Proti Ukrajine nikto ľahký zápas a automatickú výhru nečaká

08.09.2015 / Denis Bohumil Schvarcz , Vlado Kurek , Andrej Fuksa , Stewo Biroš a Peter Vretenička
Robert Mak zašúľal balón do ukrajinskej siete v Kyjeve, ak sa mu podarí podobne dôležitý kúsok dnes, veľmi by nás potešil. (photo: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov)

Robert Mak zašúľal balón do ukrajinskej siete v Kyjeve, ak sa mu podarí podobne dôležitý kúsok dnes, veľmi by nás potešil. / (photo: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov)

Priatelia, čitatelia, fanúšikovia. Všetky oči dnes večer smerujú do Žiliny. Kozákovci vybehnú proti reprezentácii Ukrajiny s reálnou možnosťou uhrať výsledok, ktorý Slovensko posunie na ME do Francúzska. Naša zostava pisálkov ponúka svoje pohľady, aby vám čas do večera rýchlejšie ubehol. Ak súhlasíte, alebo nesúhlasíte, pokojne si to s nami rozdajte v komentároch. Ako obyčajne, mazať budeme len vulgárne.  

Bohumil 

Neviem, ako vám, mne postačí dnes remíza. Bude dobrým výsledkom, hoci #Futbalovarepublika je nastavená na výhru. Jasné, môže sa stať, že ukrajincov pošleme na zlú stranu Schengenskej hranice s dlhými nosmi, bez bodu. Ale aj nemusí. Čokoľvek iné, ako prehra, bude dnes výbornou správou pre Slovensko.

Paradoxne, o výkon domáceho tímu na žilinskom drne sa neobávam. Ján Kozák vie, čo robí, keď mužstvo vyberá a aj motivuje. Momentálna sila Ukrajiny je ale veľká. Založená na Konopljankovi a borcoch z Dnipra a Šachtaru, ktorí sa o šancu na lepšie, ako barážové miesto budú biť do posledného dychu. Kto by už chcel hrať s Holanďanmi dva zápasy o postup? 

Z bermudského defenzívneho trojuholníka, v ktorom sa celú kvalifikáciu strácali najväčšie ofenzívne hviezdy súperov sa dnes vrátia do zostavy dvaja páni, Škrtel s Kuckom. Bodaj by náhradník Saláta replikoval Ďuricu a spoločne pohltili Konopljanku, od toho, ako sa im toto podarí, bude závisieť veľa. Smerom dopredu som zvedavý, či bude Makovi (v druhom polčase Ďurišovi) dosť široká brána a či Nemec (v druhom polčase Vittek) rozrazia obranný val žlto-modrých aspoň raz tak, že skórujeme. Tak vám poviem, 1:1 by som bral. 

Tip na zostavu: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Saláta, Hubočan - Pečovský, Kucka - Hamšík, Stoch, Mak - Nemec

Vlado Kurek

Možno nás čaká zápas roka. Pomenovanie, ktoré v snahe za senzáciami počúvame príliš často, má tento krát svoje opodstatnenie. Na druhú stranu, samozrejme, že zápas roka to bude len ak ho vyhráme. Inak nás ešte ďalšie dva čakajú. Čo urobiť, aby sme vyhrali? 

 1. V prvom rade si uvedomiť, že potrebujeme neprehrať. Keď nemusíme tvoriť do plných, ale bojovať a hrať na brejky vtedy hráme najlepšie.
   
 2. Mať silné krídla. Ono moderný futbal – sviňa – je už taký. Keď to neubeháš hore a aj dole po stranách, tak ťa zožerú. Navyše proti nám ukrajinský Bale, zvaný Konopljanka. To, že na našej ľavej strane nastúpi niekto defenzívnejší ako Weiss jr. je asi len dobre.
   
 3. Postaviť tu správnu zostavu. Doteraz sa to trénerovi Kozákovi vždy podarilo výborne, okrem zápasu v Španielsku, na ktorý sme v podstate vopred rezignovali. Ako to dnes výjde, tak to bolo geniálne, ak nie, možno chyba. Futbal je ako vojna. Plný generálov po bitke.
   
 4. Hrať aktívne, držať loptu. Najväčším problémom zápasu v Španielsku bolo že stred okolo Gyombera v podstate skolaboval v defenzívnej činnosti a úplne sa natlačil na zadnú štvoricu. Snáď Pečovský a Kucka pomôžu Hamšíkovi udržať loptu čo najďalej od Kozáčika.
   
 5. Posledný takýto zápas sme hrali doma zo Slovniskom. Bol som pri tom ako asi veľa z vás a videl som ten kolaps. Ale videl som aj to nečakané zdvihnutie sa v Poľsku. Na to treba pamätať. Dnes to môže skončiť iba dobre. Alebo neskončiť.

Tip na zostavu: Kozáčik – Pekarík, Škrteľ, Saláta, Hubočan – Pečovský, Greguš – Hamšík, Kucka, Stoch – Mak.

Andrej Fuksa

Po našom víťaznom ťažení v prvých troch zápasoch som si ako správny pesimistický Slovák pomyslel, že niekde musí prísť zádrheľ. Čakal som to v domácom dueli s Macedónskom. Predpokladal som, že príde strata bodov, ktorú nikto nedokáže racionálne vysvetliť. Naše mužstvo by sa zomklo a heroicky by skupinu dobojovalo s vedomím, že cestuje do Francúzska. Veľká vec, akou postup na EURO určite je sa totiž rodí po veľkej dráme. Veď na čo by sme spomínali, ak by sme porazili v kvalifikácii o Afriku Slovincov? Asi 90% ľudí by si opäť spätne vybralo scenár s vrcholom v podobe vlastňáka Gancarcziyka. Preto nebuďme sklamaní, ak nás Ukrajinci náhodou aj zdolajú. Máme našliapnuté k niečomu epickému, čo veľmi dobre vie aj tréner Kozák a celý tím.

Z filozofického pohľadu si kupujte lístky na EURO až po dueloch s papierovo slabšími súpermi. Futbalovo však na Ukrajinu v domácom prostredí máme a budeme jej vyrovnaným súperom. Dorástla nám generácia, ktorá hráva v popredných európskych tímoch prvé husle. Hamšík po rokoch konečne potvrdzuje potenciál aj v najcennejšom drese. Kucka s Pečovským sú odlišná dvojica, ale na defenzívnom štíte sme nemali lepších hráčov. Rýchly prechod do útoku máme vďaka Stochovi, Makovi ale aj Pekaríkovi s Hubočanom jeden z najlepších v Európe a defenzíva je vedená neomylným Kyborgom Škrtelom. Skrátka nám to Francúzsko už neunikne. Ako vravievali ich dávni králi; účel svätí prostriedky, takže či budeme oslavovať zajtra alebo až v októbri je vlastne jedno. Ale opäť si pomôžem frazeológiou: Keď môžeš postúpiť v Žiline, neodkladaj to do Luxemburska. 

Peter Vretenička

Viete aký je rozdiel medzi tetovacím štúdiom a Majstrovstvami Európy vo futbale? Tetovacie štúdio naši futbalisti už navštívili. Toto tvrdenie sa ale môže čoskoro zmeniť, ak nám z utorňajšieho zápasu zaprší do tabuľky plný bodový zisk. Áno, chýba nám tak málo.  Keby mi niekto pred kvalifikáciou povedal, že budeme mať po šiestich zápasoch rovnaký počet výhier ako Anglicko, pomyslel by som si, že ten anglický futbal poriadne upadol. Pravdou však je, že tréner Ján Kozák pozdvihol našu reprezentáciu na najvyššiu európsku úroveň. Pritom má k dispozícii rovnakých hráčov ako jeho predchodca. Rozdiel je v tom, že on dokáže každú taktiku ušiť súperovi na mieru. Navyše vždy vyskladá zostavu tak, aby z každého hráča vyžmýkal 110% výkon.

Naša víťazná šnúra sa síce v sobotu pretrhla, no nebolo to nič, s čím by sme nerátali. Súper hral v plnej sile a nám chýbalo kvarteto Škrtel, Ďurica, Kucka a Weiss. Škoda len, že sme neudržali remízový stav dlhšie, ako päť minút. Tamojšie média nás po zápase prirovnali k autobusu, ktorému došiel príliš skoro benzín. V každom prípade, španielska prehra 1:2 zo Žiliny je definitívne zahojená, my sme zas vzhľadom na jednoznačný priebeh pošetrili hráčov na ,,zápas roka“. Inak povedané, toreádor je sýty, aj býk zostal celý.

Prípadné víťazstvo bude pod Dubňom našou vstupenkou na Majstrovstvá Európy vo Francúzsku. Avšak na našich hráčov môžeme byť hrdý, nech to už dopadne akokoľvek. Až do Ovieda nepocítili trpkosť prehry a svojimi bojovnými výkonmi dokázali prilákať na futbal náročného slovenského diváka. Je až neuveriteľné, že dokázali vypredať štadión na zápas proti Luxembursku. Navyše postup máme momentálne vo vlastných rukách a nemusíme sa spoliehať na výsledky ostatných zápasov.

Zostava sa javí predvídateľná. Tréner Kozák sa vyjadril, že v najbližšom stretnutí nevidí dôvod nedať šancu chlapcom, ktorí vybojovali doterajších šesť kvalifikačných výhier. Ešte dávnejšie povedal, že v nadchádzajúcom dvojzápase si určite zahrá Róbert Vittek, a keďže nehral v Španielsku, jeho šanca by logicky mala prísť v Žiline. Vlado Weiss jr. a Ján Ďurica budú chýbať pre zranenie.

Tip na zostavu: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Saláta, Hubočan – Kucka, Pečovský – Mak, Hamšík, Stoch – Vittek

Spravíme posledný krok na ceste k ME? Ja som presvedčený, že áno! A ak náhodou aj nie, neverím, že by nám postup v posledných zápasoch ušiel. Keď totiž premáva lopta na linke Škrtel-Kucka-Hamšík, brána súpera je v bezpečí, asi ako vodka na ruskej svadbe. Večer sa bude lámať chlieb, tak priložte oči k dielu! 

Stewo Biroš

Španieli nás dali na severozápade ich polostrova v suchom triku, v zbytočne prešpekulovanej kráse, pred štvrťprázdnym hľadiskom a aj s podnapitým Ramosom v obrne. Teda, obrane. Neviem, či ste si všimli, ale aj Fabregas je už pár mesiacov iba meno. A hrať tiki-taku s Costom, bóďemoj, Boske, #dzešitotovidzel…

Slovenský futbalový kýpeť v Oviede slušne zaautobusáril a dva nula ukopal pri absencii Weissa, Kucku, Škrtela a Ďuricu ako parádnu prehru, čo ani bars nepokazila skóre. Horšie je, že Ukrajinci doma zrámovali Bielorusov, že tak spravili v lačnej smršti ofenzívnej moderny /strelecké pokusy 22:6/, že sú iba tri bodíky za nami, a že ich útok od chrbta bude teda v Žiline zaručene nepríjemnejší než minule učkine nechty na tabuli. Pre zábudlivejších, v prvom strete dnešných sokov v septembri 2014 na štadióne Olimpiskij v Kyjeve bol výsledok 0:1 jedinou štatistikou, čo hrala tesne pre dvojkríž, všetky ostatné tento tesne-netesne prehral - strelecké pokusy 17:7, rohy 4:1, držanie lopty 55:45, strely do žrdí 1:0. A presu na lebeň hráčov i fandov pod Tatrou nepridalo ani Luxembursko, keď v našej skupine porazilo Macedónsko. Ak by sme teda v Žiline nepoložili žltých do slzy, budeme musieť vyhrať aj v Luxemburgu. O tom ale ak tak potom.

Ukrajinský futbalový folklór je plný polyfonických kozákov, čo vymyslí na “Kyjevskú Rus”  ten náš s kapitálnym K uvidíme čoskoro. Nehrá sa o všetko, už ale môže, a ak nemôže, potom bude. Judáš neveril, že Slovač položí dvakrát za sebou Španielsko, pod Dubňom neverí, že dá dole dvakrát za sebou Zbirnu. Kurzy 2.5 versus 3, nôž i dýka Jarmolenko – Konopljanka.

LAY /nevýhra/ Slovensko za desať a dokopania /sa/ v Žiline, priatelia ..

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

Stewo Biroš

Stewo Biroš

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár