie chvíle kariéry prežil na jej sklonku.

Dilema pre českých novinárov

Týmto prestupom však vznikla obrovská dilema pre českých novinárov. Doteraz to bol iba Rosického Arsenal a teraz? Bude to Čechov Arsenal? Alebo Rosického a Čechov Arsenal? Či dokonca český Arsenal? Našťastie toto my nemusíme riešiť, Wenger zase nemusí riešiť, kto bude v novej sezóne brankárska jednotka, Čech nemusí riešiť sťahovanie z Londýna, jediný, kto musí riešiť, sú fanúšikovia Arsenalu a to, či im príchod Čecha pomôže priblížiť sa toľko vysnívanému titulu. Pomôže?

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár