Hra o zmluvy: Kto je ešte v hre?

21.07.2015 / Peter Vretenička
Višňovský je stále v hre o zmluvy. (photo: SITA/Ján Slovák)

Višňovský je stále v hre o zmluvy. / (photo: SITA/Ján Slovák)

O hre o zmluvy som naposledy písal tesne po jej zahájení. Od otvorenia trhu s voľnými hráčmi už ubehli takmer tri týždne, no stále zostalo v hre veľa známych mien, ktoré stoja za povšimnutie. V tomto článku som pre vás zoradil 6 najzaujímavejších voľných hráčov, ktorí sú ešte stále k dispozícii.

6. TOMÁŠ FLEISCHMANN

Sezóna 2014-15 v číslach: 66 Z, 8 G, 19 A, 27 B; $4.5M cap hit

Prečo by ho mali podpísať: Z rovnakého dôvodu, prečo ho Anaheim doviedol do tímu tesne pred play-off. Je to skúsený hráč, ktorý v NHL nazbieral už viac ako 300 bodov.

Prečo o neho nie je záujem: Posledné dve sezóny vsietil zhodne po 8 gólov. Fleischmann je rovnaký prípad ako Brad Boyes, Lee Stempniak, Curtis Glencross, Tomáš Kopecký či Sean Bergenheim. Tímy ich nemajú dôvod podpísať, keďže na ich farme čakajú minimálne dvaja mladí hráči, ktorí za menšiu mzdu dokážu zahrať približne na podobnej úrovni.

Čo očakávať: S najväčšou pravdepodobnosťou krátkodobú zmluvu. Otázkou je, či príde ešte pred začatím predsezónnych kempov.

5. ERIC FEHR     

Sezóna 2014-15 v číslach: 75 Z, 19 G, 14 A, 33 B; $1.5M cap hit

Prečo by ho mali podpísať: Jeho štatistiky nikoho neohúria, avšak sú porovnateľné s číslami Joela Warda či Matta Beleskeyho, ktorí podpísali zaujímavé zmluvy. Ak hľadáte niekoho, kto je schopný nastrieľať zhruba 15 gólov za sezónu, Fehr je váš človek.  

Prečo o neho nie je záujem: Je to mierne prekvapenie vidieť ho ešte stále k dispozícii. Generálni manažéri momentálne asi nehľadajú posily do tretej formácie.   

Čo očakávať: O Fehrovi si nikto nemyslí, že je nejaká hviezda, svoju úlohu v tíme si ale dokáže zastať. Dlhoročný kontrakt by si zaslúžil, ale nádej naň sa mu zo dňa na deň vzďaľuje.  

4. CHRISTIAN EHRHOFF

Sezóna 2014-15 v číslach: 49 zápasov, 3 góly, 11 asistencií, 14 bodov;  $4M cap hit

Prečo by ho mali podpísať: V NHL odohral 11 sezón, počas ktorých si vybudoval povesť kvalitného obrancu. Životnú sezónu prežil v sezóne 2010-11 v drese Vancouveru, keď v základnej časti nazbieral 50 bodov a zahral si vo finále Stanley Cupu. Po tejto sezóne podpísal lukratívnu 10-ročnú zmluvu s Buffalom na 40 miliónov. Z nej bol nepochopiteľne po dvoch sezónach vykúpený. Ako voľný hráč podpísal jednoročnú zmluvu s Pittsburghom. Tento podpis bol minulé leto považovaný za jeden z najvýhodnejších.

Prečo o neho nie je záujem: Uplynulú sezónu výrazne zaostal za očakávaniami. Takmer polovicu sezóny vynechal kvôli zraneniu a keď hral, nebol natoľko produktívny ako sa od neho očakávalo.

Čo očakávať: Ehrhoff sa bude musieť uspokojiť s krátkodobou zmluvou a znížením platu. Keďže má 33 rokov, tohtoročné trápenie možno nebola len náhoda, ale začiatok poklesu jeho výkonnosti.

3. ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ

Sezóna 2014-15 v číslach: 53 Z, 5 G, 15 A, 20 B; $4.75M cap hit

Prečo by ho mali podpísať: Nebolo to tak dávno, keď bol Višňovský so 68 bodmi najproduktívnejším obrancom celej NHL a bol vyhlásený za člena druhého All-Star tímu sezóny. 

Prečo o neho nie je záujem: No dobre, priznávam, bolo to pred štyrmi rokmi, čo je v časovom meradle NHL dlhá doba. Od spomínanej sezóny 2010/11 sa už nikdy nedostal cez 30 bodovú hranicu. Z časti je to ale vina zranení, napríklad uplynulú sezónu nedohral kvôli otrasu mozgu. Na druhej strane, keď bol zdravý zvykol hrávať cez 20 minút na zápas a naznačuje, že ešte neplánuje zavesiť korčule na klinec. Aj keď o necelý mesiac oslávi 39 rokov.  

Čo očakávať: Podobne ako u väčšiny hráčov v tomto článku, krátkodobú zmluvu a zníženie platu. Do úvahy prichádza aj odchod na hokejový dôchodok.

2. ALEXANDER SJOMIN

Sezóna 2014-15 v číslach: 57 Z, 6 G, 13 A, 19 B; $7M cap hit

Prečo by ho mali podpísať: Sjomin disponuje zručnosťami, ktoré spadajú do kategórie výnimočných. Má na svojom konte 40-gólovú sezónu, ale aj sezóny, v ktorých zbieral v priemere viac ako bod na zápas. Sjomin môže byť stále hráč schopný kúskov, ktoré hocikto nedokáže. Aktuálne má 31 rokov, čo je dosť priskoro nato, aby jeho hviezda vyhasla.

Prečo o neho nie je záujem:  Hneď po otvorení hráčskeho trhu sa všade písalo, že podpísal zmluvu s Pittsburghom. Nakoniec sa táto informácia ukázala ako kačica. Uplynulá sezóna bola  z jeho strany katastrofálna. Carolina ho vykúpila zo zmluvy, keďže strelil v 57 zápasoch len 6 gólov.

Čo očakávať: Do úvahy pripadá KHL, avšak Sjomin by chcel ešte zostať v Severnej Amerike. V jeho prípade by bol najlepší podpis jednoročnej zmluvy s nízkym platom, ktorá by mu dala šancu, napraviť si v budúcej sezóne svoju povesť. V opačnom prípade by to bol jeho posledný výstrel v zámorskej profilige.

1. CODY FRANSON

Sezóna 2014-15 v číslach: 78 Z, 7 G, 29 A, 36 B; $3.3M cap hit

Prečo by ho mali podpísať: Franson má 27 rokov a tie najlepšie roky má ešte pred sebou. Je extrémne nebezpečný na modrej čiare. Za posledné tri sezóny bol produktívnejší ako napríklad Zdeno Chára, Ryan McDonagh či Brent Seabrook. V defenzívnej činnosti síce nedosahuje úroveň spomínaných hráčov, no dostatočná tvrdosť mu nechýba. V predminulej sezóne rozdal 282 bodyčekov, čo bol v rámci ligy druhý najlepší výkon.

Prečo o neho nie je záujem: Tak toto nikto nevie. Je totiž obrovským prekvapením, že sa doposiaľ nikomu neupísal. Jeho požiadavky na novú zmluvu sú zrejme príliš vysoké. Po rýchlom podpise Andreja Sekeru a Mikea Greena nezostali tímy, ktoré by hľadali obrancu na lukratívny dlhodobý kontrakt. Navyše sezónu dohrával v Nashville, kde nijako nevyčnieval. 

Čo očakávať: Pre Fransona by bolo najideálnejšie podpísať na jednu sezónu a predviesť vynikajúce výkony, ktoré by speňažil budúce leto, keďže by všetci ľutovali, že ho teraz nepodpísali. Reálnejšie sa ale javí dlhodobejší kontrakt s tým, že Franson uberie zo svojich požiadaviek.

SLOVÁCI V HRE

Zo Slovákov ešte stále bojujú o zmluvu Andrej Meszároš, Peter Budaj, Tomáš Kopecký a vyššie spomenutý Ľubomír Višňovský. Najťažšie to bude mať Peter Budaj, ktorý naposledy odchytal víťazný zápas 4.apríla 2014. S touto vizitkou je pre prípadných záujemcov atraktívny asi ako zelená saláma v obchodnom reťazci. Jeho agent sa tak toto leto nebude potiť len kvôli tropickým horúčavám. Okrem Budaja sú na trhu ešte dvaja voľní brankári s dostatočnými skúsenosťami z NHL – Ray Emery a Jonas Gustavsson. Tak čo, na ktorého zo Slovákov by ste si vsadili, že niečo podpíše do konca júla? 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár