Kuchári v anglickej Premier League

22.08.2015 / Tomáš Turek
Aj prestup Pedra z Barcelony do EPL piekli kuchári hneď v dvoch britských kluboch. (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Aj prestup Pedra z Barcelony do EPL piekli kuchári hneď v dvoch britských kluboch. / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Prvý september do 18:00 miestneho času je ten termín, kedy musia byť všetky prestupy v Premier League uzatvorené. Takže je ešte dosť času na to, aby sa udiali zaujímavé, šialené, nezmyselné a aj nudné prestupy. A verím, že sa také aj udejú. Veď len dnes sa začalo špekulovať o tom, že Mario Balotelli prestúpi do Watfordu. Niekedy je prestupové okno zábavnejšie ako samotné zápasy. Minule som sľúbil, že napíšem článok o tom, kto je zodpovedný za prestupy. Sľuby sa sľubujú a Tomáš Turek ich plní. Ňäch sa páči.

Arsenewengeral

19 rokov, toľko je už Wenger v Arsenale a za tú dobu sa stihol vypracovať na človeka, ktorý je plne zodpovedný za prestupy. Jasné, má aj svoj tím štatistikov, skautov, vyjednávačov, no posledné slovo má len on. Niekedy žiaľbohu, inokedy chvalabohu. Našťastie tých žiaľbohu je pomenej. Vyslovený flop z poslednej doby je akurát tak kórejsky Park Chu-young, ktorý si zahral za pár miliónov libier 7 minút za Arsenal a pakoval sa. Kúpil ho len preto, aby nahneval niekoho v Lille, ktoré malo o tohto hráča záujem. Pri prestupe Mesuta Özila zavážilo zase to, že mu zavolal sám Wenger a rozprával sa s ním po nemecky (!) o jeho prestupe do Arsenalu. Aj meno a prístup trénera dokáže niekedy nakloniť misky váh prestupu. Aj tak mu nikdy neprepáčim jeho hlúpe striedania. Iba ak by toto leto ešte priviedol Benzemu. A aj to mu odpustím len na mesiac.

Chelsea a ich kuchári

Kto je šéfkúcharom tímu zo Stamford Bridge sa nedá úplne jasne povedať. Veľa záleží aj od toho, či je pri kormidle José Mourinho alebo nie. Ten si spoločne s Michaleom Emanelom vytipuje posily, ktoré chcú priviesť. Posledné slovo má samozrejme Roman Abramovič, ten si však chce Josého udobriť za predchádzajúce angažmá, takže mu schvaľuje všetko. Napríklad aj takého Cuadrada za 23,3 milióna £. A kto má na starosti vyjednávanie? Martina Granovskaia a to je zároveň odpoveď na to, prečo Chelsea nakupuje tak veľa, tak často a tak draho. Ale klobúk dole pred ňou, pretože zbaviť sa nepotrebných hráčov ako Lukaku, de Bruyne, Salah, Schürrle za také krásne peniaze či predať srandistu Leváka Boba do PSG za 50 miliónov £ je neuveriteľné. Klobúk dole.

Liverpool a Rodgersovo ego

Prestupy Liverpoolu sú tak zamotanejšie ako rybárske siete po búrke. Oficiálne je vytvorená komisia, ktorá rozhoduje o prestupoch, jej členom je aj Brendon Rodgers. Okrem neho tam je Ian Ayre, hlava tejto zvláštnej posádky, šéf skautov Barry Hunter (aké krásne meno pre jeho funkciu), riaditeľ nákupov Dave Fallows, analytik Michael Edwards a šéf spoločnosti, ktorá vlastní Liverpool, Mike Gordon. Aj keď počujete zrejme niektoré mená prvýkrát, je jasné, že je tam priveľa kohútov na jednom smetisku. Konkrétne päť a k nim jeden tvrdohlavý lišiak. Lišiak, ktorý veľmi často a rád dupe nohou, že ak nebude po jeho, tak všetkých kohútov zožere. Áno, je to Rodgers a aj kvôli nemu je komisia viac zbytočná ako užitočná.

Modrá časť Manchestru v réžii Španiela

Nie, Pellegrini to nie je, aj keď to tak vyzerá. Športovým riaditeľom a tým, kto vyjednáva prestupy, je iný Španiel. Txiki Begiristain, istotne ho poznáte z jeho pôsobenia v Barcelone. Prestupová politika City sa snaží vyhľadávať posily nezávisle na manažérovi, s ktorým sa prestupe rozprávajú až vtedy, keď manažment povedal áno. Aj keď v City to vyzerá ako z vtipu: Stretnú sa dvaja Španieli v manchesterskej krčme, objednajú si cervezu a jeden povie: „Ty, kúpme Negreda a Navasa.“ Druhý sa zasmeje a povie: „Dobre.“ Potom sa opijú a ešte v tú noc to zrealizujú. Veľké slovo na Etihad má a musí mať aj Ferran Soriano, najväčší šéfko medzi Občanmi.

Fergieho éra je preč

Ferguson mal pri prestupoch rovnaké slovo ako aj Wenger. Po jeho odchode to má na starosti Ed Woodward, ktorý hlavne v začiatkoch svojho pôsobenia robil fanúšikom United radosť a zároveň smútok. Keď počas prestupového obdobia získaval sponzorov na tréningové dresy, na sedačky a na všetko možné a nemožné, no na posily mu neostávalo veľa času. Teraz Ed tvrdí, že všetky prestupy sú na van Gaalovu žiadosť. V poslednej dobe fanúšikovia the Reds tŕpnu, či príde posila do obrany. No van Gaal sa tvári, že je tam spokojný s tým, čo má. Veď aj Blind je vlastne stopér.

Holohlavý pštros medzi Kohútmi

Majstra skvelých predajov majú v Tottenhame. Daniel Levy pôsobí medzi Kohútmi ako majestátny holohlavý pštros, silná postava. Skvelé odchody v podobe Berbatova, Keana, Balea či Soldada sú pre neho ukážkovou vizitkou. Len na tých prestupoch by mohol zapracovať. Namočené prsty v nich majú aj Franco Baldini a Paul Mitchell. Vyzeralo to tak, že Baldini bude šéf prestupov, no Levy dotiahol na lavičku Pochettina zo Southamptonu a k nemu do dvojičky aj Paula Mitchella. Spolupráca týchto pánov sa u Svätcov osvedčila a Baldini si musel nechať zájsť chúťky. Takže je načase sa spýtať: „Čo ten Baldini vlastne robí?“

Za inšpiráciu ďakujem článku na TheGuardian.com. Ten môže potešiť tých, ktorí si v týchto riadkoch svoj obľúbený klub nenašli. 

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár