Slovenské koeficienty

20.08.2015 / Vlado Kurek
Takto sa Bilbao tešilo nedávno v pohári. V Žiline im takto veselo nebude. (SITA/AP Photo/Manu Fernandez) (photo: Manu Fernandez)

Takto sa Bilbao tešilo nedávno v pohári. V Žiline im takto veselo nebude. (SITA/AP Photo/Manu Fernandez) / (photo: Manu Fernandez)

Čo si ty urobil pre slovenský futbal?

Takto pred rokom som sa v sérii článkov pozrel na účinkovanie vyslancov slovenskej ligy v európskej konfrontácii. Príde mi neskutočné, že je to už rok. Veď trenčiansky AS, Spartak aj Slovan stále musia hrať na cudzích štadiónoch, to by sa predsa za ten čas spravilo, nie? Dobre, dosť bolo nemiestneho humoru, vieme, že postaviť hotel vedľa štadióna potrebuje čas. Podobne aj budovanie dobrého futbalového mužstva. Ako hrali naši pred rokom a ako sa zlepšili teraz?

Rekapitulácia

V prvom rade si zopakujme to najpodstatnejšie. Každý slovenský klub hrá v pohároch nielen pre svoju prestíž a občas aj pekné peniaze, ale aj pre všetky ostatné slovenské kluby. Pretože spoločnými silami sa zbierajú body do národného ratingu, ktorý rozhoduje o tom, koľko klubov a v akej pozícii bude nabudúce „európu“ hrať.  Ak chcete pripomeňte si to.

Pred rokom štvorica Košice, Trnava, Trenčín, Bratislava získala 2,750 bodu, čo nevyzerá veľa. Stačí si však pripomenúť, že okrem troch sezón kedy sme mali zástupcu v lige majstrov sme uhrávali zväčša okolo 1,500 (a menej) bodu. Veľkú časť bodov získali vtedy Spartak a Slovan. Tento rok Košice nahradila Žilina a je to cítiť. Skvelá šnúra piatich výhier zo šiestich zápasov postrčila náš celonárodný zisk na 3,5 bodu. A to ešte stále môžeme živiť nádej (hoci naozaj malú), že nejaký bodík vydolujeme aj od Baskov.

Z nevýhody výhoda

Nízke aktuálne koeficienty spôsobujú, že naše mužstvá musia hrať zväčša už od prvých predkôl. Tak ako minulý rok aj tento sme však mali pomerne priaznivé žrebovanie (veľká škoda Trenčína), ktoré sme konečne aj poriadne využili. Naše mužstvá nepostupovali systémom výhra – prehra, alebo remíza-remíza, ale vyhrali slušnú porciu zápasov a vďaka tomu nahrali pekné body. Buďme úplne konkrétny:

MŠK Žilina za 5 víťazstiev uhrala 10 bodov, Slovan za 4 výhry a remízu 9 bodov, Spartak za 2 výhry a tri remízy 7 bodov a AS 2 body za jednu výhru. V Národnom asociačnom koeficiente sa body delia počtom štartujúcich klubov a navyše body v predkolách majú polovičnú hodnotu. Takže preto je výsledná rovnica v prípade Slovenska:  (10+9+7+2)/2/4 = 3,500.

Bodový koeficient to je naozaj celkom fajn, ale je veľká škoda každého bodu, ktorý minulý rok nezískal Slovan už priamo v Európskej lige, pretože ten by mal dvojitú hodnotu.

Čo z toho?

Samozrejme, pätnásta pozícia v päťročnom ratingu je pre nás v tejto chvíli priďaleko a priznajme si, čo by sme s druhou miestenkou v lige majstrov robili? Stále platí, že sa jednoducho potrebujeme dostať do pokojných vôd, ktoré nám v rebríčku zaručia nasadenie vo vyšších predkolách a väčšiu šancu dostať sa do hlavnej súťaže. Aj preto dnes určite fandite Žiline. Hrá za všetkých fanúšikov slovenského futbalu.

 

 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Napíš komentár