Šesť neuveriteľných zápasov Artmedie v Lige majstrov 2005

01.08.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Ján Ďurica strieľa gól v Belehrade, v rozstrele ktorý rozhodol o postupe Artmedie do skupiny LM. (photo: SITA/AP Photo/Srdjan Ilic)

Ján Ďurica strieľa gól v Belehrade, v rozstrele ktorý rozhodol o postupe Artmedie do skupiny LM. / (photo: SITA/AP Photo/Srdjan Ilic)

Desať rokov?! To už je naozaj desať rokov, odkedy ovládla slovenský klubový futbal na pol sezóny bratislavská, vtedy ešte petržalská, Artmedia? Bože, ako ten čas letí... Zrodila sa vtedy celá sada legiend, keby existovali, ich kartičky by mali odvtedy, dnes a už navždy zberateľskú hodnotu. Vladimír Weiss sr., Juraj Čobej, Ján Ďurica, Juraj Halenár, Ján Kozák ml., Balázs Borbély, Blažej Vaščák a spol. odohrali dvanásť zápasov v Lige majstrov, edícia 2005/2006 a stali sa nesmrteľnými.

Neuveriteľné zápasy

Presnú polovicu z nich môžme smelo označiť za neuveriteľné, v prakticky doslovnom význame slova. Zmes futbalového umenia nad hranicou dovtedy poznaných možností, drzého kaučingu a dodnes nevysvetleného a zrejme nikdy nevysvetliteľného pozitívneho karmického vplyvu priniesli na Slovensko zázrak. Lokálne futbalové mužstvo hrajúce rovnocenné zápasy s európskou futbalovou onou, smotánkou.

Tých šesť neuveriteľných duelov som zoradil od najneuveriteľnejšieho po - logicky - šiesty najneuveriteľnejší. Vysvetlím nižšie. Pre poriadok, poradie od siedmeho po dvanáste miesto (čiže po najuveriteľnejší zápas) je nasledovné: 7. Glasgow Rangers - Artmedia 0:0, 8. Artmedia - Partizan Belehrad 0:0, 9. Artmedia - Glasgow Rangers 2:2, 10. Artmedia - Inter Miláno 0:1, 11. Kajrat Alma Ata - Artmedia 2:0, 12. Inter Miláno - Artmedia 4:0

1. FC Porto - Artmedia 2:3, skupinová fáza 2. kolo

Po úplne uveriteľnej prehre 0:1 v prvom zápase na Tehelnom poli proti milánskemu Interu, na ktorý sa cez turnikety prepasírovalo takmer 30 000 divákov (čítate dobre) si bielo-čierno-zelení vycestovali do Porta pre nakladačku. Aspoň tak sme si všetci mysleli. Šťastena, ktorú vyčerpali v štyroch kolách intenzívneho styku v predkolách už predsa musela byť vyžmýkaná ako citrón v klipe Mira Jaroša.

Navyše, tesne pred koncom prvého polčasu bolo 2:0 pre portugalských drakov a to len vďaka pokračujúcej životnej forme v tom čase pomaly národného hrdinu Juraja Čobeja. Potom sa ale do útoku pobral Peter Petráš. Ľavý obranca našprintoval do šestnástky (!), zasekol (!!) a vystrelil do protipohybu brankára domácich priamo k žrdi (!!!). Gól hľadajte v učebniciach pod heslom "do šatne".

Zo šatne prišlo momentum prilepené na kopačky Artmedie. Juraj Halenár vysunul presnou prihrávkou (!!!!) do brejku Jána Kozáka ml., (!!!!!), ten sa nenechal obrancami dobehnúť (!!!!!!!) a inteligentne únik premenil (bez výkričníkov, rozumu on mal vždy na ihrisku dosť, mal predsa po kom podediť). 2:2. Nikto, opakujem nikto od Porta po Svidník neveril vlastným očiam.

Artmedia ale hrala tak dobre, že keď po štandardnej situácii Balázs Borbély (bez príbuzenského vzťahu s Lacom, aspoň myslím) predskočil obrancu a doklepol loptu do brány Porta, nikoho to už v ten večer neprekvapilo. Neuveriteľný priebeh, neuveriteľné góly Artmedie, neuveriteľné, že prekonali sami seba z predkôl. Hráči Porta, dobre vieme, nikdy neboli žiadni nazdárkovia, Artmedia Petržalka bola ale v septembri 2005 lepšia.

2. Artmedia - Kajrat Alma Ata 4:1 pp., 1. predkolo odvetný zápas

Jeden z troch zápasov, na ktorom som sa osobne zúčastnil. V Senci sa prví fanúšikovia začali zbierať domov po tom, čo Kajrat v úvode predĺženia (po prehre 2:0 v riadnom hracom čase, ktorá vlastne vynulovala pohárové číselníky) dal gól takpovediac za dva. Necelých tridsať minút mal slovenský majster, aby zvíťazil, na rozstrel sa spoliehať už nemohol. V čase 94´ premenil J.K.ml. penaltu, tí, čo ešte neboli za bránou sa predsa len otočili. Ja som sa ani nepohol, bral som extra 30 minút ako pridanú hodnotu k cene za lístok. Tuším stál sto korún.

Artmedia tlačila, šance asi aj nejaké boli, no žiadna taká, žeby som si ju o desať rokov neskôr pamätal. Viem len, že už dávno bežal nadstavený čas keď sme videli posledný roh Petržalčanov. Do šestnásky zbehoj gólman Čobej, bez úspechu. Ako sa v pokluse vracal na vlastnú polovicu so sklonenou hlavou, zabojoval v stredovom kruhu o loptu, tá sa dostala k rohovej zastávke a od nej zúfalým centrom do šestnástky. Hrdinom dňa sa stal Staňo, bez neho by dnešný článok nevyšiel. Po góle sa tuším už ani nerozohrávalo. Neuveriteľný koniec!

3. Artmedia - Celtic Glasgow 5:0, 2. predkolo prvý zápas

Nový tréner Celticu, Gordon Strachan, sedel v seneckom hľadisku. Po zápase povedal, že je rád, že na svoj prvý ostrý zápas nemusí cestovať ďaleko, až do Alma Aty. O sedem dní neskôr by sa za svoj výrok najradšej asi aj sám nakopal. Na Tehelnom poli, kde som znova sedel v hľadisku, zažil debut trpký ako.... no, znova by som mohol doplniť kvázivtipné prirovnanie.

Juraj Halenár - hetrik. Blažej Vaščák - diaľnica na pravom krídle.  Ofenzíva ako z veľkej knihy moderného futbalu. Pravda, súper mal v strede obrany Stana Vargu, ale aj tak. Euforická vlna, na ktorej sa Artmedia v ten deň nachádzala, zmietla so sebou všetko, čo bolo vtedy na Bajkalskej. Pamätám sa, že som po zápase telefonoval susedovi Marošovi, ktorý už bol na ceste na prímorskú dovolenku. "Neuveríš, päť nula!", "Ha-ha, ale im Celtic naložil," odpovedal ničnetušiaci bezbožník. "Ta čo si! Artmedia vyhrala." "Neveríííím." A po tom päť minút vzrušenej rozpravy.

Ak ste tam boli, viete o čom hovorím. Vyše 17 000 divákov na predkole, ďalších aspoň raz toľko čo odvtedy tvrdia, že tam boli tiež. O jeden z najväčších zážitkov na Tehelnom poli sa nepostaral Slovan, ale Artmedia. Neuveriteľným výkonom proti slávnemu, hoci nerozohranému, klubu.

4. Partizan Belehrad - Artmedia 0:0, 3:4 v rozstrele, 3. predkolo

Karma, alebo čo to bolo, bola rozpoznateľná voľným okom aj v poslednom predkole. Partizan, plný stereotypne šikovných južanov s výbornou loptovou technikou, horúcou hlavou a kreatívnou mysľou doplnený legionármi na prahu prestupu do lepších eurolíg dominoval v dvojzápase. Nehovorte, že nie, falšovali by ste históriu. Faktom ale zostáva, že nedali gól. Juraj Čobej bol fenomenálny. Famózny. Životný.

Vonku chytal ešte lepšie, ako doma, to, čo chytil aksanemýlimnigerijskému útočníkovi Belehradu sa tomu musí snívať dodnes. Pobavil ma na diaľku, pri televíznej obrazovke, tréner Partizanu. Hoci mu jeho hviezda zmárnila viac šancí, ako nákazlivá choroba, poslal ho kopať aj kľúčovú jedenástku v rozstrele. Jasné, nedal ani tú. ĎíkyBronislav.

Zápas je neuveriteľný preto, že dve remízy nula-nula a výhra v rozstrele boli jediným reálnym spôsobom, ako mohla Artmedia Partizan premôcť a dostať sa na jeho úkor do skupiny Ligy majstrov. Preto karma, preto Šťastena. Dnes sa na ne nikto nepýta, bolo by ale rúhaním ich na tomto mieste nespomenúť.

5. Artmedia - FC Porto 0:0, skupinová fáza 6. kolo

Jediný zápas neuveriteľný v negatívnom zmysle slova. Chcel som ísť aj na ten, no počasie ma odvelilo do krčmy. Tam som, ako zvyšok verných a nových fanúšikov Weissovcov, videl nespravodlivú remízu 0:0, ktorá nepustila Artmediu do playoff. Blato, bahno a hanebný nemecký rozhodca.

Podľa mňa penaltu po faule pred prázdnou bránou neodpískal pre Petržalčanov, domácich znova na Tehelnom poli preto, že by v tom oranisku nenašiel biely bod, z ktorého by sa malo kopať. A preto, že videl, že neexistuje, že Artmedia jeden gól nedá. No, nedali. A nepostúpili. Čo bolo rovnako svojim spôsobom neuveriteľné.

6. Celtic Glasgow - Artmedia 4:0, 2. predkolo odvetný zápas

Viem, viem. Prehra slovenského tímu 4:0 na britských ostrovoch je celkom uveriteľná v akejkoľvek konštelácii. Nie ale vtedy, keď vyhrá prvý zápas 5:0. A nie vtedy, keď Celtic dá na dva nula v nadstavenom čase prvého polčasu, na tri nula desať minút po začiatku druhého a na štyri nula desať minút pred koncom.

Televízie zápas nedávali, len rádio. Počúval som a neveril, že vydržia. Desať minút pred 50 000 divákmi v Glasgowe, po....ali sa aj väčšie tímy. Nie však Artmedia. Na Youtube som tých posledných desať minút nenašiel. Ak ich máte, hoďte link do diskusie. Rád sa pozriem na neuveriteľný koniec zápasu, ktorý slovenské mužstvo zvládlo.

Pred desiatimi rokmi sme hovorili, že úspech Artmedie sa podarí raz za desať rokov. Tie práve uplynuli, je čas na ďalšie, podobné dobrodružstvo. Škoda, že Trenčania zápas v Bukuresti nezvládli. História sa mohla aspoň trochu opakovať. Ak by to bolo čo len spolovice také neuveriteľné, ako v prípade Artmedie 2005, bolo by to nádherné.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.