Čo s načatým bojkotom?

09.08.2015 / Peter Vretenička a Denis Bohumil Schvarcz
Richard Lintner (vpravo) a Marián Gáborík počas letnej hokejovej exhibície. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Richard Lintner (vpravo) a Marián Gáborík počas letnej hokejovej exhibície. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Kým boli slovenskí hokejoví fanúšikovia ešte pred mesiacom jednotní, dnes sú rozdelení na dva tábory. Niektorí chceli aby Rišo Lintner ponuku šéfovať extralige prijal, niektorí to zas principiálne odmietali. Richardove rozhodnutie uzrelo svetlo sveta a mnohí ho považujú za vztýčenie bielej vlajky na znamenie, že Nemeček vyhral vojnu o pozíciu vládcu slovenského hokeja. Je to naozaj tak? Ruší sa týmto bojkot reprezentácie a extraligy?

Predtucha sa napĺňa

Hneď po tom, ako Igor Nemeček triumfoval vo voľbách sa začalo kade-tade a nielen v Bratislave šuškať, že Lintnerovi ponúknu po volebnej prehre miesto šéfa Pro Hokeja, nech drží vietečo a krok. Odtiaľ môže zveľaďovať extraligu, keď potom tak veľmi túži. Jeho pracovná skupina sa rozbije, fanúšikovia sa rozdelia a Nemeček vydrží pri kormidle až do roku 2019, do domácich MS.

Navyše vediac, aká "jednoduchá" úloha Lintnera čaká bude dosť možné, že ligu sa mu na úroveň NHL dovtedy dostať nepodarí a do čela zväzu sa o 4 roky postaví ... napríklad taký Lukáš Machala. Priznám sa, vôbec som tomu neveril. No čas ukázal, že šuškanda vôbec nebola ďaleko od pravdy. To aby som si stavil na pána Machalu vo voľbách 2019 už dnes. Kurz by bol excelentný...

Sklamal či nesklamal?

Prečo to Lintner zobral, keď počas kandidatúry viackrát hovoril, že ak bude zvolený za prezidenta, zjednotil by extraligu zrušením PRO Hokeja ako zbytočnej organizácie? Chvíľu po voľbe už nepatrí extraliga priamo pod zväz? Prečo ide šéfovať ľuďom, z ktorých mu približne polovica pri voľbách prezidenta SZĽH povedala rezolútne NIE? 

Richardov oficiálny Facebookový profil zaplavilo množstvo odkazov od fanúšikov. Bolo medzi nimi nemálo tých s textom: ,,Richard, sklamal si!“. Ja si ale naopak myslím, že nesklamal. Mohol ostať nečine v opozícii, kritizovať a čakať, kým slovenský hokej padne na dno, alebo súčasný prezident rezignuje (=nikdy). Prijatím ponuky ale ukázal, že mu skutočne ide o dobro slovenského hokeja, ani trocha nepochybujem, že extralige pomôže. Minimálne čo sa týka marketingu, jednej z dôležitých vecí, ktorú liga doteraz nezvládala.

Bojkot by sa nemal rušiť

To že Lintner zobral funkciu šéfa extraligy ešte neznamená, že Nemeček je v suchu. Medzi hráčmi má naďalej Richard Lintner plnú podporu. Michal Hanzuš okomentoval jeho rozhodnutie nasledovne: ,,Rišo chcel pomáhať slovenskému hokeju a teraz ukazuje, že nebude kritizovať, ale robiť. Na postoji nás hráčov k otázke neférovej voľby prezidenta sa však nič nemení. Zle nastavený volebný systém sa nezmenil. Komunikujeme medzi sebou a pripravujeme naše ďalšie kroky.“

Podporu by mu mali zachovať aj fanúšikovia. Podobne ako všetci hráči, ktorí sa podpísali pod nedôveru SZĽH názor nemenia a reprezentovať neprídu, by aj fanúšikovia mali spoločne zorganizovať bojkot extraligy. Avšak nie tak, že ostanú doma. Napríklad môžu prísť pred prvým kolom protestovať pred štadión. Na druhé kolo by zas mohli prísť v čo najväčšom počte protestovať na zápas, nech celý slovenský svet vidí, koľko ľudí by chodilo na Slovensku na hokej, keby odstúpi súčasné vedenie. Je ale otázne, či sa podobnú celoslovenskú aktivitu podarí zorganizovať v počtoch, ktoré nebudú symbolické a skôr smiešne.

Slovenský hokej sám nezachráni

Pomyseľná ,,vojna“ medzi fanúšikmi a súčasným vedením hokeja sa neskončila, aj keď si to možno mnohí myslia. Lintner prijatím ponuky ukázal, že mu ide úprimne o slovenský hokej. Uživil by sa určite aj inak, aj napriek sklamaniu z prehry vo voľbe šéfa SZĽH ale prijal funkciu, pri ktorej mu môžu hádzať polená pod nohy. K tomu sa ľahko môže stať verejným nepriateľom klubov.

Slovenský hokej sa ale sám od seba a bez práce zachrániť nedokáže. Nový impulz extraliga potrebuje, je výborné, že prichádza od Richarda Lintnera. Držíme palce.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár