Pondelkové Tréneroviny - Vitajte na štadióne

31.08.2015 / Richard Hanzlik
Po zápase sa v Trnave oslavovala výhra, prvá ligová v prvom zápase na novom štadióne.  (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Po zápase sa v Trnave oslavovala výhra, prvá ligová v prvom zápase na novom štadióne. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Najväčšia vec kola nemá súpera, ani žiadny výsledok. Ale je to niečo, čo začína náš futbal približovať k Európe. V Trnave sa odohral prvý fortunaligový zápas na novom Štadióne Antona Malatinského a nenechalo si ho ujsť vyše 13 000 divákov. Áno, veľa prišlo zo zvedavosti a možno aj vďaka tomu, že počas týždňa sa vzdal kouč Juraj Jarábek. Je už tretím trénerským odpadlíkom sezóny, ale prvým dobrovoľným. V Slovane a Zlatých Moravciach sa pakovali na rozkaz.

Kolo pred reprezentačnou prestávkou bolo na góly bohaté a schuti si zastrieľali Slovanisti na Skalicu, ale aj Dunajská Streda na Podbrezovú. Trenčín opäť naskočil na víťaznú vlnu vďaka dokonalému druhému polčasu a zatiaľ nebodoval naplno iba v domácom zápase. Škandál, ide o domácu kliatbu? Našich 11 moderátorov si to vyskúša na vlastnej koži, a potom z toho urobí reportáž nabitú motivačnou hudbou a záverečnou prehrou, ktorú potvrdí aj odborník na zdravú stravu, dr. Bukovský. Vedeli ste, že jediné mužstvo, ktoré v tejto sezóne nepocítilo pocit z výhry, je Ružomberok? Už to viete a na svojej nevýhernej vlne pokračovali aj proti Michalovciam. Bezgólový zápas si vychutnali diváci na Myjave, kde domáci neprestrelili obranu ViOnu. Prítomným divákom teda nezostalo nič iné, len si večer vyrovnať tlak na FIFE.

Záver kola v nedeľu večer vybavil šláger, v ktorom Spartak v perfektnej atmosfére pretlačil Žilinu a zvíťazil 2:0.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Skalica 4:1, 919 divákov

Ktovie, komu v tomto zápase fandil najväčší kmotor futbalu v hlavnom meste. Podľa výsledku asi domácim. Skalica vyzerala, akoby sa aj bála hrať dopredu, a tak góly v jej sieti pribúdali. Slovan začal rovnako ako v utorok proti Spartaku. Gólom z penalty a do polčasového tunela pod celou Bratislavou sa odchádzalo za stavu 3:0 a druhý polčas bol len z povinnosti. Veď čo si začnete takto podvečer. Nakoniec sa riedko zaplnené Pasienky tešili z piatich gólov. Inak, nepoznáte metódu, akou sa počítajú návštevy na tomto národnom štadióne? Túto štatistickú metriku by malo zaviesť Ministerstvo financií pri výmere minimálnej mzdy, a to by sa tu už aj belasý tréner Papagyrosiou cítil ako doma. Možno to celé súvisí s Ludolfovým číslom, keďže celý ten štadión stojí za Π.

FK Senica - AS Trenčín 1:4, 1866 divákov

Proti Trenčínu sa zatiaľ oplatí hrať na jeho pôde, pretože vonku vyhráva presvedčivo ako Miro Jaroš s deťmi. V Senici hostia zaspali prvý polčas, vďaka čomu sa aj bolo na čo pozerať a gól padol na každej strane. Senica súperovi stíhala a asi si aj verila do druhého polčasu. V kabíne Trenčína bolo veselo, pretože do druhého polčasu nastúpil taký Trenčín, že by ho nezastavil ani Slyško na čiare a Stredák v strede ihriska. Domácim fukli tri kusy a ahoj, čau.

Dunajská Streda - Šport Podbrezová 5:1, 4418 divákov

Jediné mužstvo, kde v pozitívnom smere funguje súvislosť medzi diváckymi návštevami a postavením v tabuľke je momentálne DAC. Na vlastnej koži túto skutočnosť vyskúšali hráči Podbrezovej, ktorí boli počas celého zápasu o dva nádychy a tri kroky slabším mužstvom. Po ako-tak obstojnom vstupe do zápasu sa rozsypali a zápas sa rozhodol rovnako ako na Slovane, ešte do polčasu. Druhý polčas bol zavŕšením Szarkovej exhibície a česť hostí bola zachránená gólom z penalty. Szarkovi ide dávanie gólov ešte lepšie ako lámanie nôh.

MFK Ružomberok - MFK Michalovce 2:2, 2531 divákov

Pekný zápas, v ktorom hostia zaskočili, dá sa povedať, že mierneho favorita. Ružomberok nevyužil fakt, že už v desiatej minúte vyhrával a súpera mohol zaklincovať. Nestalo sa, hostia sa osmelili a v druhom polčase vyučovali vo veľkom štýle. Vyrovnali, dostali sa do vedenia, ale ani oni súpera nezaklincovali. Ružomberok v tej chvíli horel ako autá pri Vincovom lese a na psychike nepridala ani nepremenená penalta. Gauád môže ruky bozkávať Zošákovi za vyrovnávajúci gól. Len či to ešte stihne Ivan, šušká sa o ďalšej trénerskej rošáde.

Spartak Myjava - ViOn Zlaté Moravce 0:0, 1523 divákov

Dobíjanie Bastilly, resp. neexistujúceho Srbského pobrežia. Hostia čakali celý zápas, či sa nezadarí nejaký brejk a dúfali, že Daniel nedoklepne do prázdnej brány víťazný gól. Prvý polčas si mohol Solnička odskočiť domov, keďže súper priestor troch tyčiek ani raz netrafil. Taký futbal musíte milovať. Druhý polčas začali hostia odvážnejšie, kedže horšie sa už hrať nedalo. Ale ani jeden z brejkov sa neujal, takže spravodlivosť existuje. Nepresadila sa ani Myjava, a tak sú to dva stratené body. Horšie je, že koučovi hostí sa takýto prístup k futbalu zapáčil a bude to stavať odzadu dopredu. Paráda.

FC Spartak Trnava - MŠK Žilina 2:0, 13 340 divákov

Toto je typ zápasu, ktorý Spartak nemohol prehrať. Nový štadión, plné tribúny a súper, ktorý sa nedá podceniť. Ľudia hnali andelov dopredu a odmenou bol rýchly Janečkov gól. Červená karta pre Kamenára už v 18. minúte Spartak ešte viac zomkla a od toho momentu to mala Žilina ešte ťažšie. Bojovný výkon na najvyššej úrovni si dokázal poradiť s väčšou hernou kvalitou súpera, ktorý navyše nedokázal využiť ani čisté šance. Nič iné totiž Spartaku nezostávalo, ak chcel uspieť a to musel vedieť každý už dlho pred zápasom. Gól na 2:0 z brejku bol len potvrdením toho, čo dokáže so zápasom urobiť taká atmosféra, aká bola včera v Trnave. Záverečné standing ovation nech je motiváciou pre hráčov do každého domáceho zápasu. Takýto futbal musí byť radosť nielen hrať, ale aj pozerať. Inak, na margo Žiliny. Mužstvo dobré, ale fans ďaleko za ním. A aj to mužstvo by sa malo naučiť zvládať prehry. Aj proti hráčom 3. triedy.