Najkurióznejšie príhody uplynulej sezóny NHL

04.07.2015 / Peter Vretenička
Darren Helm (v helme v strede) prijíma gratulácie spoluhráčov. (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Darren Helm (v helme v strede) prijíma gratulácie spoluhráčov. / (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Skratka NHL síce neznamená najlepšia hokejová liga, no pokojne by mohla. NHL je nepochybne najlepšou hokejovou ligou sveta a to vo všetkých smeroch! Každú sezónu píše neuveriteľné príbehy na ľade aj mimo neho. Núdza nie je ani o kuriózne situácie, veď posúďte sami. Prinášame vám päť najzaujímavejších. 

11-ročná agentka

Načo utrácať tisíce na agenta, keď vám prestup môže vybaviť aj 11-ročná dcéra? Touto otázkou by sa mal zaoberať obranca Jordan Leopold. Jeho ratolesť sa totiž vžila do role hráčskeho agenta a kontaktovala ohľadom prestupu Minnesotu Wild, keďže Leopold v Columbuse nedostával na ľade dostatok priestoru. Pre vedenie Wild napísala vlastnoručne list, úryvok z neho si dovolím zacitovať: ,,Viete, môj ocko je veľmi smutný bez svojej rodiny. My teraz žijeme v Minnesote a som bez neho stratená, podobne ako moja mama, moje dve sestry a môj brať.“ Detskej úprimnosti sa nedá odolať a Jordan sa zakrátko sťahoval z Columbusu do Minnesoty k svojej rodine. Opačným smerom putoval Justin Faulk a výber v 5. kole draftu. Krásny príklad, že obchody v NHL nie sú vždy len o peniazoch.

Miesto narodenia: AUDI

Kalendár ukazoval 22. marca, keď si Darren Helm išiel pospať skôr ako obvykle. Útočník Detroitu bol totiž unavený po náročnom zápase proti St.Louis Blues. Veľa ale nenaspal. Krátko po polnoci ho zobudila jeho tehotná priateľka Devon Englotová. Termín mala síce až o týždeň, no dieťa sa už začalo drať na svet. Helm vystrelil z postele, naložil Devon do auta a vyrazil. Dieťa malo ale naponáhlo ešte viac. A tak sa stalo, že Rylee Klaire Helmová neprišla na svet v nemocnici, ale už cestou, na diaľnici prvej triedy č.96. ,,Našťastie všetko dobre dopadlo, Devon to zvládla celé sama. Bolo to fantastické a dosť neuveriteľné. Som na Devon hrozne pyšný,“ skonštatoval Helm po dramatickom pôrode v jeho štvordverovej Audine. 

Hlasovanie ako šport

1 574 896! Presne toľko hlasov dostal Zemgus Girgensons v hlasovaní pre zápas hviezd NHL. Náskok 21-ročného útočníka Buffala bol väčší ako počet ľudí, ktorí si ho dovtedy v NHL všimli. Druhý Patrick Kane z Chicago Blackhawks obdržal približne o 340 000 hlasov menej. Šesticu hráčov, ktorým fanúšikovia zaistili svojimi hlasmi priamu nomináciu na zápas hviezd doplnili ďalší štyria hráči Blackhawks: Toews, Keith, Seabrook a Crawford. Pýtate sa, ako sa dostal do tejto elitnej spoločnosti nejaký Girg...? Vidíte, to meno si ani nikto nepamätá. Za tento úspech môže veľká kampaň na jeho podporu doma v Lotyšsku, kde sa hlasovanie za Girgensonsa stalo novým národným športom. Zemgus si tak zahral v zápase hviezd, aj keď mu v tej chvíli patrilo až 168. miesto v kanadskom bodovaní NHL. Mali by sme si zobrať príklad a pretlačiť tam takto o rok našich krajanov.

Hral 2 zápasy za deň

Dva zápasy za jeden deň? V žiackych kategóriách je to po svete úplne bežné, ale v profesionálnom hokeji? 21-ročnému Roccovi Grimaldimu sa to v novembri prihodilo. Grimaldi je útočník a patrí Floride Panthers, od začiatku sezóny ale nastupoval v AHL za San Antonio Rampage. Pozvania do prvého tímu sa dočkal 18. novembra, cez prestávku medzi tretinami dopoludňajšieho zápasu AHL. Nebolo čo riešiť. Rýchlo zhodil výstroj, zo San Antonia sa presunul približne 2000 kilometrov na západ do Los Angeles a večer nastúpil na ďalší zápas. Panteri s kráľmi prehrali 2:5. Škoda, po dopoludňajšej výhre s Rampage mohol Grimaldi vyhrať druhýkrát za deň. Len tak pre zaujímavosť, na Slovensku stanovilo SZĽH zápasový limit a hráč môže odohrať maximálne štyri zápasy týždenne, žiaci dokonca len tri. Samo o sebe je to dosť nezmyselné, keďže mladí hráči majú hlavne hrať, pretože zápas im dá viac, ako niekoľko tréningov.

Radšej neskôr ako nikdy

Splniť si sen, niečo také môže trvať veľmi dlho. Rozprávať by vám o tom vedel brankár Rob Zepp, ktorý sa stal profesionálnym hokejistom už ako 20-ročný, v roku 2001. Na premiéru na ľade NHL ale musel dlho čakať. Dočkal sa 21.decembra 2014 vo veku 33 rokov, keď nastúpil v drese Philadelphie proti Winnipegu. Ponúknutej šance sa chytil a vychytal výhru 4:3 po predĺžení. Stal sa tak najstarším brankárom od sezóny 1926/27, ktorý dokázal vyhrať pri svojom debute v NHL. Pred ním to naposledy dokázal 41-ročný Hugh Lehman v drese Chicaga. Nádej naozaj zomiera posledná, veď Zepp ešte v minulej sezóne chytal za nemecký Eisbären Berlín. Nuž, očividne je z Nemecka do NHL bližšie ako z extraligy.   

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár