Výbuch nórskej sopky

01.07.2015 / Tomáš Kolár
Magnus Carlsen (photo: SITA/AP Photo/Artur Lebedev)

Magnus Carlsen / (photo: SITA/AP Photo/Artur Lebedev)

Odkedy je meno Magnus Carlsen na šachovom nebi, teší sa šach v Nórsku obrovskej popularite. Jedným z najhmatateľnejších dôkazov je časté uskutočňovanie turnajov najvyššej úrovne v krajine. Nedávno skončený Norway Chess 2015 bol nepochybne jedným z tých najsilnejších turnajov, ktoré sa u Vikingov dosiaľ uskutočnili.

Automatický favorit nečakane zlyhal

Všade, kde nórsky majster sveta štartuje, je automaticky hlavným favoritom na víťazstvo, obzvlášť v tomto prípade, kde mal výhodu domáceho prostredia. Už od prvého kola Magnus pútal najväčšiu pozornosť, avšak v nie pozitívnom zmysle. V prvom kole umnou hrou jasne prehral Veselina Topalova a mal na stole jasne vyhratú pozíciu. Avšak pod mylným dojmom pridávacieho tempa po zahratí šesťdesiateho ťahu prehral na čas, čo je len ťažko vysvetliteľná začiatočnícka chyba.

Nie najlepšie psychické rozpoloženie domáceho favorita využil hneď v ďalšom kole Caruana a vo štvrtom kole aj Anand, čoho výsledok bolo pol bodu zo štyroch partií pre Carlsena. Rovnako "dobrý" štart zaznamenal Magnus pred desiatimi rokmi, keď mal iba štrnásť rokov! Hoci sa v druhej polovici turnaja vypol domáci favorit k lepším výkonom, na lepšie ako na jeho pomery katastrofálne ôsme miesto v desaťčlennom štartovom poli to pre svetovú jednotku nestačilo.

Po prvom kole netradičným, ale o to cennejším víťazstvom posilnený Veselin Topalov napokon zvíťazil na celom turnaji, keď za sebou s polbodovou stratou nechal Ananda s Nakamurom, ktorí spolu s Anishom Girim neokúsili trpkosť prehry ani v jednom z deviatich kôl.

Problém?

Majú sa fanúšikovia MC báť o jeho neohrozenosť na šachovom výslní? Myslím, že nie. Magnus Carlsen po dlhom čase opäť ukázal, že aj on je len človek z mäsa a kostí, ktorý má niekedy aj horší týždeň a je schopný spraviť aj chyby. Domáce prostredie je v športe dvojsečná zbraň, čo sa podľa môjho názoru prejavilo aj na tomto turnaji. Obrovské očakávania nórskych fanúšikov, ktorí vyžadajú od svojho národného hrdinu len samé víťazstvá, nie je najľahšia pilulka na prehltnutie, nehovoriac už o fatálnom psychologickom dopade nevídanej prehry v prvom kole.

Či v Magnusovom prípade naozaj šlo iba o jednorazový sopečný výbuch alebo má šachový kráľ dlhodobejšiu krízu, ukážu už najbližšie turnaje.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár