Športovka: Tourminátor, 14-ročný Federer a svätená voda po žrebe kvalifikácie MS2018

28.07.2015 / Martin Petro
Tréner Anglicka sa musel po žrebe MS2018 napiť. (photo: SITA/AP Photo/Scott Heppell)

Tréner Anglicka sa musel po žrebe MS2018 napiť. / (photo: SITA/AP Photo/Scott Heppell)

Človek sa vráti zo Stredomoria a drb, doma ešte väčšie teplo než pred bránkou Steauay v posledných desiatich minútach odvety. Mimochodom, juhoslovenskí vedci zistili, že počas letných horúčav majú čitatelia menšiu ochotu čítať dlhé úvody k aj tak pomerne nudným článkom a majú tendenciu prekliknúť sa cez reklamný banner na osviežovače vzduchu do internetového vzduchoprázdna bez možnosti návratu. Takže zbytočné tlachy vypustíme a ideme rovno na väc.

Žreb kvalifikačný

Aj vás tak neskutočne rozčuľujú formulky typu: „Dnes už nieto slabého súpera. Nemôžeme si vyberať.“? Táto lacná klišoidná diarrhea podľa mňa v ústach funkcionárov či iných alibistov žije od samého začiatku športu. To nielen dnes, ale vlastne odjakživa – už v roku 1897, keď sa hral futbal s vypchatými byvolími mechúrmi - neboli žiadne slabé mužstvá. Aj preto pôsobili slová asistenta Tarkoviča, ktorý povedal, že poraziť môžeme hocikoho, ako svätená voda.

Anglicko – atraktívny súper, na ktorého by sa tešilo hlavne tvrdé jadro fanúšikov slovenskej reprezentácie, keby sme nejaké mali. Tešia sa aj Angličania, pretože výjazd na Slovensko bude lacný a je to šanca nechať sa odmietnuť najkrajšími ženami na svete. Zo športového hľadiska takisto fajn, pretože ich fanúšikovia urobia dobrú kulisu a ich futbalisti (podľa iného futbalového klišé) hrajú mimo ostrovy polovicu svojich už tak nevysokých možností. Albion hrá momentálne o EURO tuším bez straty bodu. Je dosť nepravdepodobné, že sa im bude dariť dva pravidelné cykly po sebe.

Škótsko – pretože jeden výlet na ryšavý ostrov by bol primálo. Tešiť sa môžu najmä tí, ktorí milujú BINGO, pretože Škótsko je posledný ostrovný štát, s ktorým sme ešte nehrali. No a ešte Island. A Cyprus. Ale ten sa neráta, pretože ten sa zahral s nami.

Slovinsko – katastrofálny žreb pre západné média, v redakcií ktorých sa už vyhlásili stávka o to, kto prvý popletie vo svojom spravodajstve obe vlajky. Skvelý žreb pre nás humoristov, pretože to vyzerá, že sa do reprezentačnej formy opäť dostáva Slovinec rázovitého priezviska "Kokot," ktorý by mohol znepríjemniť život našim komentátorom. 

Litva – osudie nám doprialo aj v tomto prípade. Máme šancu prvýkrát v histórií samostatného Slovenska poraziť Litvu vo futbalovom zápase. Do toho, chlapci.

Malta – slabé mužstvá neexistujú, nemôžeme si vyberať. S týmto mužstvom v skupine sa, jednoducho, treba zmieriť.    

14-ročný Federer

V Kanade sa hral taký turnaj v mestečku Granby. Bol dotáciou o niečo lukratívnejší ako novembrové bratislavské Ritro Open – to len pre porovnanie. Divokú voľnú kartu dostal do kvalifikácie Montrealčan, Felix Auger Aliassime, ktorý mal ešte menej rokov ako niektorí podávači loptičiek, pretože je to defacto iba ôsmak na základnej. Kvalifikáciou prešiel bez straty setu, do hlavnej súťaže postúpil aj na druhý pokus z dvoch (prvýkrát sa mu to podarilo v marci na inom kanadskom podniku v Drummondville, kde napokon odstúpil pre svalové zranenie).

Chlapec prešiel prvé kolo (čo sa nepodarilo napríklad Lukášovi Lackovi – to opäť iba pre porovnanie), aj druhé kolo. Oba zápasy vyhral opäť bez straty setu, a to hral fakt s úplne normálnymi hráčmi; jeden bol dokonca z prvej dvestovky. V štvrťfinále vyhral prvý set a potom odišiel kondične, napriek tomu zostrihy z jeho zápasov obleteli svet. Odporúčam pozrieť najmä neskutočnú 43-úderovú výmenu z osemfinále, v ktorej napokon premenil brejkbal. Vypadnú vám z toho oči. Chlapec vyletel na 749. miesto rankingu, a to bude mať ešte tri roky status juniora. V auguste oslavuje 15-te narodeniny. V rovnaký deň ako Federer. Ako z rozprávky.  

Tourminátor

Zopakujeme náš vtip spred dvoch rokov: Peter Sagan tak dobre bicykloval, že herec Tofi si z krsného mena nechal odstrániť V, aby bol aspoň trochu ako on. Čo na tom, že 99% Slovenska vôbec nevie vysvetliť, prečo je vlastne Sagan taký dobrý a ospevovaný, keď ani raz nevyhral a do cieľa došiel v konečnom zúčtovaní až jeden celý futbalový polčas za celkovým víťazom. Cyklistická gramotnosť je niečo, ako chrbtová kosť v profesionálnej politike – nemusíte ju mať, aby ste si danú disciplínu mohli užívať s úsmevom.

Ramblingy

 • Cibuľkovej vlastná podobizeň na obálke časopisu nepomohla
   
 • Opäť vypadla s hráčkou, ktorej ranking má tri cifry
   
 • Návrat po operácií do prevádzkovej teploty bude chvíľu trvať
   
 • Ženský tenis momentálne ženie vpred Schmiedlová
   
 • V „Zlom“ Gastaine ju porazili až na deviaty pokus
   
 • Formu vylovila aj Rybáriková, ktorá sa vybrala v Istanbule na rybačku
   
 • Zápas s Robertou Vinci otočila zo stavu 0-6 4-5 a mečbol pre Talianku
   
 • Povoliť, povoliť, povoliť, ešte trochu povoliť a teraz pritiahnuť
   
 • Slovan nedal gól na Pasienkoch, hlásili titulky
   
 • Kedysi by sa tak nepriamo oznamovala prijateľná bezgólová remíza s Interom
   
 • Teraz to znamenalo domácu prehru s Myjavou
   
 • Je síce iba druhé kolo, ale trénerovi Dušanovi sa pomaly začína rozplývať vidina Tittelu
   
 • Uhorková sezóna pomaly končí
   
 • Konečne bude o čom písať
   
 • V lukostreľbe zatiaľ nič nové
   
 • Ale Bohumil bude túto scénu pozorne sledovať
   
 • A o týždeň sa tešte na jeho bonmoty 
Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár