Ako sa varia prestupy

05.08.2015 / Tomáš Turek
Preletí Bale späť v lete za kanál La Manche? (photo: SITA/AP Photo/Andres Kudacki))

Preletí Bale späť v lete za kanál La Manche? / (photo: SITA/AP Photo/Andres Kudacki))

Špekulácie, prestupy a miliónové sumy. To je najlepšie korenie uhorkovej sezóny v lete. V jeden deň si prečítate, že o Alexisa sa zaujíma Arsenal, o dva dni na to čítate, že Alexis podstupuje lekárske vyšetrenie a o týždeň ho vidíte usmievať sa s dresom Arsenalu. Lenže prestup netrvá ten týždeň, o ktorom vieme, ani ten mesiac, počas ktorého čítame špekulácie, trvá oveľa dlhšie. Ako by povedal o prestupoch klasik: „Ono je to v podstatě taková mravenčí práce. Papíry a zase papíry.“ Niekedy trvá aj viac ako rok, kým klub nájde hráča, ktorého nakoniec aj kúpi. Ako to celé prebieha? Poďme sa pozrieť pod pokrievku.

Na začiatku bol skauting

Nikto rád nepredáva svojich hráčov v zimnom prestupovom okne. Väčšina veľkých prestupov sa udeje počas toho letného. Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je hlavne Fernando Torres, ktorý prestúpil v zime z Liverpoolu do Chelsea za 50 miliónov £. Ako náhradu za Torresa si Liverpool kúpil Andyho Carrolla, traktor za 35 miliónov £. Tieto dva prestupy vyzerajú ako dobrý dôvod, prečo sa nikto do zimných predajov a nákupov nepúšťa až tak bezhlavo. A ako sa začali tieto prestupy? Skautingom.

Či už ide o zázračných králikov z klobúku, ktorých vyťahuje Porto alebo o overené esá, ktoré kupujú najväčšie kluby, nič by  sa nemohlo začať bez skautingu. Kluby sa nezačnú o hráča zaujímať až vtedy, keď o tom začnú písať médiá. Kluby majú na každú pozíciu zoznam hráčov, o ktorých majú záujem. A týchto hráčov sledujú skauti po dlhé mesiace, aj roky a vytvárajú si o nich databázu, ktorá musí byť neustále aktuálna. Pretože si predstavte, že klub ide kúpiť hráča za 30 miliónov a až pri dojednávaní prestupových podmienok sa dozvie, že hráč je momentálne zranený. Nonsens.

Oťukávanie a prostredníci

Dôležití sú prostredníci a nezávislí agenti, pretože klub, ktorý chce hráča kúpiť, s ním nemôže vyjednávať bez súhlasu jeho súčasného klubu. Lenže ako zistiť, či je hráč vôbec ochotný prestúpiť? Či si ho záujemca bude môcť dovoliť zaplatiť? Presne preto sú potrební prostredníci, ktorí toto zistia. Aby to nevypálilo tak, ako keď Arséne Wenger vysnoril výkupku Luisa Suaréza. Výkupná klauzula bola vtedy 40 miliónov £ a lišiakovi Wengerovi nebolo viac treba – na Suaréza poslal ponuku vo výške 40 000 001 £. Z čoho Liverpool samozrejme nemal veľkú radosť, keďže Arsenal jednal za jeho chrbtom. Celá aféra mala dohru na koberčeku miestnej futbalovej asociácie, ale Wengera nakoniec v Bastille neuväznili.

Začína sa vyjednávanie

Keď ide všetko podľa plánu a hráč má záujem o prestup, začne sa vyjednávať. Nebol som svedkom žiadneho takéhoto vyjednávania, no rád by som si pozrel vyjednávanie medzi riaditeľom Kohútov Danielom Levym a jedným z najšialenejších hráčskych agentov Minom Raiolom. Peklo by vám pripadalo ako príjemná dovolenková destinácia. Kupujúci klub sa musí dohodnúť hneď s tromi stranami – s hráčom o dĺžke kontraktu a plate, s jeho agentom o podiele, ktorý dostane za prestup a s materským klubom o prestupovej čiastke. Podobá sa to vyjednávaniu na egyptskom trhu, kde jeden začne na smiešne nízkej cene a druhý prestrelí cenu o niekoľko miliónov. Potom na seba kričia, hádajú sa, až sa stretnú v zlatom strede a obe strany sú spokojné a myslia si, aký bargain urobili.

Zdravotná prehliadka

Tá vyzerá trošku ináč, ako tá, ktorú museli podstúpiť branci, keď ich odvádzali na vojnu. Nikto nechce prísť na to, že si kúpil mačku vo vreci za 20 miliónov £. Aj preto si futbalové kluby najímajú špičkových lekárov a ich medicínske centrá vyzerajú lepšie ako ktorákoľvek slovenská nemocnica. Ale niet sa čomu diviť, do našich nemocníc nechodia pacienti, ktorí majú cenu v desiatkach miliónov. Možno si myslíte, že ide iba o formalitu, no v poslednej dobe padlo niekoľko väčších prestupov práve na zdravotnej prehliadke. Napríklad taký Loïc Rémy, v Liverpoole neprešiel zdravotnou prehliadkou, no pár dní na to ňou prešiel v Chelsea. A to si nemyslím, že by na Stamford Bridge mali horších lekárov. Práve naopak. Zlé hlasy hovoria o tom, že Rémy mal pozitívny test na marihuanu. A tie dobré zase, že to nakoniec celé padlo kvôli peniazom.

Podpísanie zmluvy a fotenie

Ako dlho trvá celý tento proces - od začiatku skautovania až po podpis zmluvy? Pri overenejších hráčoch to je väčšinou jedna celá sezóna, no pri hviezdičkách a mladých talentoch za vysoké sumy to môžu byť aj tri roky. Bývalý športový riaditeľ Liverpoolu a Tottenhamu, Damien Comolli odhaduje, že zo 100 skautovaných hráčov sa klub pokúsi kúpiť 10. A koľkí prestúpia z týchto 10? Obyčajne to býva jeden alebo dvaja. Takže prestupy nie sú len o tom, že José Mourinho pozerá v sobotu večer zápas švajčiarskej ligy, kde uvidí Salaha a zavolá športovému riaditeľovi Chelsea, že sa mu páči, nech mu ho kúpi. Celé je to o dlhých mesiacoch skautovania, vyjednávania a až potom prídu na rad fotky s dresmi a úsmevmi. Hoci Aaron Lennon zo svojho prestupu do Evertonu asi veľkú radosť nemal.

Dávam verejný prísľub, že v najbližšej dobe napíšem článok o tom, kto je zodpovedný za tieto prestupy v najlepších anglických tímoch. Už niet cesty späť.

Za inšpiráciu ďakujem článku na Espnfc.com

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár