Štyri ďalšie problémy slovenského hokeja

01.09.2015 / Peter Vretenička
Adam Trenčan z HK Nitra a Lukáš Krenzelok z Liberca v hokejovej Lige majstrov hrali v hmle. (photo: SITA/Martin Havran)

Adam Trenčan z HK Nitra a Lukáš Krenzelok z Liberca v hokejovej Lige majstrov hrali v hmle. / (photo: SITA/Martin Havran)

Opätovné zvolenie Nemečka za prezidenta zväzu, Lintnerove prijatie ponuky šéfovať extralige či bojkot hokejistov. To sú témy, ktoré hokejových fanúšikov na Slovensku najviac znepokojujú, avšak uplynulý týždeň odkryl ďalšie, možno ešte znepokojujúcejšie a vôbec, mali by ste o nich vedieť.

TRÁPENIE ŠESTNÁSTKY

Ruku na srdce, kto z vás pravidelne sleduje našu reprezentáciu do 16 rokov? Zrejme je nás menej ako dreva v plynovej kotolni, preto vás rád zoznámim s jej poslednými výsledkami. Šestnástka túto sezónu ešte nevyhrala a nezmenil to ani turnaj olympijských hokejových nádejí, ktorý sa konal minulý týždeň v Poľsku. V piatok hrali naši chlapci proti Maďarskej osemnástke. No schválne, skúste si v duchu tipnúť, ako tento zápas skončil. Maďari nás deklasovali 0:7! Okrem toho sme prehrali aj s osemnástkou Poľska a Rakúska.

Áno, som si vedomý, že medzi 16-ročnými a 18-ročnými hokejistami je markantný výkonnostný rozdiel. Na druhej strane ale musíte uznať, že spomínaní súperi nepatria do elitnej kategórie, zatiaľ čo my zatiaľ áno. Naša minuloročná šestnáska na tomto turnaji osemnástku Rakúska, Poľska a Maďarska porazila. Som si stopercentne istý, že niekdajšia zlatá generácia by aj v tomto veku vyprevadila podobné výbery s dvojcifernou prehrou. No časy sa menia a všetko nasvedčuje tomu, že pomaličky nastupuje generácia, ktorá už nebude patriť do A-kategórie MS. Zoznam našich budúcich hviezd sa končí u Miloša Romana, po roku 2000 sa nenarodili žiadne výrazné talenty. 

Ešte viac sklamala naša osemnástka, ktorá sa začiatkom mesiaca predstavila na prestížnom Memoriáli Ivana Hlinku. Od roku 2009 sme na ňom nepocítili chuť víťazstva a tento rok sa na tom nič nezmenilo. Naša séria prehier na turnaji trvá už 27 (!) zápasov. To je priveľa nato, aby to bola náhoda. Niečo mi našepkáva, že je to výsledok nesystematickej práce s mládežou, ktorý sa umelo zakrýva projektom 18 a 20, ale dokedy to bude stačiť?

LIGA MAJSTROV

Možno ste postrehli, že v lete odštartoval v poradí druhý ročník hokejovej Ligy Majstrov. Táto liga dokonale odzrkadľuje, aké má slovenský hokej vo svete meno. Z celkových 48 účastníkov sú len dvaja zo Slovenska – Košice a Nitra. Pre porovnanie, podobné zastúpenie má Veľká Británia, Nórsko a Francúzsko. Na zozname účastníkov nájdeme dokonca 4 kluby z Rakúska. Švajčiari, Nemci a Česi majú po šesť zástupcov, čo je trikrát viac ako máme my!

Samotné výsledky našich klubov v Lige Majstrov naďalej znižujú náš kredit vo svete. Nitra prehrala potupne 0:9 s  Libercom, avšak väčšia hanba ako samotná prehra bola organizácia zápasu. Štadión sa zmenil na plaváreň a saunu v jednom, hráči boli nútení hrať v hmle. Košice konečne dokázali vyhrať, ale treba jedných dychom dodať, že súper mal herne navrch. Dovolím si tvrdiť, že pred pätnástimi rokmi by naše tímy v podobnej súťaži neboli len do počtu.

SLOVÁCI V KHL VYMIERAJÚ

Minulý pondelok odštartoval ôsmy ročník KHL, kde rapídne klesá počet hráčov spod Tatier. Kým v predminulej sezóne ich pôsobilo mimo Slovana až 20, v minulej sa ich počet znížil na 10. V tej súčasnej trend pokračuje, momentálne sú len štyria. Slováci sú na ústupe vo všetkých elitných ligách, keďže v súčasnosti už nemáme takú kvalitnú hráčsku základňu ako kedysi. Podotýkam, nehovorím o jej šírke, ale kvalite. Poskladať mužstvo na európskej úrovni prevažne zo Slovákov sa dlhodobo neukazuje ako dobrý ťah. Slovan je živým dôkazom. Okrem Ladislava Nagya tam žiaden Slovák nemá kvalitu pre medzinárodný hokej. Svedčia o tom 2 posledné sezóny bez play-off, či rekordná prehra 0:12 proti CSKA. Aj prvá výhra belasých ukázala, ako veľmi je tím závislý od legionárov.

DEBAKEL ŽIEN

Veľký úpadok registruje aj náš ženský hokej. Počas uplynulého týždňa sme odohrali dva prípravné zápasy s Českom, ktoré potvrdili, že máme k svetovej elite ďaleko. Prvý zápas sme prehrali 1:7, ale vyhrali sme druhú tretinu 1:0. Preto ma prekvapilo, že na stránke SZĽH nebolo vyhlásenie, že Češky patria do svetovej špičky a my sme ich v druhej tretine porazili. Sme na správnej ceste, druhú tretinu nám závidí celý svet! Určite mi dáte za pravdu, že sa na zväzovej stránke občas objavia vyhlásenia vedené v podobnom duchu.

Okrem nich sa tam často nachádzajú aj chyby, ktoré od nich preberá SITA bez toho, aby to opravila. Napríklad v tlačovom vyhlásení pred turnajom v Poľsku bolo napísané, že po štarte na turnaji vo švajčiarskej Arose čaká SR 16 ďalšia zápasová previerka. Pritom v Arose bola sedemnástka, šestnástka bola v Salzburgu. Niekedy mám pocit, akoby na zväze dianie v hokeji ani nesledovali. Kto webovú stránku zväzu pravidelne sleduje si určite všimol, že má oveľa horšiu úroveň ako náš ženský hokej. Mimochodom, ešte som vám ostal dlžný výsledok odvetného zápasu proti Češkám. Porazili nás 0:7, takže vo dvoch prípravných zápasoch sme zaknihovali nelichotivé skóre 1:14.

DOKEDY?

Vyzerá to tak, že slovenský hokej funguje už len zo zotrvačnosti. Ak nepríde radikálna zmena, dostane sa natrvalo na úroveň krajín ako Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia či Slovinsko. Krajín, kde polovica republiky možno ani netuší, že majú nejakú hokejovú reprezentáciu. Často sa hovorí, že vzhľadom k pomerom dosahuje náš hokej zázraky. Dokedy to ale dokáže? To je otázne, no posledné udalosti jasne ukazujú, kam smeruje. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár