Hungaroring ako spomienka na Julesa Bianchiho

26.07.2015 / Branislav Ježík
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel po kvalifikácii VC Maďarska. (photo: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic)

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel po kvalifikácii VC Maďarska. / (photo: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic)

Horúce leto vrcholí, všade navôkol je dovolenková nálada a v podobnom tempe pokračuje aj formula 1. Po trojtýždňovej pauze spôsobenej odvolaním Veľkej ceny Nemecka sa kráľovná motoršportu pripomenie v posledný júlový víkend, aby sa potom zase na štyri týždne odmlčala. Vitajte v krajine termálnych prameňov a dobrého vína, ktorá dala svetu guláš, paprikáš, perkelt, székelykáposztu zvanú aj segedín, haláslé, lečo, paprikové klobásy a šomlóhalušky. Preteky neďaleko maďarskej metropoly tento víkend dokončia tretiu desiatku rokov odvtedy, čo sú nepretržite súčasťou kalendára F1.

Maďarská Veľká cena bude hlavne rozlúčkou s Julesom Bianchim, ktorý prehral svoj deväťmesačný boj so Zubatou pred týždňom. Na jeho utorkovom pohrebe sa zúčastnili aj niektorí jazdci a tímoví manažéri. Ešte raz mu tak všetci vzdajú hold tento víkend, keď si ho pred pretekmi uctia minútou ticha. Každý z jazdcov bude mať, či už na svojom monoposte, alebo prilbe, nejakú pripomienku na sympatického Francúza o ktorom ste si mohli prečítať aj na našich stránkach.

Pripomeňme si ho ešte raz spolu z jazdcami aj my #CiaoJules:

King Lewis

Práve vtedy, keď v nedeľu vedúci jazdec dokončí na Hungaroringu 35. okruh, prehupne sa tohtoročný seriál formuly 1 do svojej druhej polovice. Bolo by prekvapením, ak by tým vedúcim jazdcom nebol vedúci muž priebežného poradia a aktuálny majster sveta Lewis Hamilton. Nikto iný ako on a Michael Schumacher tu totiž nevyhral viackrát. A po už tohtosezónnom obligátnom prvom mieste na štarte by bolo prekvapením, keby sa kráľom pusty s piatimi prvými miestami nestal práve Angličan.

Do karát mu navyše hrá aj to, že jeho tímovému kolegovi a najväčšiemu súperovi v boji o titul sa tu nikdy nepodarilo dokončiť preteky na stupňoch víťazov. A to ani pred rokom, keď Hamilton štartoval zo zadných pozícií a dlho to vyzeralo tak, že víťazstvo Nemca neminie. Pneumatikový poker však nakoniec vyhral večne usmievavý Daniel Ricciardo, ktorý na veľký smútok všetkých tifosi prebehol v závere Fernanda Alonsa jazdiaceho vtedy ešte v červenom Ferrari. Rosberg nakoniec odišiel s dlhým nosom, keď sa dokázal pred neho dostať aj Lewis Hamilton. Ten, ako sa neskôr ukázalo, práve tu začal obrat v majstrovstvách sveta, ktorý skončil v záverečných pretekoch ziskom majstrovského titulu. Stará pravda hovorí, že je lepšie radšej raz vidieť, ako stokrát o niečom čítať, tak si to radšej  pozrite na tomto videu z dielne FOM. 

Zamúti Ricciardo vodu?

Tento rok Hamilton problémy so svojim monopostom v sobotu nemal a po Hungaroringu lietal opreteky len s vetrom. Nikto iný mu totiž nestačil. Najrýchlejší bol vo všetkých meraných tréningoch a aj v kvalifikácii. Povedané tenisovou terminológiou game, set, match – niečo také sa od neho čaká v nedeľu. Preteky sú však dlhé a nikdy nie je nič isté dopredu. O tom sme sa presvedčili aj pred troma týždňami na Silverstone, kde sa Angličan pri svojom treťom domácom víťazstve poriadne zapotil.

Potrápiť ho bude chcieť hlavne minuloročný víťaz Daniel Ricciardo, ktorému sa v kvalifikácii, na rozdiel od ostatných jazdcov z čela štartového poľa, podarilo ušetriť jednu mäkkú zmes pneumatík. A keďže na kľukatej dráhe výkon motora nie je až taký rozhodujúci, nie je úplne bez šance.

Meteorológovia na nedeľu žiadne prehánky nepredpokladajú a teploty už nebudú také vysoké, ako napríklad v piatok. Ale letné budapeštianske slniečko by mohlo asfalt Hungaroringu pekne rozpáliť a tým pádom dostanú zabrať najviac práve pneumatiky. Proti bude však aj Sebastian Vettel, ktorý sa bude snažiť, aby si opäť vychutnal šampanské na stupňoch víťazov. Na pozore sa tak bude musieť mať hlavne Nico Rosberg, ktorému maďarská trať jednoducho nesedí a určite bude rád za ktorékoľvek miesto na pódiu.

Kto sa bude smiať na konci sezóny je takmer všetkým jasné už teraz: bude to jazdec v šedočiernej kombinéze s trojcípou hviezdou. Rozhodovať bude tak ako vždy súčet bodov. Na to, ktorý jazdec si tento rok odvezie z Maďarska najväčší prídel, sa môžete pozrieť v tradičnom európskom čase o 14:00.

Branislav Ježík

Branislav Ježík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár