Ktorý európsky štát navštevuje Stanley Cup najčastejšie?

20.08.2015 / Peter Vretenička
Len sám Marián Hossa priniesol na Slovensko Stanley Cup za posledných osem rokov toľko krát, ako sa za ten čas dostal do Ruska. (photo: Tomáš Somr)

Len sám Marián Hossa priniesol na Slovensko Stanley Cup za posledných osem rokov toľko krát, ako sa za ten čas dostal do Ruska. / (photo: Tomáš Somr)

Vo štvrtok zavíta Stanley Cup na Slovensko už siedmykrát za posledných 8 rokov. Pri tejto príležitosti som si posvietil nato, koľkokrát navštívil v tomto časovom období jednotlivé európske krajiny. Napoviem vám, že za toto obdobie sa objavil v 8 štátoch, ktoré som kvôli prehľadnosti zoradil podľa periodicity do prehľadného rebríčka. Obstáli sme najlepšie?

7. FRANCÚZSKO A UKRAJINA – 1x

V súčasnosti nehrá v NHL už žiadny Ukrajinec, no pred pár rokmi tomu tak nebolo. Ruslan Fedotenko vyhral Stanley Cup v roku 2004 s Tampou Bay a v roku 2009 si to zopakoval s Pittsburghom. Pohára sa dočkali aj Galovia, keď v roku 2010 oslavoval brankár Cristobal Huet. Stal sa tak prvým a zatiaľ jediným Francúzom, ktorému sa podarilo vyhrať najcennejšiu trofej NHL. Podobne, aj Fedotenko je vo svojej vlasti jediný svojho druhu, keďže Alexej Ponikarovskij vyhral iba Gagarina.

6. SLOVINSKO – 2x

Na Slovinsko zavítal Stanley Cup v roku 2012 a 2014. V oboch prípadoch to mal na svedomí Anže Kopitar, ktorý sa v rámci zvykov z pohára najedol. Spolu s ním si pochutil aj jeho štvornohý priateľ Gustl, avšak každý mal vlastný pohár. Kopitar dal totiž vyrobiť pre svojho psa zmenšenú repliku trofeje. Nuž darmo, psy milionárov sa majú lepšie ako priemerný Slovák.

5. RUSKO – 3x

A už prichádzame ku krajinám, kde Stanley Cup nosili dvojice hráčov. V roku 2009 triumfovali Sergej Gončar s Jevgenijom Malkinom a v roku 2012 Andrej Lokťonov s Viačeslavom Vojnovom. Posledný menovaný si dal v roku 2014 majstrovské repete. Zaujímavosťou je, že pohár vo všetkých troch prípadoch navštívil mesto Čeľabinsk. Najskôr ho tam priniesol Gončar a potom dvakrát Vojnov.

3. ŠVÉDSKO A FÍNSKO – 4x

Na delenom treťom mieste skončili zástupcovia Škandinávie. Ako prvým sa budem venovať Fínom, keďže sú u nás obľúbenejší, najmä vďaka komentátorskému výkonu Antera Mertarantu. Tento rok sa spolu s Chicagom zo Stanley Cupu tešili Kimmo Timonen a Teuvo Teräväinen. V roku 2011 priniesol pohár do krajiny tisícich jazier Tuukka Rask, v roku 2010 Antti Niemi a v roku 2008 Valtteri Filppula. Dvaja z piatich víťazov pochádzajú z mesta Vantaa. 

Hoci Stanley Cup vyhralo za posledných 8 rokov až 17 Švédov, zavítal do tejto krajiny len 4-krát. Je to spôsobené najmä tým, že v roku 2008 pomohli Detroitu k trofeji až siedmi potomkovia Vikingov – Tomas Holmström, Mikael Samuelsson, Johan Franzén, Henrik Zetterberg, Nicklas Lidström, Andreas Lilja a Niklas Kronwall. Potom Švédi oslavovali už len tituly Chicaga. Niklas Hjalmarsson v roku 2010 vyhral ako jediný zástupca krajiny troch koruniek, no v roku 2013 spolu s ním oslavovali Viktor Stalberg, Marcus Krüger a Johnny Oduya. Tento rok zas David Rundblad, Joakim Nordström, Johnny Oduya a Marcus Krüger. Spomedzi miest sa trofej najčastejšie objavila v Štokholme, zavítala tam 3-krát.  

2. ČESKO – 5x

Česi sú povestní svojím šťastím, no v posledných rokoch sa im aj tak pritrafili roky, kedy nikto z  krajanov Stanley Cup nevyhral. Tie nás ale nezaujímajú, spomenutia hodné sú len tie víťazné. V roku 2008 boli okrem spomínaných siedmich Švédov v tíme Detroitu aj dvaja Česi – Dominik Hašek a Jiři Hudler. O rok neskôr triumfoval Petr Sýkora. V roku 2011 sa s Bostonom tešili David Krejčí a Tomáš Kaberle. Pri posledných dvoch tituloch Chicaga bol Michal Rozsíval, pričom v roku 2013 mu robil spoločnosť aj Michael Frolík. Keď nepočítam súkromné oslavy v Prahe, pohár sa najčastejšie objavil v Kladne (kde ho doniesol Tomáš Kaberle a po ňom Michael Frolík) a vo Vlašime, ktoré je rodiskom Michaela Rozsívala.

1. SLOVENSKO – 7x

Slovensko sa pomaly stáva tradičnou letnou destináciou pohára lorda Stanleyho. Pri tom, aký nízky počet slovenských hokejistov v súčasnosti pôsobí v NHL je sedem návštev z ostatných ôsmich rokov priam famóznou bilanciou. Znie to až neuveriteľne, že vo štvrtok bude pohár v Trenčíne už šiestykrát! Môžeme tak s čistým svedomím hovoriť o svetovom unikáte. Je pre mňa radosťou zhrnúť našu úspešnú sériu – 2008 (Kopecký), 2009 (Šatan), 2010 (Hossa, Kopecký), 2011 (Chára), 2013 (Hossa, Handzuš), 2014 (Gáborík) a 2015 (Hossa). Ako môžete vidieť, Stanley Cup sa u nás neobjavil len v roku 2012, to ale pravdepodobne nikomu nevadilo, keďže ten rok sme oslavovali spolu s našimi chlapcami helsinské striebro.

Keby som zmenil mierku a vzal by som do úvahy celú históriu, musel by som skonštatovať, že najprestížnejšia zámorská trofej sa u nás objavila deväťkrát, ak nepočítam jej bratislavskú návštevu v rámci osláv 75. výročia organizovaného hokeja na Slovensku v roku 2004. Napríklad v susednom Česku bol pohár už 12-krát, čiže pri sledovaní celkového obdobia by sme neboli až takí machri. Bolo by teda úžasné, keby nás najcennejšia hokejová trofej navštívila aj o rok.

Pre úplnosť by som ešte dodal, že z európskych hokejových krajín, ktoré sa pravidelne objavujú na majstrovstvách sveta, sa Stanley Cup v sledovanom období neobjavil v Lotyšsku, Dánsku, Bielorusku a Švajčiarsku. Prekvapujúce je najmä Švajčiarsko, ktoré má v NHL približne rovnako veľa hráčov ako my. Avšak v minulosti sa tam pohár už objavil, konkrétne sa jedná o roky 2001 a 2006. Kuriozitou je, že v oboch prípadoch ho získali brankári. 

A čo dodať na záver článku? Asi len jednu radu. Choďte si pohár vo štvrtok a piatok pozrieť, lebo nikdy neviete, kedy je u nás naposledy.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

Napíš komentár