Zmení sa netradičná dynastia na tradičnú?

26.07.2015 / Peter Vretenička
Pekne, ale čo z toho? (photo: )

Pekne, ale čo z toho?

Chicago je neustále stredobodom diskusií o novodobej dynastii v NHL, avšak je to práve Edmonton, kto neprehral už 9 sezón zápas play-off. Pravdou ale je, že ani nevyhral. Na druhej strane vyhral za posledných 6 rokov až štyrikrát draftovú lotériu a to sa počíta. Zrodila sa tak netradičná dynastia, ktorá sa môže začať čoskoro premieňať na tradičnú.

Štvrťstoročie v prestavbe

Kedysi bol Edmonton v NHL symbolom úspechu, dnes symbolizuje nekonečnú prestavbu. Po odchode starého Gretzkyho sa nový Gretzky nenašiel. Výstavba nového podobne kvalitného tímu trvá podľa mnohých už štvrťstoročie, čím nám môže svojou nekonečnosťou nápadne pripomínať výstavbu diaľnice z Bratislavy do Košíc. Samozrejme s tým rozdielom, že stavba v Edmontone je lacnejšia a má väčší predpoklad dokončenia. Vyzerá to totiž, že Olejári konečne našli nového Gretzkého. Jeho meno prekvapivo nie je Ed Monton, ale Connor McDavid. Aj keď častejšie môžete počuť Connor McJesus, keďže edmontonskí fanúšikovia veria, že práve on je tým mesiášom, na ktorého štvrťstoročie čakali.

Zrod netradičnej dynastie

V žiadnom inom tíme nenájdete toľko draftových jednotiek ako v Edmontone. Pokojne by si z nich mohli poskladať Draft Lottery Line. Nie nadarmo sa hovorí, že kto nemá šťastie v láske k play-off, má šťastie v hre (lotérii). To iba Buffalo vždy všetko prehrá. Edmonton za posledných 6 rokov vyhral 4-krát prvú voľbu v drafte, niečo také sa ešte nikdy nikomu nepodarilo. Po toľkých triumfoch môžeme pokojne hovoriť o dynastii. Aj keď veľmi netradičnej. Logicky sa ale ponúka otázka, či s toľkým talentom na súpiske vybudujú tím, ktorý bude o pár rokov úspešný ako momentálne Chicago. To by už bola v rámci súčasných možností tradičná dynastia.

Rošády v tíme

Teraz alebo nikdy, povedali si v Edmontone krátko potom ako získali možnosť draftovať McDavida. Do dvoch dní zmenili výkonného riaditeľa klubu, ten priviedol nového manažéra a ten priviedol nového trénera. A zhodou náhod je to ten istý tréner, čo suverénne doviedol Kanadu k zlatu na tohtoročných MS v Česku. Prievan zmien nepostihol len kancelárie, ale aj súpisku. Po novom majú v tíme aj Sekeru, avšak nie takú ako v KHL, kde zrejme čoskoro zavedú dlhový strop. Andrej Sekera už v Caroline naznačil, že rola lídra defenzívy mu nie je cudzia. Brankársky post posilnili Cam Talbot a Anders Nilsson. Okrem nich prišli do tímu aj Griffin Reinhart, Eric Gryba, Lauri Korpikoski, Anton Slepyšev a Mark Letestu, pričom nikto dôležitý neodišiel. Aj fanúšikovia ostali verní.

Prognóza

Edmonton je jediný tím v NHL, ktorý nebol už 9 sezón v play-off. Ak nepríde budúcu sezónu zlepšenie, potvrdí sa ich povesť pohrebiska talentov a stanú sa ešte väčším terčom posmeškov. Všetko ale nasvedčuje tomu, že vystúpia zo svojho tieňa a predstavia sa vo svetle, na ktoré nie sme zvyknutí. Play-off by im nemalo uniknúť, no Stanley Cup je ešte hudba ďalekej budúcnosti.

Mladý tím samozrejme nemá dostatok skúseností a defenzíva je stále na ligové pomery iba priemerná. Navyše sa nemôžem zbaviť pocitu, že tých draftových jednotiek je v Oilers až príliš, nezaškodilo by nejakú vymeniť za rozumnú protihodnotu. Aj keď to bude obtiažne, keďže aktuálne nemajú miesto pod platovým stropom.

Pozitívom je, že Jordana Ebeleho majú podpísaného až do sezóny 2018/19, Taylora Halla, Ryan Nugenta-Hopkinsa a Andreja Sekeru dokonca o rok dlhšie. Olejári sú tímom budúcnosti a závisí len na nich, či ti dokážu potvrdiť a stanú sa o pár rokov modernou dynastiou. Už teraz s napätím očakávam, aký veľký progres nám v budúcej sezóne predvedú.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

Napíš komentár