20.07.2015 / Richard Hanzlik
Pavol Majerník z MFK Skalica, skáče cez Martin Jakubko. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Pavol Majerník z MFK Skalica, skáče cez Martin Jakubko. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Ani dva mesiace neubehli a naša najvyššia futbalová liga je tu opäť. Hip-Hip Michal Hipp. V rovnakom kabáte, s jemne obmeneným faceliftom. V predchádzajúcej časti sme videli odchod Bystrice a Košíc, do mesta sa nasťahovali dvaja zelenáči z Michaloviec a Skalice. Chceš si o tom popovídat, Brandone?

Michalovce, jediný zástupca východu krajiny, rozšírili ligu nebezpečne blízko k Ukrajine. Ale toto mesto si zaslúži vyskúšať najvyššiu súťaž, dá sa totiž očakávať veľký záujem miestnych. A pre výjazďákov je to spestrenie rokmi overeného cestovného poriadku. Skalica dopĺňa enklávu mužstiev zo Záhoria a má vo svojom kádri zopár zaujímavých ligou ošlahaných borcov typu Hajdúch, Gašparík, Lietava.

Sezóna sa bude niesť aj v duchu rekonštrukcie štadiónov. Robí sa tak v Trnave, ako aj v Trenčíne, Podbrezovej, Ružomberku. Skalica dorába veci, aby dostala licenciu. Najmä nová aréna v Trnave bude vytvárať tlak na nealibizmus spojený s útokom na titul v horizonte dožitia mladého jazvečíka.

Favoritom na titul by mal byť aj tento rok trojlístok Trenčín, Žilina, Slovan. Na krk im bude dýchať Trnava. S kým sa liga tento rok rozlúči? To po minulom ročníku ťažko povedať. Môj skromný tip je, že sa bude rozhodovať z trojice Zlaté Moravce, Podbrezová, Skalica.

Lúčime sa z komentátorského stanovišťa, slovo odovzdávam prvému kolu Fortuna ligy 2015/2016.

MFK Zemplín Michalovce - AS Trenčín 0:1, 4402 divákov

Nováčik proti majstrovi. To znie ako prvý nástrel scenára Rocky 7. Hostia prišli po rumunskej futbalovej saune a v prvom polčase aj tak vyzerali. Domáci im boli viac ako vyrovnaným súperom a ak by premenili jednu zo šancí, možno by bolo na svete prvé prekvapenie. Do druhého polčasu už nastúpil aj Trenčín a začal dobíjať domácu bránku. Ak by existovala spravodlivosť, za výkon v prvom polčase by ju ani nemal ohroziť. Ale tá neexistuje, a preto sa 5 minút pred koncom ujala Koolwijkova hlavička.

MFK Ružomberok - MFK Skalica 1:3, 1415 divákov (hralo sa v Poprade)

Ružomberok rekonštruuje, preto je doma v Poprade. Podľa všetkého rekonštruuje aj brankársky post, pretože v prvom kole postavil do brány iba Macíka. Ten sa ukázal ako chutnučká hračka pre hostí. Ale teda poporiadku. Ako prvá sa presadila nová posila oranžových, Tomáš Garrique Masaryk. To prišlo Macíkovi ľúto, vyrobil pre hostí penaltu a bolo 1:1. Na 2:1 pre hostí dal gólom do šatne Ivan Lietava a strela to bola nechytateľná, ako kedysi tá pre Žiga od Zory. Alebo to bolo naopak?

Druhý polčas priniesol nápor domácich, ktorý otupila Maslova červená karta. Hrdinom zápasu bol Macík - penalta, 1:3. Gauádovi sa už asi nepostaví. Macík do brány.

DAC Dunajská Streda - FK Senica 2:0, 2806 divákov

Konečne súboj mužstiev, ktoré nie sú MFK. Dunajská Streda pokračuje v trende z minulej sezóny a do každého domáceho zápasu vletí ako nasraté včely. Za 20 minút dopichali hostí tak, že bolo 2:0 od takého stavu sa ťažko začína odznova. Aj keď je lopta guľatá a žiadny zápas nie je vopred stratený. Senica sa trocha nakopla, boli aj šance, bolo aj brvno, v druhom polčase aj penalta, ale Hlohovský ju kopol tak, akoby sa s brankárom dohodli na umiestnení a trafil krásne do jeho náručia. Omladené mužstvo to bude mať túto sezónu v lige ešte ťažšie.

Spartak Myjava - Spartak Trnava 4:2, 2583 divákov

Bolehlav z hry Trnavy pokračuje. Najnovšie si ho mohli vychutnať diváci v Myjave. Súboj Spartakov, v ktorom sa už pomaly ani nevie, ktorý z nich je väčší. Hodiť takto do vody mladého Jakubecha asi nebude najšťastnejší ťah. Aj keď jeho talent nikto nespochybňuje a v istých chvíľach ho vie ukázať. Domáci tím predčil hostí v chuti do hry a zaslúžene svojho súpera zostrelil. Trnava sa pravdepodobne šetrila na odvetu proti poloamatérom a pre istotu v jej hre chýbal nápad. Ktovie, možno aj oni si zoberú v práci voľno, aby mali viac času sa pripraviť na zápas Európskej ligy. Ukazuje sa, že absencia Vlaska, Clébera a strelca urobí v Trnave peknú šarapatu.

ViOn Zlaté Moravce - ŠK Slovan Bratislava 1:2, 1884 divákov

Slovan unikol internetovým trolom z lopaty v predkole Európskej ligy v hodine dvanástej keď dokázal uhrať aspoň najtesnejšie víťazstvo. Na úvod ligy sa mu do cesty postavil súper, ktorý sa ho v prvom polčase doslova zľakol. Slovan držal hru vo svojich rukách a polčasové vedenie 2:1 sa muselo páčiť každej strane. V druhom polčase chcel každý zo súperov niečo, ale nikomu sa už nepodarilo nič, takže Slovan berie tri body zaslúžene.

Šport Podbrezová - MŠK Žilina - zápas preložený na 18. 8. ( hostia hrali v Moldavsku, takže klasické príčiny)