Napĺňa to štadióny, nie je to futbal, rugby, hádzaná a ani volejbal... Čo je to?

31.07.2015 / Ivan Mládek
Trma-vrma pred bránkou v GAA. (photo: )

Trma-vrma pred bránkou v GAA.

Mnohí z vás, ktorí aspoň chvíľu žili v Írsku budú poznať odpoveď a tí, ktorí ešte o GAA (Gealic Football) nepočuli, zbystrite uši. Ak vám doteraz nešiel žiaden šport, skúste ich všetky skombinovať a možno práve vo vás sa nachádza jedinečná kombinácia futbalistu, ktorý ak nevie kopať, tak môže hádzať gól na bránu, volejbalistu ktorý má pod 5 stôp 6 palcov, avšak chvalabohu predsa len aj trochu rugby hráča, ktorému neprekáža, že ak po tvrdom faule ostane ležať na trávniku, tak tam ostane ležať pokojne aj do zotmenia, ak sa dovtedy nepreruší hra...

Klasický futbalový gól prekonaním brankára do futbalovej brány je za 3 body.

Pravidlá Gaelického futbalu sú pochopiteľné aj pre laika. Na svoje si prídu aj nedokonalí športovci. Prekopneš bránu? Nevadí máš aspoň bod! Stačí sa trafiť medzi rugbyové tyče! Lopta sa môže držať aj v ruke, tak ak nevieš vôbec, ale vôbec kopnúť, rovno to hoď ponad bránu za 2 body.

Ale aby to nebolo až také jednoduché, loptu musíš pri behu po pár krokoch hádzanársky odbiť o zem (alebo o nohu). Prihrávka rukou sa robí na rozdiel od rugby aj dopredu, avšak ako akési volejbalové podanie spodom, odrazením lopty rukou. Pri GAA je možné využiť kadejaký talent. 

To je šok! Bitka po zápase?

Takto to totiž bežne vyzerá po zápase:

Pre bežného slovenského futbalového fanúšika žiadna sláva. U nás sa takto prejavujú futbaloví extrémisti, ktorí by potrebovali injektovať konskú dávku slušného správania... V Írsku divákov bežne hneď po zápase gaelického futbalu pustia na trávnik, z jednoduchého dôvodu. Aby mali kadiaľ opustiť štadión. O to lepší je zážitok po vyhranom finále, hráči oslavujú spolu s fanúšikmi. Ale to by na Slovensku asi nešlo, keďže Íri sú snáď najslušnejší národ v Európe (najčastejšie používané slovo v supermarkete je "sorry"). Navyše úplnou zhodou okolností, je Írsko tiež jediná krajina na svete s povinnou fluorizáciou pitnej vody (zdroj: Zem a Vek), čo však nemá zaručene žiadne vedľajšie účinky na obyvateľstvo. Aj keď sa na Slovensku k fluorizácii vody už asi vracať nebudeme, preventívne pridávanie nepatrného množstva flóru práve na našich štadiónoch, by možno nebolo na škodu.

Amatéri, ale zato verní svojmu manšaftu!

Prestupy za milióny? Nehrozí! Hráš tam, kde si prvý krát kopol do lopty. Dokonca všetci hráči GAA majú zároveň aj zamestnanie (aj keď to niekedy môže len znamenať chodiť hrávať s klientmi Irish bank golf, každý sa musíme nejako živiť) pritom ide o masovo sledovaný šport, ktorý zaplní v Írsku počas finále 80-tisícový Croke Park v Dubline. Možno práve amatérsky status športu má v sebe niečo, čo sa zo všetkých ostatných športov už pred desiatkami rokov vytratilo približne v ten istý deň ako fair play a strach z ihiel (pozn. redakcie: s výnimkou tenisu, kde ešte stále fair play pretrváva). Na obrázku záber z oslavy 125 rokov GAA. 

Čísla a dresy

Ďalšou zaujímavosťou je, že čísla na dresoch sú prideľované podľa pozícii v zostave. Ak teda tréner pred zápasom zmení zostavu, hráči nastupujú aj s pozmenenými číslami. Aké jednoduché pre komentátora, ľahko rozozná útočníka od krídelníka aj od obrancu. 

Budúcnosť GAA na Slovensku

Týmto zároveň slávnostne a oficiálne vyhlasujem založenie GAA asociácie na Slovensku, schránku už mám! Voľby prebehli demokraticky a bol som podľa platných stanov asociácie samozvolený za predsedu, ak má teda niekto záujem s týmto športom začať, poprosím členské mi posielajte cez Bohumila Stejskala.

Tu  zároveň môžete podpísať petíciu pod referendum za postavenie GAA štadiónu na ulici Široká vo Vajnoroch v Bratislave. Stačí v podstate pridať nad futbalové brány tyče v štýle rugby. Vyššie náklady požaduje najmä zbúranie priľahlého cyklistického velodrómu, na ktorého mieste sa následne postaví parkovisko, aby pokrylo očakávaný zvýšený prílev fanúšikov.

A na záver embedujeme video aby ste videli, ako to ten galský futbal vyzerá. Užite si posledných 5 minút z minuloročného finále.

Asi toľko o galskom futbale a to sme ešte ani nezabŕdli do hurlingu a dokonca až pri písaní tohto článku som sa dozvedel, že existuje aj galská hádzaná. Nie, nie je to tá, ktorá sa hrá najmä na deň Svätého Patrika)... tak možno na budúce...

A nezabúdajte, pravidlá nie sú na to, aby sa porušovali, ale aby sa vymýšľali nové!

Ivan Mládek,

podľa stanov platne samozvolený predseda Slovenskej Asociácie Galskej Atletickej Asociácie

Ivan Mládek

Ivan Mládek

Napíš komentár