Športovka: Nová Premiership a amen Vittek

11.08.2015 / Martin Petro
Róbert Vittek je pán. Pán Strelec. (photo: SITA/Dan Sheridan)

Róbert Vittek je pán. Pán Strelec. / (photo: SITA/Dan Sheridan)

Je to vaša vina. Vás, slovenských radikálnych liberálov, ktorí ste celú jar vykrikovali, že tie jednopohlavné manželstvá sú úplne OK. Teraz tu máme také teplo, že aj tá vlna malých a stredných podnikateľov z Afriky, ktorým nevyhovuje privysoké daňové zaťaženie v Eritrey, si na našich hraniciach utiera čelo do ťavieho uteráka. Ale lepšie byť ovalený trópmi, ako teleskopom cudzineckého policajta.

Je mi to naozaj ľúto, ale v tomto počasí sa Športovke nedá vymyslieť lepší úvod, ako pár stereotypov o homosexuáloch a imigrantoch. Svoju príjemnú obtýždňovú povinnosť si totiž plním z uránovej bane medzi dvoma šichtami a my tu žiadnu klimatizáciu nemáme (to nie ako vy v tých skleníkových home box officoch), takže aj humor tohto vydania bude zodpovedať podmienkam.

Augustová Športovka prichádza. Nejedna kvapka potu vám pri nej stečie od šije až medzi polky - to vám garantujem.

Začala Premieršip

Keď v Manchestri rozprávajú o bravúrnych predsezónnych nákupoch, ktoré majú konečne naštartovať novú úspešnú éru po tom škótskom opilcovi trénerovi. Keď sa v Liverpoole chlácholia, že to vôbec nevadí, že sme opäť predali najväčšiu útočnú hviezdu, pretože Andy Carrol, Balotelli a Firminho sú viac než adekvátne náhrady. Keď na jednom londýnskom sídlisku pípajú cúvačky autobusu. Keď Wengerovci nahlas snívajú svoj mokrý sen o tom, že konečne našli posledný dielik do skladačky pre hon na titul. A keď sa o Citizens vôbec nič nehovorí, pretože nikoho nezaujímajú. Keď sa všetky tieto okolnosti stretnú v jednej miestnosti, viete, že si môžete pomaly mädliť ruky, pretože začína najzábavnejšia liga sveta. 

No ale potom vidíte v základnej zostave Carricka. Otvárací zápas ponúkne toľko zábavy, že celú dobu uvažujete, z čoho vlastne tomu Rooneymu urobili ten nastreľovací príčesok a či si zámerne vybral z katalógu ten s efektom 60 years old mate. V ďalšom veľkom zápase nasleduje bránenie domácej remízy obhajcu. Potom sa dívate, ako hviezdna brankárska posila Arsenalu – muž, s ktorým sa konečne vyhrá titul – púšťa také dva šterlingové lacňáky, z ktorých by aj legendárni brankári Takurčitee chytili aspoň polovicu. No a napokon Liverpool vyhrá vonku, aby zasa raz nádejne začal a mohol potom o to viac sklamať.

Anglická liga je tak zaujímavá a zábavná z významnej časti vďaka tým ostatným mužstvám, ktoré medzi sebou dokážu odohrať skvelé zápasy. Dokonalé príklady ukázali šlágre na Evertone (Watford) a Newcastli (Southampton). Zápasy ako na hojdačke s dramatickým koncom a gólmi v závere, ktoré mohli vyhrať obe mužstvá. Dajte si na túto sezónu také malé predsavzatie a ak máte tú možnosť, pozrite si zopár zápasov PL, v ktorých nebude hrať žiadny ligový favorit. Objavíte tam nové čaro, sľubujem.        

TULEN Open

Mindžovať na vysoké teploty, schovávať sa pred nimi pred šíkom ventilátorov a dávať to celé za vinu jednofarebnej vláde, ktorá aj SHMÚ primäla vydať výstrahu pred Slovenskom, červeným na celom území, je ľahké. Skutočná výzva, odvaha a macherstvo je zorganizovať tenisový turnaj v najhorúcejší deň roka a s otváracími zápasmi o 14.00. Presne také niečo urobili vyšinutí písalkovia tohto plátku.

V čase, kedy by ste volské voko usmažili na holej dlani, sme sa rozhodli, že vezmeme do rúk športové náradie na tenis a rozdáme si to medzi sebou v maratónskom formáte na podujatí s názvom TULEN Superheat Open – 250 Series. Kompetíciu sme už tradične zorganizovali v TK Slovan, v malebnom areáli, v ktorom sa zvyknú naše najväčšie profi hviezdy pripravovať na svoje pokusy o útok do top ten.

Na začiatku nás bolo osem, a keď sme sa po úvodnom žrebe pozreli na kompletnú zápasovú porciu (objednaných bolo dokopy 16 hodín tenisu), začali sme pochybovať, že nás bude rovnakých osem aj na konci. Hrdo však oznamujem, že sa turnaj v patričnej kvalite odohral od prvej po poslednú loptičku, a že neprišlo k žiadnemu skreču ani kolapsu. Sme teda pripravení presunúť seriál turnajov do ďalšieho plánovaného dejiska – na marockú antuku.

Samotné výsledky turnaja nie sú až také podstatné, no patrí sa spomenúť aspoň slovom. Najmenej roztrasený forhend malo pero autora tohto článku, ktorému však musela výrazne pomôcť páska, fatálne chyby lajnového rozhodcu a priaznivý žreb,  aby sa vôbec dostal do finále.

Telovýchovný vedúci Bohumil opäť doplatil na svoju labilnú cibulkovú WTA mentalitu a v rozhodujúcom momente pochoval svoje šance dvojmetrovou dvojchybou. V zápase o bronz opustil svoj tradičný antukový štýl „servis - volej rámom - nezamýšľaný dropshot - nevynútená chyba súpera“. Namiesto toho experimentoval s rotáciami, používal loby ako útočné údery a nešportovo vzdychal pri druhom podaní súpera. Nič z toho mu však nepomohlo a už tradične končí mimo pódiového umiestnenia na prvej nemedailovej pozícií.

V presscentre pre svoj fanweb vysvetľoval: „Začal som na sto percent a postupne som pridával. Hral som tak, ako som hral a nehral som tak, ako som chcel, takže to dopadlo tak, ako to dopadlo, no nedopadlo to tak, ako som chcel. Dal som do toho všetko, menej sa už nedalo. V neposlednom rade ďakujem všetkým, ktorí ma chceli prísť podporiť, no napokon mali na nedeľné popoludnie lepší program. Rozhodlo pár loptičiek. Tenis je o centimetroch a dnes to nebol môj deň. Ale taký je šport. Nechcem sa vyhovárať, aj súper mal svoju kvalitu. Vrátim sa silnejší. Keď budem vládať.“

Ramblingy

 • Mourinhovi hneď v prvom kole vylúčili brankára
   
 • Blue Jackets kvôli tomu doma iba remizovali s mužstvom, ktoré z pamäti ani neviem vyspelovať
   
 • Stále sa mi totiž pletie s tým hercom
   
 • Patrick Swansea
   
 • The Special One prišiel na tlačovku a novinári doňho pichali paličkou
   
 • Tešili sa na nejakú obligátnu kontroverziu
   
 • Come´on, Jose, entertain us
   
 • Mourinho však sklamal a udržal si nervy na uzde
 • Žilina má novú hymnu
   
 • Začína asi takto
   
 • Pjať, čtyre, tri, dvi... (hrubý hlas) Williaaan...
   

 •  
 • Kto ten gól v poslednej sekunde videl  v priamom prenose, má zážitok na celý život
   
 • Kto by rád pochopil, aký je to neopísateľný pocit, odporúčam príspevok Vlada Goffu na FB
   
 • Opísal to dokonalo, pretože - nie jedenkrát, nie dvakrát – sám také niečo zažil
   
 • Slovan sa dostal v odvete na pohárové manko piatich gólov už po 10 minútach
   
 • V závere mu chýbali iba dva Vittekové zásahy na postup
   
 • Robo je pán strelec, howgh, amen, bodka.
   
 • Na hattrick nepotreboval ani svoju najsilnejšiu nohu
   
 • V šerme stále nič nového
   
 • Ale viete ako sa hovorí: pod burkou je najväčšia tma
   
 • Takto o týždeň sa opäť prihlási Bohumil
   
 • Jeho text bude mať minimálne takú kvalitu, ako jeho legendárny krížny topspin
Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár