Nádejný prípad Becky Hammonovej

22.07.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Becky oslavuje. (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Becky oslavuje. / (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Basketbalisti San Antonio Spurs vyhrali Summer League, pravidelnú letnú ligu hráčov NBA v Las Vegas. Hrajú ju mladí hráči, práve draftovaní a perspektívni pre skutočné A-tímy najlepšej ligy na planéte. Zvláštnosťou Summer League 2015 zostane navždy fakt, že víťazov k trofeji priviedla v úlohe trénerky žena. Becky Hammonová.

Známe basketbalové meno

Becky Hammonová nie je len tak niekto. 38-ročnú bývalú hráčku evidujem už viac, ako 15 rokov. Na začiatku milénia bola oporou New York Liberty, môjho vtedy lokálneho klubu WNBA. Šikovná rozohrávačka počas hráčskej kariéry odohrala po osem sezón za New York a za San Antonio, kde ju pred sezónou 2006 vytrejdovali. Ako to už medzi babami chodí, v zime si odbiehala do Európy, hrala za Španielske, no najmä Ruské kluby.

Získala aj ruské občianstvo a Zbornú komandu dotiahla k olympijskému bronzu v Pekingu, reprezentovala krajinu úhlavného rivala aj na posledných OH v Londýne.  Zvláštne, v športe ide nepriateľstvo často bokom, keď sú medaily dôležitejšie, ako politické rozhodnutia. Becky Hammonovú tak musí evidovať asi každý fanúšik ženského basketbalu od Vladivostoku po Aljašku.  

Očarila Popa

Po zranení kolena v lete roku 2013 "Big Shot Becky" rok rehabilitovala v San Antoniu. Počas dlhých letných, jesenných, zimných a jarných dní a večerov sa začala zúčastňovať tréningov miestnych NBA borcov, Spurs. Už dlho predtým prejavovala záujem po skončení hráčskej kariéry začať tú trénerskú. Málokto ale predpokladal, že prvým klubom, ktorý jej dá šancu, bude hneď tím mužskej NBA.

Nikdy v histórii totiž v žiadnom z nich ani jedna žena netrénovala. V WNBA je to iné, aj na univerzitnej úrovni je veľa žien, tréneriek. Mužská najvyššia liga je však iné sústo. Hammonová sa v minulej sezóne stala asistentkou trénera Gregga Popovicha. Známeho "Popa" očarilo jej basketbalové IQ, ľudské kvality a pracovné nasadenie. Koniec citátu.

Letnná liga len aperitívom

Asistenti trénerov majú šancu ukázať svoj potenciál nielen počas sezóny NBA, keď pracujú na špecifických úlohách pod hlavným trénerom. Môžu sa prejaviť v úlohách hlavných trénerov práve počas letnej ligy vo Vegas. Hamonnová svoju príležitosť dostala hneď po prvej asistentskej sezóne a domov do San Antonia sa vracia s trofejou pre víťazov, vo finálovom zápase porazili Phoenix Suns. Kto ju pozná, nič iné ani čakať nemohol.

Hovorí sa, že čo sa stane vo Vegas, musí vo Vegas aj zostať. Nebude to podľa mňa prípad Becky Hammonovej. Summer League 2015 je len aperitívom jej budúcej trénerskej kariéry. Myslím, že bude prvou ženou, ktorá ktorá sa jedného dňa stane hlavnou trénerkou klubu NBA. 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár