Ako funguje MLS a prečo je stále populárnejšia

30.08.2015 / Martin Ivanko
Los Angeles Galaxy má Robbieho Keana, jednu z najväčších hviezd súťaže. (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Los Angeles Galaxy má Robbieho Keana, jednu z najväčších hviezd súťaže. / (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Aj keď v USA a Kanade nie je futbal (soccer) ani zďaleka najobľúbenejším športom, jeho popularita a priestor v médiách neustále rastú. Dôvodov je viacero. Tým hlavným je záujem početnej hispánskej menšiny o tento šport. V druhom rade, vďaka dobrej marketingovej stratégii stúpa popularita futbalu aj medzi bežnými obyvateľmi. Zvyšovanie kvality najvyššej americko-kanadskej súťaže, ku ktorej dochádza vďaka čoraz tučnejším investíciam sa prejavuje aj väčšou mierou popularity v zahraničí.

Jednoducho, moderný futbalový fanúšik nemôže USA vynechať zo zorného poľa svojho záujmu. Futbal v Amerike mi už dlhšiu dobu imponuje a tak som sa mu začal troška pozornejšie venovať. Keďže som v nedávnej dobe „pričuchol“ už aj k nižším súťažiam, rozhodol som sa, že vám, záujemcom o soccer, ušetrím nejaký čas štúdia a predstavím vám systém a fungovanie najvyšších futbalových súťaží v USA a Kanade. Dnes sa pozornejšie pozrieme na ich kráľovnú.

Major League Soccer (MLS)      

MLS je najvyššou futbalovou súťažou v USA a Kanade, prvý ročník odštartoval v roku 1996. Jej vznik bol následkom pridelenia organizácie Majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa v USA konali v roku 1994. Jednou z podmienok organizácie MS bol práve vznik profesionálnej celoštátnej futbalovej ligy. Za skoro 20 rokov svojej existencie prešla súťaž viacerými zmenami. V prvom ročníku v nej štartovalo 10 mužstiev, no dnes je to už 20 mužstiev (17 z USA, 3 z Kanady). Počet tímov bude vďaka spomínanému nárastu záujmu i naďalej stúpať.

Hrací formát aj s playoff

Kluby sú po vzore ďalších celoštátnych súťaží v severnej Amerike rozdelené do 10-člennej Východnej a Západnej konferencie. Každé mužstvo odohrá v základnej časti 34 zápasov – 24 stretnutí v rámci svojej konferencie a 10 ďalších s mužstvami z opačného brehu krajiny. Prvých 6 tímov z každej konferencie postupuje do playoff, pričom mužstvo s najvyšším počtom bodov získava trofej pre víťaza základnej časti, tzv. Supporters’ Shield. Táto trofej mu okrem iného zaručí aj účasť v CONCACAF Champions League, t.j. severoamerickej obdobe Ligy majstrov.

Do play-off postupuje dvanásť mužstiev a jeho formát umožňuje nasadiť prvé dva tímy z každej konferencie priamo do konferenčného semifinále. O zvyšné dve semifinálové miesta sa v dvojzápase pobijú mužstvá na treťom až šiestom mieste konferencie. Semifinále a finále konferencie sa taktiež hrá na dva zápasy, finále o MLS Cup len na jeden jediný. Celkový víťaz MLS playoff získava okrem spomínanej trofeje a majstrovského titulu aj ďalšiu miestenku do CONCACAF Champions League. Obhajcom trofeje je momentálne LA Galaxy, ktoré v poslednom finále zdolalo New England Revolution. Už len pre poriadok - základná časť trvá od marca do októbra a playoff vrcholí v priebehu decembra.

Financovanie s platovým (ne)stropom

Aj v rámci financovania prešla liga viacerými zmenami. Jedna vec sa ale nezmenila a tou je štruktúra vlastníctva klubov. Tímy aj hráči sú vlastnené centrálne, teda ligou, ktorá vystupuje ako jediný subjekt. Jednotlivé kluby majú následne rôznych investorov, ktorí sa stávajú akcionármi celej ligy. Platové rozpočty klubov sú limitované tzv. platovým stropom. Ten je v prebiehajúcej sezóne na úrovni 3,5 milióna dolárov. Zdá sa Vám to málo? Ako by si v takom prípade mohla liga dovoliť platiť hráčov ako Beckham, Kaká, Henry a pod.? Je to možné vďaka viacerým výnimkám.

Tou najzásadnejšou je pravidlo o tzv. designated players (nazývané aj Beckhamovo pravidlo). To povoľuje každému klubu podpísať hráčov, ktorých plat sa nezapočítava do platového stropu. Príkladmi týchto hráčov sú vyššie menované hviezdy, ale nielen ony. V prípade týchto hráčov sa im do platového stropu započítava len najvyšší možný plat, ktorý môže dostať „klasický“ hráč a ten je momentálne na úrovni 388-tisíc dolárov za rok.

Ďalšou cestou ako kluby obchádzajú platový strop sú vlastní odchovanci. Hráči, ktorí sa zapoja do výchovného programu klubov alebo ligy a vzápätí podpíšu profesionálne kontrakty sú pre kluby výhodnou investíciou, keďže ich plat sa nezapočítava do platového stropu. Iným príkladom ako míňať peniaze mimo stropu sú fondy, ktoré zakladá liga zo ziskov za prestupy jednotlivých hráčov. Peniaze takto použité na financovanie platov sa taktiež nezapočítavajú do platového stropu. Za všetkými  týmito výnimkami je tak zrejmá snaha o zvýšenie investícií v rámci súťaže, ktoré prinesú vyššiu kvalitu a tá zas vygeneruje väčší záujem zo strany fanúšikov.

Divácky záujem

Práve záujem divákov je niečo, čím sa MLS môže pochváliť – neustále totiž stúpajú priemerné návštevy. V minulej sezóne sa priemerná návšteva pohybovala na úrovni 19-tisíc divákov na zápas. Zvýšenie diváckej atraktivity môžeme okrem iného pripísať aj postupnému budovaniu klasických futbalových štadiónov. Momentálne ich z 20 mužstiev vlastní až 12 z nich a výstavba ďalších je v pláne. Televízne pokrytie jednotlivých zápasov je tiež na viac ako solídnej úrovni. Zápasy môžete sledovať na staniciach ESPN, FOX Sports či Univision. My na Slovensku sa skôr dostaneme k pár zápasom v nedeľu večer na Eurosporte, okrem nich asi len zostrihom stretnutí, ktoré sú voľne prístupné na výborne spracovanej oficiálnej stránke ligy.

Atraktivitu súťaže zvyšuje aj jej vyrovnanosť. Rozdiel medzi momentálne prvým mužstvom Západnej konferencie LA Galaxy a posledným Colorado Rapids je po dvoch tretinách súťaže len 16 bodov a strata na posledné postupové miesto do playoff je v prípade Rapids len päťbodová.

Kvalita

Čo robí ligu kvalitnou? Ak sú to hráči, tak tých kvalitných sa v MLS nájde veľa. Okrem svetových hviezd ako Kaká, Gerrard, Drogba, Robbie Keane, Andrea Pirlo, David Villa či Frank Lampard, ktoré sa do súťaže dostávajú na sklonku svojej kariéry, priťahuje MLS aj hráčov v „produktívnom“ veku. Príkladom môže byť aktuálne druhý najlepší strelec súťaže Sebastian Giovinco hrajúci za Toronto FC.

Nám zo Slovenska môže - okrem Adama Nemca zohrievajúceho lavičku v New Yorku - hovoriť niečo aj bývalý hráč AS Trenčín Fanendo Adi, ktorý oblieka dres Portland Timbers. Okrem známych hráčov liga láka množstvo playerov pochádzajúcich z Latinskej Ameriky, ktorí sa v MLS môžu uživiť lepšie ako vo svojich domácich súťažiach. V neposlednom rade je hlavným zdrojom kvalitnej americkej reprezentácie, v ktorej sa pravidelne nachádza minimálne 10 hráčov z domácej súťaže.

Ďalším ukazovateľom kvality je aj veľmi slušná medzinárodná konfrontácia. Tá je vzhľadom na to, že USA a Kanada patria do zóny CONCACAF (Severná a Stredná Amerika + Karibik) dosť veľká. Napriek tomu sa v CONCACAF Champions League dostal do vlaňajšieho finále kanadský klub Montreal Impact, ktorý v konkurencii kvalitných tímov z Mexika a Strednej Ameriky podľahol až mexickej Américe.

Čo sa týka rebríčkov kvality, tak v nich sa MLS umiestňuje rôzne, väčšinou medzi desiatym až dvadsiatym miestom. V rebríčku IFFHS za rok 2014 sa však umiestnila až na 55. mieste, keď ju predbehla aj prvá liga v Severnom Írsku a Moldavsku. Úprimne si myslím, že táto liga sa kvalitou pohybuje určite na vyšších priečkach. Také pätnáste miesto sa zdá byť reálne. Mužstvá MLS dokážu (síce len v príprave) potrápiť aj európskych gigantov a takmer každé z nich má v kádri viacero reprezentantov svojich krajín. Svoj názor na kvalitu si však urobí každý sám.

MLS určite nie je Premier League ani La liga, no rozhodne má čo futbalovým fajnšmekrom ponúknuť. Ak nič iné, tak vidieť hviezdy nášho detstva ešte aktívne hrať a baviť divákov. Ak nie to, tak možno show, ktorá je v Amerike vždy prítomná. Možno vás k nej pritiahne neobvyklý hrací formát. Možno len zvedavosť. Ak ju však začnete pozornejšie sledovať, tak si uvedomíte, že v Amerike a dokonca aj v Kanade behá po ihriskách kopec kvalitných hráčov a nie je núdza o krásne akcie, exportné góly a strhujúce závery zápasov. Pre inšpiráciu si pokojne pozrite oficiálnu stránku ligy a záložku Videos...

Martin Ivanko

Martin Ivanko

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár