Fighter, tiger, Schweinsteiger

14.07.2015 / T.M. Pabil
V tomto drese už Bastiana neuvidíme. (photo: SITA/AP Photo/ Matthias Schrader)

V tomto drese už Bastiana neuvidíme. / (photo: SITA/AP Photo/ Matthias Schrader)

Rok 2015 bude známy ako koniec jednej éry, na najvyššej úrovni končia s futbalom legendy svojich klubov Cassilas (25 rokov) a hlavne legendárni stredopoliari Gerrard (28 rokov) a Xavi (24 rokov). K nim sa pridáva ,,len” po 17-tich rokoch Bastian Schweisteiger a ide ,,len” do Manchestru United. Ten sa túto sezónu pokúsi práve o návrat na najvyššiu úroveň.

17 rokov možno vyzerá málo, je to ale viac ako 500 zápasov, je to presne 8 Bundesligových titulov, ako aj 7 vyhraných nemeckých pohárov či jeden titul víťaza Ligy Majstrov. A ešte aj smutný bonus, dvakrát druhé miesto. Smúti nielen Bavorsko, ale aj celé Nemecko. Nie preto že odchádza základný pilier stredu pola, playmaker ktorý sa od Xaviho, Gerrarda či Xabiho líšil energiou a bojovnosťou. Nekázal len vodu piť ale sám ju aj ,,nosil”. Ne-organizoval len hru ale aj sám makal. A to ocenili aj súperi z Westfálska. Neodchádza len mozog, ako sa často hovorí playmakerom, ale hlavne srdce Bayernu.

From Rotten to Red.

Prečo teda takto zviazaný hráč s FCB a ešte stále v dobrých rokoch (30) opúšťa Mníchov? Veď podporu klubu a hlavne fanúškov má obrovskú. Stred poľa už navyše opustil o sezónu skôr Tony Kroos a bol nahradený tieňom niekdajšieho Xabiho. Jeden hastag #Pep_Out to vysvetlí (pozri twitter). Španielizácia Bayernu po dvoch rokoch s Guardiolom práve vrcholí a Bastian ničený zraneniami strácal postupne ten správny mindset, posledné zápasy už to nebolo ono. Dávno stratené lopty už pre neho neboli výzvou na šprint do obrany. Sám sa vyjadril že pri Xabim mu nie je jasné, kde je jeho miesto, a tak bol častejšie ako do páru s Xabimu posielaný na ofenzívnejší post - pod hrot. To malo svoje plusy aj mínusy.  

Rolu zohralo aj to, že už s Bayernom vyhral všetko čo sa dalo, a to doslova. Okrem Trebblu prvých miest aj trebble tých druhých o sezónu skôr. Z osobných ocenení vyberme najlepšieho hráča Bundesligy v roku, keď vyhrali Trebble. Koho potom zaujíma marketingová anketa o najpopulárnejšieho futbalistu - Zlatá Lopta. Nemcov aj tak nikto nemá rád, ani sused z vedľajšej bundes-republiky.

A potom je tu Luis van Gaal. Ten van Gaal, ktorý vytiahol ešte v Bayerne Bastiho z dna, keď jeho hra ako technického krídelníka strácala šťavu a úspech. Luis sa ho chopil a prerobil si ho na jedného z najlepších defenzívnych stredopoliarov - rozohrávačov. Možno sa smejete - Schweinsteiger a techické krídlo. Ale kariéru takto začínal. Euro 2004 ešte ako nová nemecká krv spolu s Lahmom, ako prví technickí hráči z nových nemeckých akadémií. Až po nich prišli Ozil, Reus či Gotze. Luis tak vie presne, čo kupuje a ako to použije. Schweiny tak vymení jeden červený dres za druhý. Mení sa len vyslovnosť. Po tom všetkom  sa nedá čudovať, že vymenil Audi za Chevrolet a Paulanera za … čo za pivo to vlastne pijú v tom Manchestri? A má vôbec penu ?

Der Kapitän

Oficiálne ním bol za Nemcov do nedávna tak ako v Bayerne Lahm a až jeho zástupca bol Schweinsteiger. Ale Nemci o tom vedia svoje - keď ste sa ich pred par rokmi spýtali, aký je váš kapitán Lahm? Tak to bolo: ,,Lahm ? nah… Schweinsteiger! Das ist Der Kapitän!” . Philipp by sa ale na nich zato nehneval. S Bastianom spolu hraju od začiatku ako za nároďák, tak za Bayern. Navyše bolo každému jasné, že oficiálny kapitán pre tlačovky, oslavy a na iné akcie je Philipp. Vodca na ihrisku a do boja bol zas Bastian.

Challange Accepted

Ako staro-nový nemecký Kapitán už ide Basti za novou výzvou. Iste, nová krajina bude zmenou, vyhrať domáci titul bude v Anglicku ťažšie ako v Nemecku s Bayernom. O to viac pre Manchester, ktorý top favoritom ešte stále nie je. Ale tá skutočná výzva je ďalej v buducnosti. V Bayerne mal istoty. V Manchestri má len Luisa a zvyšok si musí získať.  Trojročná zmluva prejde ako voda a v kristovych rokoch bude ešte skoro na cestu za veľkú mláku. Do Manchestru tak prestupuje pre nové výzvy a dobre sa pripraviť na nadchádzajúce majstrovstvá Európy. Lahm skončil, Nationalelf bude Bastiana potrebovať v najlepšej forme - ako nikdy predtým a ani potom. Ozil vädne, Kroos spusinkovateľ, Gotze aj Reus sú ešte mladé uchá. Titul majstrov Európy nedostaneš len tak, na základne papierových predpokladov - spýtajte sa v Anglicku. Niekto ho musí aj vybojovať.


#DankeBasti #Pep_Out

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár