Čo prinesie KHL 2015 / 16?

24.08.2015 / Peter Vretenička
Michal Sersen tlieska fanúšikom po poslednom zápase minulej sezóny. Budú si tlieskať aj v tej novej?  (photo: SITA/Ján Slovák)

Michal Sersen tlieska fanúšikom po poslednom zápase minulej sezóny. Budú si tlieskať aj v tej novej? / (photo: SITA/Ján Slovák)

Už dnes sa začne prestížnym zápasom medzi SKA Petrohrad a CSKA Moskva nová sezóna KHL. Je mi úplne jasné, že väčšina z vás, dala počas leta prednosť dodržiavaniu pitného režimu na chate či pri mori, než sledovaniu diania v nadnárodnej lige. Ja som to pre vás samozrejme odsledoval a ponúkam vám moju odvážnu prognózu sezóny 2015/16. Pretlačí sa Slovan do play-off, a kto bude najväčší ašpirant na titul?

AUGUSTOVÁ PREMIÉRA

Ešte predtým, ako prejdem po červenom koberci k samotnej prognóze, skúsim vás ohúriť holými faktami. Pred sebou máme ôsmy ročník KHL, pričom prvýkrát sa stalo, že súťaž štartuje už v auguste. Hrať bude opäť 28 tímov, pretože splátkové kalendáre sú zrejme po objavení ohňa a kolesa, najlepší vynález v histórii ľudstva. Chcelo by to ešte vynájsť dlhový strop. Titul obhajujú hokejisti SKA Petrohrad a na každého účastníka čaká v základnej časti 60 zápasov. Nového majstra by sme mali spoznať v apríli budúceho roka.  

NAJZAUJÍMAVEJŠÍ HRÁČ

Čo očakávať v novej sezóne od Jonathana Cheechooa? Tento hráč je okrem mena zaujímavý aj svojim príbehom. Počet gólov počas jeho kariéry v NHL za jednotlivé sezóny vyzerá nasledovne: 9-28-56-37-23-12-5. V KHL je to zatiaľ 19 a 24 gólov. Dokáže sa tento 35-ročný veterán naďalej zlepšovať a pri koľkých góloch sa zastaví? Cheechoo vzbudzuje najviac otáznikov spomedzi všetkých hráčov a rozhodne by ste ho mali sledovať. Trocha pozornosti si zaslúži aj Marek Ďaloga, ktorého čaká v KHL debut. Dokáže uplatniť svoju rýchlosť a bude v Kazani vynikať? Ja si myslím, že tak určitee.

INDIVIDUÁLNI LÍDRI

Bodovanie základnej časti v minulej sezóne ovládol Alexander Radulov, ktorý získal 71 bodov v 46 zápasoch. Najlepším strelcom sa stal Steve Moses, ktorý 36 gólmi vytvoril nový ligový rekord. Následne sa dočkal odmeny v podobe zmluvy s Nashvillom Predators. Streleckú korunku tak neobháji. Za jeho nástupcu v novej sezóne tipujem niekoho z kvarteta Nigel Dawes, Nikita Gusev, Wojtek Wolski a Kaspars Daugavinš. Všetko sú to šikovní strelci, ktorí by mali byť túto sezónu ešte lepší ako doteraz. Najproduktívnejším hráčom súťaže by sa konečne mohol stať 25-ročný Jan Kovář, ktorý posledné dve sezóny obsadil druhé miesto v tabuľke produktivity. Na chrbát by mu mali tradične dýchať Sergej Moziakin, Iľja Kovaľčuk a Alexander Radulov. Veľa očakávam od Mathisa Olimba, ktorý cez leto posilnil Jokerit Helsinky.

A MAJSTROM BUDE...

Podobne ako v NHL, aj v KHL sa najhorúcejší kandidáti na ligový titul nachádzajú v západnej konferencii. Iľja Kovalčuk je kapacita sama o sebe, no neverím, že SKA Petrohrad dokáže obhájiť prvenstvo, mužstvo opustilo priveľa kľúčových hráčov. Preto najväčšieho favorita vidím v tíme CSKA Moskva. Tí získali v lete brankára Viktora Fastha, ktorý by mal byť posledný chýbajúci kúsok do majstrovskej skladačky. Navyše sa pošuškáva, že Moskovčania do svojho tímu vábia Danyho Heatleyho. Za čierneho koňa novej sezóny považujem fínsky Jokerit.

UHRÁ SLOVAN PLAY-OFF?

Posledné miesto v konferencii, prehra 0:12 s CSKA Moskva, či nezvestné výplaty. Minulá sezóna belasých bola ako vystrihnutá z hororového filmu. Túto sezónu to snáď bude lepšie, veď súpiska nabrala počas tropického leta na atraktivite. A tým nemyslím, že chytila bronz zo slnečných lúčov. Na mysli mám skôr mená, ktoré na nej pribudli. Azda to najzásadnejšie je Miloš Říha, ktorý sa posadil na rozpálenú trénerskú stoličku. Očakáva sa, že na nej vydrží oveľa dlhšie, ako jeho predchodca. 

Čo sa týka samotných hráčov, prichádzajúci by mali bez problémov nahradiť odchádzajúcich. Zaujímavé mená prišli najmä do bránkoviska, Michael Garnett a Barry Brust majú skúsenosti z NHL. Obranu posilnili Juraj Valach a navrátilec Ivan Švárny. Do útoku sa upísali Lukáš Kašpar, Patrik Lušňák, Marek Viedenský, Anatolij Protasenja, Dávid Skokan, Radovan Puliš a Pavol Skalický. 

V príprave pred novou sezónou zaujali najmä dve výhry nad Ufou a jedna nad Nižným Novgorodom. Akou nohou vkročia belasí do nového ročníka sa dozvieme už v stredu. V každom prípade tipujem, že to tento rok do play-off dotiahnu. Môj tip je ale podmienený tým, že výplaty budú včas nachádzať cestu na účty hráčov, čím sa predíde vzniku zbytočnej demotivácie.

BONUS:  SLOVÁCI V KHL

Trhá mi to srdce, ale čísla nepustia. Slováci v KHL vymierajú, takže o niekoľko sezón budú možno podobný prípad ako dinosaury. Ich existenciu potvrdia len nálezy, v tomto prípade štatistické. Posledné tri sezóny celkový počet Slovákov v nadnárodnej lige rapídne klesal: 52-43-32. V tejto sezóne by sa v nej malo predstaviť zhruba 20 hráčov spod Tatier. Pokles sa teda nezastaví, navyše toto číslo je umelo zvyšované tým, že v súťaži pôsobí slovenský klub.

Väčšiu výpovednú hodnotu má preto zhrnutie počtu Slovákov pôsobiacich posledné tri sezóny v KHL mimo Slovanu. To vyzerá nasledovne: 22-20-10, pričom túto sezónu budú len štyria! To znamená, že posledné tri roky môžeme pozorovať pokles približne o 50%. Pri pálení domácej by bol takýto pokles neakceptovateľný, veď by bola pomaly slabšia ako vaječný likér. Rovnako to platí aj pri reprezentácii, čím menej hráčov v najkvalitnejších ligách planéty, tým slabšia reprezentácia. Pre istotu si teda dajte pred spaním 10 otčenášov na slovenský hokej, aby v najbližších rokoch nastalo zlepšenie.

PÁR RIADKOV NA ZÁVER

Táto prognóza je samozrejme, môj subjektívny odhad novej sezóny KHL. Budem rád, ak sa so svojimi prognózami zdôveríte v komentoch pod článkom. Na záver mám pre vás jedno povzbudenie, vytiahnuté zo súdka večného optimistu. Keď sa váš tím bude topiť na poslednom mieste tabuľky, nezúfajte! Z KHL sa predsa nedá vypadnúť. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár