Trpký koniec Ikerovej legendy

16.07.2015 / Richard Hanzlik
Plač, slzy a nárek na Ikerovej rozlúčkovej tlačovke (photo: SITA/AP Photo/Oscar del Pozo)

Plač, slzy a nárek na Ikerovej rozlúčkovej tlačovke / (photo: SITA/AP Photo/Oscar del Pozo)

Legenda skončila v klube, v ktorom prežila celú futbalovú kariéru a prevažnú časť života. Skončila len tak, uprostred leta a fanúšikom Realu Madrid zostala v ústach opäť iba trpká pachuť. Rovnaká, ako pri odchode ešte väčšej ikony klubu - Raúla Gonzalesa, resp. pri nedávnom vyhadzove Carla Ancelottiho. Je toho dosť na klub, ktorý o sebe s hrdosťou hovorí, že je kráľovský. Ale to o sebe hovorí aj jeden plesňový syr, takže to asi bude OK.

Nejde ani tak o samotnú rozlúčku, ktorá sa odohrala na tlačovej konferencii. Každému, kto vie napočítať do sedem je jasné, že Iker Casillas neskončil v Madride dobrovoľne. To je ten hlavný rozdiel medzi ním a Xavim, ktorého rozlúčka mala naozaj štýl. Iker končil už od doby, kedy ho Mourinho posadil na lavičku. Jose vtedy neposadil iba Ikera, ale zároveň aj kapitána a ikonu klubu. Z vlastnej ješitnosti, len aby si mohol vybrnkať svoje megaego. Stačil k tomu malý záblesk slabšej formy. Diego Lopez sa chytil a Iker si začal zvykať na úlohu brankára chytajúceho iba jednu súťaž. To je ako keby vám zrazu šéf povedal, že stačí prísť do práce iba každú druhú stredu, za rovnaké peniaze.

Iker & Raúl

Iker Casillas odchytal v Reale Madrid 16 sezón, počas ktorých získal s klubom 19 trofejí. V klube strávil 25 rokov. Je symbolom futbalového sna, v ktorom sa z mladého brankára stane klubová ikona a najlepší brankár v jeho histórii. Okrem Športky vyhral všetko čo mohol a bol jedným z mála Madridistas, ktorých rešpektovali aj culés z Barcelony. Spolu s Raúlom bol športovým vzorom miliónov začínajúcich futbalistov. Boli to práve oni dvaja, kto zosobňoval hodnoty klubu. Ak Raúl bol Madrid, potom Iker bol Real. Odchovanci a hviezdy, za ktoré klub nemusel zaplatiť veľké milióny a ktorých dresy sa v posledných rokoch predávali menej. A čím viac predaných dresov, tým viac Adidas a tým viac Real.

Keď v Madride skončil Raúl, bol to šok číslo jedna. Odišiel, aby uvoľnil číslo 7 Ronaldovi a svoje majstrovstvo predviedol v drese Schalke 04. Okamžite si ho tam zamilovali a keď v Gelsenkirchene skončil, usporiadali mu rozlúčku hodnú kráľa. Takú, akej sa mu v Madride dlho nedostalo.

Keď v Madride skončil Iker, bol to šok číslo dva. Odchádza, aby uvoľnil číslo 1 De Geovi? Neviem. Ide však do klubu, ktorý si ho bude vážiť tak, ako to bolo kedysi v Reale. Porto je preňho ideálne mužstvo a fanúšikovia Realu už teraz  dúfajú, že sa s ním stretnú v skupinovej fáze Ligy Majstrov. A mnoho z nás, fanúšikov Realu, začalo v nedeľu fandiť aj tomuto portugalskému klubu.

Smútok nad Santiago Bernabéu

Na madridskom bielom dome by mali viať čierne vlajky. Real totiž chybou vlastného prezidenta stratil ikonu, ktorá znamená viac, ako všetky trofeje v jeho klubovom múzeu. Kto videl Ikerovu tlačovku, musel mať slzu na krajíčku z toho, ako sa klub k hráčovi zachová po štvrťstoročí verných služieb.

Úspechy klubu sa totiž nemerajú iba počtom trofejí a umiestnením v rebríčku Forbes. Nie je to o tom, koľko Baleov dokážete kúpiť, ale koľko Casillasov vychováte. V Madride sa to bohužiaľ nezmení, pokiaľ bude žezlo držať prezident Pérez.

‪#‎ThankYouIker‬

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár