Keď sa Brendan tľapne po (správnom) vrecku

18.08.2015 / Martin Ivanko
Benteke vyhral Liverpoolu tri body už v druhom kole, v pondelok večer. (photo: SITA/AP Photo/Clint Hughes)

Benteke vyhral Liverpoolu tri body už v druhom kole, v pondelok večer. / (photo: SITA/AP Photo/Clint Hughes)

Prestupové obdobie ešte nie je zďaleka na konci, no vzhľadom nato, že Premier League v prudkom tempe začala, tak sa my – futbaloví amatéri a nadšenci – môžeme podujať na hodnotenie krokov našich obľúbených a menej obľúbených mužstiev.

Priznám sa, že som neočakával prestupové obdobie také bohaté na veľké mená. Nebudem však hodnotiť všetky tímy. Nato tu máme lepších a ostrieľanejších redaktorov, ktorí k svojmu hodnoteniu pridajú aj nemalú dávku nenúteného humoru. Ako verný a v poslednej dobe ťažko skúšaný fanúšik klubu s veľkým K – Liverpoolu FC – som sa rozhodol pozrieť detailnejšie na to, čo Brendan Rodgers spolu so šéfom exekutívy Ianom Ayerem vymysleli.

Pravdupovediac, po skončení minulej sezóny by som ruku za odvolanie Brendana zdvihol aj ja. Existovalo nato viacero závažných dôvodov, ale nie o tom má byť tento článok. Rodgers jednoducho zostal a mne neostáva nič len veriť, že to bolo správne rozhodnutie. Svojimi krokmi v tomto prestupovom období ma však pozitívne prekvapil. Prestupová politika Liverpoolu bola v poslednom desaťročí právom označovaná za jednu z najhorších v top európskych ligách. Dôkazom tohto tvrdenia je aj minuloročné prestupové obdobie, za obrovské peniaze prišli hráči, ktorí prinajlepšom len rozšírili káder pre Ligu majstrov. Stači spomenúť mená ako Lovren, Balotelli a bohužiaľ aj talentovaný Markovič.

ZÁLOHU VYSTUŽÍ SRDCIAR MILNER

Ani pred týmto prestupovým obdobím som nemal veľké oči. Prvé veľké prekvapenie však prišlo hneď na začiatku, keď bola oznámená dohoda s Jamesom Milnerom. Ten po vypršaní zmluvy u Citizens súhlasil s miernym znížením platu výmenou za zvýšenú minutáž. Práve Milner je typ hráča, ktorý mi veľmi imponuje – behavý srdciar s dobrou technikou, schopný hrať na viacerých postoch. Zároveň ide o skúseného reprezentanta v najlepšom futbalovom veku (29 rokov). Svoje kvality ukázal už v príprave, kde zaznamenal (v Kanade by ho obodovali 2 + 3). Všetci fanúšikovia liver birda veria, že bude platnou posilou a ja vyjadrujem presvedčenie, že okrem toho sa stane aj jednou z vodcovských osobností v kabíne.

PRICHÁDZA AJ ZÁSTUP TALENTOV

Po odchode čoraz priemernejšieho Glena Johnsona bolo nevyhnutné posilniť kraj obrany. Voľba padla na Nathaniela Clynea, stále talentovaného hráča s vyváženou defenzívnou a ofenzívnou činnosťou. Prišiel zo Southamptonu, ktorý, ako sa zdá, v poslednej dobe žije z predaja hráčov práve do Liverpoolu. Po tom, čo som ho mal možnosť vidieť minulú sezónu v  zopár zápasoch v drese jeho bývalého klubu si myslím, že prinesie na pravý kraj obrany toľko potrebný nový vietor a stabilitu. Jeho prestupová čiastka bola na úrovni 12,5 milióna libier.

Liverpoolu bolo v poslednej dobe vyčítané hlavne to, že obrovské sumy investuje do nákupu drahých talentovaných hráčov, ktorí ešte nič nedokázali a možno ani nič veľké nakoniec nedosiahnu. Príchod Firminia bol našťastie iný prípad. Nie je to síce talent ani marketingová značka ako Neymar či svojho času Robinho, ale je to v Európe etablovaný reprezentant Brazílie. V drese Hoffenheimu dosiahol v minulej sezóne ofenzívny záložník či krídelník v 36 zápasoch 10 gólov a 9 asistencií. Na nedávnom Copa América bol v troch zo štyroch zápasov v základnej zostave. Má stále len 23 rokov a môže vo svojej kariére dosiahnuť veľké veci. Jeho prestupová čiastka sa môže na prvý pohľad  zdať privysoká, hovorí sa o 29 miliónoch libier. Ak však vezmeme do úvahy fakt o jeho veku, skúsenostiach a talente, suma môže byť niekde na úrovni jeho kvalít. Čas a náročná anglická liga však ukážu, či manažment urobil správny krok. Ja som aj v tomto prípade optimista.

Najpríjemnejším prekvapením prípravného obdobia bol rozhodne 17-ročný mladík Joe Gomez, ktorý prišiel za 3,5 milióna libier z Charltonu. Nech zdvihnú ruky tí, čo o tomto hráčovi niečo vedeli pred dvoma mesiacmi! Ja sa nehlásim. Faktom ale zostáva, že tento nesporný talent hrajúci v strede alebo na kraji obrany ukázal počas prípravných zápasov svoj ohromný potenciál a môže počítať s tým, že si prvú anglickú ligu vyskúša (pravdepodobne v pozícii ľavého beka) skôr ako čakal.

NOVÝ VIETOR NA HROTE ÚTOKU

Pomaly sme sa dostali k najpálčivejšiemu problému Liverpoolu z minulej sezóny a tým bola neexistencia hrotového útočníka. Najprv sa pristavím pri jednej nenápadnej a všeobecne nie veľmi známej posile. Ňou sa stal Danny Inngs, 23-ročný Angličan, čo po vypršaní kontraktu došiel z Burnley. Minulú sezónu dokázal tento útočník, poprípade krídelník, vsietiť v jeho drese 11 gólov v Premier League, čo rozhodne nie je slabé číslo. V jeho prípade sa napriek nespornému talentu obávam, či sa pri zvýšenej ofenzívnej konkurencii dokáže presadiť a či mu bude dopriata dostatočná minutáž. Všetko je len na ňom. Môj názor je, že ako striedajúci hráč v PL bude dostávať viac šancí v Európskej lige. Uvidíme..

Najdrahšou a najväčšou posilou sa stal Christian Benteke, ktorý prišiel za 32,5 milióna libier z Aston Villy. Na otázku, kto by mal byť hlavnou ofenzívnou posilou Liverpoolu existovalo vo fanúšikovskom tábore mnoho odpovedí. Niektoré zneli reálnejšie, niektoré boli fakt len na úrovni teórie a denného snenia. Zdá sa, že vedenie Liverpoolu bolo od začiatku presvedčené o Bentekem. Jeho prestup bol síce dotiahnutý neskôr, avšak rokovalo sa už dlhšiu dobu. Problémom bola samozrejme výška odstupného. Nakoniec sa kluby na nižšej sume akou bola v zmluve stanovená výkupná klauzula nedohodli.

Na Anfield tak prichádza klasický hrotový útočník s vynikajúcou pozičnou hrou a fyzickými parametrami. Jeho štatistiky v PL dokazujú, že jeho kúpa by nemala byť krokom vedľa. V lige odohral 86 zápasov a dal 42 gólov. Vzhľadom na ofenzívnu silu Aston Villy v posledných sezónach je to viac ako výborná efektivita. To, čoho sa obávajú niektorí odborníci je ale fakt, či Bentekemu sadne štýl hry, ktorý forsíruje Brendan Rodgers. Hra založená na krátkych prihrávkach a menení ťažiska hry s postupným prechodom do útoku nemusí vyhovovať každému. Ak však budú na krídle hráči ako Coutinho, Firminio či Lallana, zo zálohy podporovaní Milnerom, tak sa nazdávam, že Benteke nebude mať v šestnástke núdzu o kvalitné lopty. A s tými si dokáže bez problémov poradiť. Nechajme sa prekvapiť, ja tipujem 15+ gólovú sezónu pre Christiana.

SPOMENIE SI ORIGI NA MS 2014?

Ďalej, do útoku prišiel po ročnom hosťovaní v O.S.C. Lille aj 20-ročný belgický reprezentant Divock Origi. Hráč s nesporným talentom a dobrou technikou bude musieť popracovať na svojom zakončení a ešte dozrieť. Pri očakávanej Bentekeho úlohe útočného esa môže Origimu vyhovovať fakt, že nebude pod takým tlakom. V príprave skóroval dvakrát, ale ďaleko viac šancí zahodil. Uvidíme ako sa mu bude dariť v ostrých zápasoch.

Poslednou posilou, ktorú nemôžeme opomenúť je nový brankár. Po odchode Brada Jonesa bolo nutné zakúpiť kvalitnú brankársku dvojku, ktorá by aj v prípade Mignoletovho herného výpadku vedela plnohodnotne hájiť liverpoolsku svätyňu. Bez nároku na odstupné prichádza z druholigového Boltonu maďarský brankár Adam Bogdán. Priznám sa, že veľa o tomto hráčovi neviem. V Boltone pôsobil už dlhšiu dobu a tak verme, že je na anglický štýl futbalu zvyknutý a dokáže byť kvalitnou dvojkou.

A ČO ODCHODY?

Ak hovoríme o prestupoch, tak pre informáciu musíme spomenúť aj odchody. Z hráčov základnej zostavy sa porúčali Steven Gerrard (LA Galaxy), už spomínaný Glen Johnson (Stoke City) a za obrovský balík peňazí odišiel do City Raheem Sterling (49 miliónov libier). V prvých dvoch prípadoch už samotní hráči v priebehu sezóny informovali, že zmluvu s Liverpoolom nepredĺžia a vyskúšajú si nové prostredie. Sterling si svoj prestup vydupal, ale na druhej strane si myslím, že brániť hráčovi v odchode za takú veľkú sumu by nebolo rozumné. Zvlášť, ak sú vzťahy s fanúšikmi naštrbené.

Vyzerá to tak, že káder je po týchto príchodoch už skoro kompletný. Samozrejme, takmer určite ešte dôjde k nejakým k odchodom. Preč pravdepodobne odídu Borini s Balotellim.

ĎALŠIE POSILY OTÁZNE

Smerom dnu sa už veľký pohyb nedá očakávať, aj keď tento týždeň sa hlasno hovorí o Adamovi Traorém z Barcelony. Mladý talent, ktorý v nabitom kádri Barcy nedostáva dostatok príležitostí sa už vraj s Liverpoolom dohodol na podmienkach a ostáva už len doriešiť výšku spätnej výkupnej klauzuly. Renomovaný a väčšinou veľmi dobre informovaný denník Liverpool Echo tieto správy však dementoval a tak až nasledujúce dni ukážu ako to so záujmom Liverpoolu naozaj je. Okrem neho do mužstva došiel 19-ročný Brazílčan Alan Rodrigues da Souza. S ním sa však ešte v prvom mužstve veľmi počítať nedá.

Suma sumárum – Liverpool sa určite posilnil. Okrem talentovaných hráčov došli aj posily, ktoré by mali byť okamžitou pridanou hodnotou. Všetko sa však ukáže na onej zelenej ploche, čo nám prináša toľko radosti a niekedy aj vysoký tlak a búšenie srdca.

Z pohľadu Liverpoolu to bude veľmi dôležitá sezóna. Pre Brendana pravdepodobne posledná šanca dosiahnuť na trofej, resp. dobrý výsledok v lige, ktorým by bol postup do Ligy majstrov. Pre celý Liverpool zas snaha dokázať, že stále patrí k veľkoklubom. 

Ja budem ako vždy optimista a vravím, že tento tím skončí v lige na treťom mieste. Bude to náročné, ale súčasný káder na to má predpoklady.

YNWA

Martin Ivanko

Martin Ivanko

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár