Hattrick Michalíka a veľmajstrovská norma mladého Repku

15.07.2015 / Tomáš Kolár
Obrázok je ilustračný - je na ňom šampión Magnus Carlsen. (photo: (SITA/AP Photo/Artur Lebedev)

Obrázok je ilustračný - je na ňom šampión Magnus Carlsen. / (photo: (SITA/AP Photo/Artur Lebedev)

V priebehu uplynulého týždňa si to najlepší slovenskí šachisti v Banskej Štiavnici "rozdali" o to, kto bude najlepším za rok 2015. Po veľmi zaujímavom a dramatickom priebehu, v ktorom nebola núdza o prekvapenia, sa napokon republikovým majstrom stal dvadsaťštyriročný Peter Michalík, čím skompletizoval futbalový hattrick, keďže národné majstrovstvá vyhral aj v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Mladý talent

Mladý veľmajster a hráč Starej Ľubovne bol jediným z desiatich hráčov, ktorý neprehral ani jednu partiu, takže z tohto hľadiska je slovenskou jednotkou zaslúžene. Avšak asi ešte viac ako Michalíkov triumf zaujal výkon ešte iba šesťnásťročného Christophera Repku (Stará Ľubovňa), ktorý až do posledného kola viedol, ale záverečná prehra s ďalším oddielovým kolegom zo Starej Ľubovne, Tomášom Petríkom, nakoniec výustila "len" v zisk bronzovej medaily, pričom o lepšie pomocné hodnotenie predbehol Repku práve Petrík. Repku to ale nemusí až tak mrzieť, pretože po nedávnom zisku jednej normy medzinárodného majstra tentokrát dosiahol normu dokonca medzinárodného veľmajstra! Je zjavné, že o tomto mladom talente budeme ešte počuť.

Majster tesár                                                                                                                                                           

Pozitívne bude práve skončený šampionát hodnotiť aj ďalší mladík, iba dvadsaťročný Juraj Druska (Liptovský Mikuláš), ktorý obsadil pekné štvrté miesto a za víťazom zaostal len o bod. Naopak, na minulý týždeň, predovšetkým na jeho druhú polovicu, bude čo najskôr chcieť zabudnúť hlavný favorit Ján Markoš. Ten začal turnaj podľa predpokladov, keď po štyroch kolách bol na čele desaťčlenného pelotónu s 3,5 bodmi. Avšak veľmi rýchla prehra v piatom kole s Michalíkom mala zrejme závažné psychologické konzekvencie, pretože vo zvyšných štyroch kolách sa slovenská ratingová jednotka zmohla len na pol boda, čo znamenelo až šieste miesto. Nuž, aj majster tesár sa utne.

Majstrovstvá možno jednoznačne hodnotiť pozitívne. Výsledky boli nepredvídateľné, na šachovniciach sa bojovalo urputne, a hlavne, mladí hráči ukazujú neustály progres, čo je veľkým prísľubom smerom do budúcna. 

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár