Čo ukázal Manchester United v ligovej premiére?

11.08.2015 / T.M. Pabil
Jediný gól otváracieho zápasu EPL ani nebol strelou na bránu. Walker (vľavo) takto zakopol loptu do vlastnej brány. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Jediný gól otváracieho zápasu EPL ani nebol strelou na bránu. Walker (vľavo) takto zakopol loptu do vlastnej brány. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Marketingová hodnota Premier League a aj Manchestru je vysoká, ale pre nezaujatého diváka zápas nepriniesol viac potešenia ako súboj štvrtého s piatym v Bundeslige. Za všetko hovorí štatistika prvého polčasu: na góly 1:0 pre United, na strely na bránu 0:0. Priebeh zápasu teda pomerne nudný, tak sa radšej pozrime čo si do novej sezóny priniesol van Gaal po taktickej stránke.

Od základu

Základná zostava diablov vzhľadom na prestupy, slabú fyzičku Schweinsteigera čí Roja a mentálnu neprítomnosť De Geu (resp. prítomnosť v Madride) bola podľa očakávaní. Jediná zmena v obrane, Trio Shaw, Darmian, Blind doplnil namiesto Jonesa Smalling. Čo sa ukázalo ako kľúčové pre udržanie tesného náskoku, Chris Smalling predvádzal samé dobré zákroky. Šťastná ruka oslávenca na lavičke.

Pred nimi defenzívni záložníci Carrick a Schneiderlin. O ofenzívu sa starali na hrote po predaji van Persieho jednoznačná jednotka Rooney a pod ním ako podhrotový záložník Depay. Na pravo Mata, ktorého to vždy ťahá viac od stredu, ako ku čiare, takže na ľavej strane ho dopĺňalo typickejšie krídlo, Young, a ten poskytoval šírku. Z toho jasne vyplýva že van Gaalove reči o 4-3-3 sa nesplnili, hrala sa jeho stará dobrá 4-2-3-1 bez akejkoľvek invencie. Až na Blinda na poste stopéra. To je Luisov žolík na akúkoľvek pozíciu, zatiaľ to vyzerá, že kreatívneho obrancu potrebuje.

Paradoxy

Prvých 20 minút to v Manchesteri vyzeralo, že celé doobedie hráči s trénerom už oslavovali jeho narodky a nastúpili v tréningovom tempe. Boli pasívni, neskoro pristupovali ku Kohútom z Londýna a aj útoky zakladali pomaly. Tottenham začal presne opačne a tak si vytvoril niekoľko zaujímavých šancí, z ktorých ale nevyťažil. Paradoxne prvý skórovali United, a to paradoxne na druhú.

Aj samotný strojca gólu Ashley Young na ľavom krídle prehrával vo svojom mikrozápase s pravým obrancom Spurs Walkerom 5:0. Hneď ako to prvý, aj posledný raz skúsil z ľavej strany, si Walker jeho center vsietil do vlastnej brány. Mikrozápas Walker síce dokončil so skóre asi tak 20:2, pochvalu v šatni i tak zrejme nečakal. Po prvom góle sa z tréningu domáci prebudili a až do záverečného tlaku sa Spurs k ničomu vážnejšiemu nedostali. Podľa zvyku z minulej sezóny intenzita šancí bola najvyššia posledných desať minút. Ale tzv. Eriksson time nebol korunovaný gólom.

Romero a Schweini

Do striedaní za povšimnutie stáli ešte dve veci. Romerova dobročinná snaha darovať loptu publiku po jeho prvej strane. Za domácu úlohu asi dostane zopár videií Neuera. A tá Manchesterská legendárna sedmička? Pre začiatok ukázala len obrovské sebavedomie a chviľu to vyzeralo že nepojde ani vystriedať. Predsa nie je možné, že čislo 7 za domácich, na Old Trafforde, má ísť dole. Chyba tabule, snáď chvíľu dúfal Depay. Tak určitee. Červená sedmička na tabuli bude svietiť zatiaľ častejšie, ako bolo zvykom. Depay bude musieť ukazať viac ako len odvahu číslo si vypýtať a jednu fintičku k tomu. 

V druhom polčase nastúpil Schweinsteiger namiesto Carricka a neskôr Herrera za Depaya a stred poľa sa priblížil k spomínanému 4-3-3. Veď čo by neurobili pre oslávenca. Herrera je menej ofenzívny ako Depay a tak hral o niečo hlbšie, naopak Schweinsteiger je dynamickejší ako Carrick, takže netvoril nutne dvojičku pred obranou so Schneiderlinom. Celkovo zaujímavá kombinácia do budúcna by mohla byť Carrick a Schweinsteiger s jedným ešte ofenzívnejším záložníkom. Carrick ako defenzívný štít s výbornou rozohrávkou, Basti voľnejší, poskytujúcí mobilitu. Čo sa vždy hodí, kedže teraz je modrené napadať defenzívných rozohrávačov. Takto by sa ponúkal Blind aj Schweini. 

Na Romera pri menovaní zostavy Diablov sa samozrejme nezabudlo. Brankári Manchestru sú ale samostatná kapitola. V bráne nastúpil spomínaný čarodej čo sa týka rozohrávky nohou a na lavičke sedel neznámy Johnstone. Zato v hľadisku sa hviezdilo, s letenku vo vrecku sa vedľa seba smiali Valdes, De Gea a Lindegaard. Takýchto drahých zohrievačov sedačiek v hľadisku si nemôže dovoliť platiť len tak hocijaký klub, či šejk.

United počas celého zápasu z tieňa minulej sezóny nevystúpili. Tri body proti jednému z lepších súperov sú však doma. A rozumné prestupy na rozdiel od horúčky minulého leta sú prísľubom minimálne zapojenia sa do bojov o anglicky titul. Ak nie, tak sa Luis pripojí ku brankárom z hľadiska.

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár