Na úvod sezóny šoková terapia

09.09.2015 / Tomáš Kolár
Ilustračný záber zo squashu. Veľmi podarený. (photo: SITA/ AP Photo/Darren Calabrese/The Canadian Press)

Ilustračný záber zo squashu. Veľmi podarený. / (photo: SITA/ AP Photo/Darren Calabrese/The Canadian Press)

Čínsky Šanghaj otvoril na začiatku septembra novú squashovú sezónu tak pre mužov, ako aj pre ženy. Squashový svet sa ešte ani nestihol poriadne spamätať z ukončenia kariéry jedného z najväčších velikánov tohto športu Amra Shabanu a hneď vzápätí musí vstrebať niekoľko šokujúcich výsledkov z prvého turnaja sezóny.          

Žiadne papierové predpoklady             

Pritom všetko najprv vyzeralo podľa papierových predpokladov, keďže už Mohamed Elshorbagy, už jedenásť mesiacov nepretržitá svetová jednotka, vyhrávala s osemnástym hráčom sveta Maxom Lee z Hongkongu 2:1 na sety, avšak napokon sa z postupu do druhého kola tešil outsider. Nesporne viac sa darilo Mohamedovmu mladšiemu bratovi Marwanovi, ktorý si ako nenasadený poradil so svetovou sedmičkou Tarekom Momenom za 45 minút hladko 3:0 na sety.                                       

Ešte v kvalifikácii vypadla ďalšia z veľkých squashových osobností, bývalá svetová jednotka James Willstrop, ktorý sa zrejme ešte úplne nezotavil z dlhotrvajúceho zranenia. Willstropovým premožiteľom bol ďalší hongkongský zástupca Leo Au, ktorého víťazstvo určite nebolo dielom náhody, pretože v ďalšom kole si poradil aj s ďalším papierovým favoritom Simonom Rösnerom 3:1, ba dokonca v ďalšom kole aj so svetovou deviatkou Mathieum Castagnetom v rovnakom pomere 3:1. Aby toho na pretieranie očí nemal squashový fanúšik málo, zvíťazil v prvom kole aj kvalifikant Tom Rodgers nad ďalším členom top 10 krajanom Petrom Barkerom bez akýchkoľvek problémov 3:0 za 50 minút.                                                                            

V prekvapeniach sa nedali zahanbiť ani ženy, hoci k prvému väčšiemu počudovaniu došlo až vo štvrťfinále. Nicol David, ktorá bola deväť rokov nepretržite neohrozenou kráľovnou squashových kurtov, a ktorá prišla o post svetovej jednotky len pred pár dňami, utrpela ďalšiu ranu. Jeden z najväčších talentov ženského squashu, ešte iba sedemnásťročná Egypťanka Nouran Gohar, ktorej nejeden odborník predpovedá veľkú kariéru, zohrala zatiaľ zrejme svoj najlepší zápas a ikonu ženského squashu porazila v pomere 3:1.                                                                                                         

Vyzerá to, že sa v novej squashovej sezóne môžeme tešiť nielen na súperenie egyptských čarovníkov Elshorbagyho a Ashoura s Britmi a Gaultierom, ale na squashovom piedestále sa možno objavia aj nové, menej známe mená. Pred blížiacimi sa Majstrovstva sveta sme dostali viac ako kvalitný predkrm

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár