Áno, bola to najprekvapujúcejšia prehra v ženskom tenise

12.09.2015 / Štefan Cebro
Ako kedysi spieval Robo Grigorov: Roberta. (photo: SITA/AP Photo/David Goldman)

Ako kedysi spieval Robo Grigorov: Roberta. / (photo: SITA/AP Photo/David Goldman)

Mala to byť malina, ľahký zápas proti vyhovujúcej súperke. Žiadna Azarenka, Kvitová, Šarapová, ale aj Halepová či Stosur, alebo iné tenistky, ktoré reálne môžu potrápiť Serenu Williamsovú.

Na druhej strane kurtu stála Roberta Vinci. Talianska deblová špecialistka. Medzi profesionálkami je od roku 2001, ale v singli sa dostala len dvakrát do štvrťfinále turnajov veľkej štvorky. Väčšinou jej púť končila medzi druhým a tretím kolom.  V posledných rokoch to bolo ešte horšie. Z predchádzajúcich siedmich účastí na grandslamových turnajoch vypadla päťkrát v prvom kole, ale na US Open to nemala vôbec zlé.

Obyvateľka Palerma uhrala v posledných štyroch rokoch vždy minimálne tretie kolo a dvakrát bola medzi spomínanou osmičkou. Medzi favoritky však Vinci nikto neradil.

Štýl z osemdesiatych rokov

Predsa len moderný ženský tenis je už o dynamike a tvrdých úderoch. Nie o slajzoch a technickom štýle, ktorý dominoval ešte dávno, niekedy v osemdesiatych rokoch a Vinci ho má tak rada.

Niekedy však všetko nie je len o sile, skvelých úderoch. Mnohé zohrá aj taktika. A kto iný ako Taliani sú najlepší v taktickej prepracovanosti. Ich futbalisti to dokazujú roky a to ani nemusia byť najlepší na svete.

Vinci je skúsená tridsaťdvaročná harcovníčka, ktorá si už zahrala osem grandslamových deblových finále. Z toho päť vyhrala.

Na Serenu sa výborne pripravila a nezlomil ju aj prvý set, ktorý v celku suverénne prehrala 2:6. V ďalšom priebehu, ale bola lepšou hráčkou na kurte. Američanku až príliš sužovala nervozita a postupom času bol na jej hre vidieť nevídaný jav. Možno najlepšia tenistka histórie sa začala prispôsobovať hre 42. hráčky sveta! V budúcnosti asi neopakovateľný jav.

Vinci však s talianskou vychcanosťou taktikou v krvi pokračovala vo svojich slajzovaných bekhandoch, ku ktorým pridala výborný technický forhend a zrazu začala mať Serena problémy.

Len tretia prehra v sezóne

Napriek tomu sa zdalo, že v treťom sete Talianku defintívne zlomí. Američanka vyhrávala 2:0 a podávala. Servis ale nezvládla a jej hra sa rozpadla natoľko, že drobná Talianka mohla oslavovať najväčšiu výhru v kariére. Serene tak zabránila ku sezónnemu grandslamu, čím nenapodobní Steffi Grafovú. Vinci sa stala len treťou premožiteľkou Williamsovej v sezóne, po Petre Kvitovej a Belinde Bencicovej.

Pritom v predchádzajúcich štyroch zápasoch neuhrala Talianka proti možno najlepšej tenistke histórie ani set a v priemere získala v gemoch proti svetovej jednotke len dva, možno tri gemy.

Williamsová prehrala prvý z posledných jedenástich trojsetových zápasov. Serena síce vyhrala štyri grandslamové turnaje za sebou, ale nie v jednom kalendárnom roku. Nepridala sa tak do trojice neohrozených, kde je spomínaná Grafová a Maureen Conollyovou s Margaret Courtovou.

300:1

Pre zaujímavosť Vinci zdolala Williamsovú ako nenasadená hráčka. S podobným typom tenistiek to má americká legenda 44:2. Pred Taliankou sa niečo podobné podarilo len Kim Clijstersovej v roku 2009. Kurz na víťazstvo Vinci bol 300:1.

Vinci si získala fanúšikov aj vtipným pozápasovým rozhovorom (svojim sorry guys si získala určite celé Flushing Meadows), v ktorom priznala, že pred zápasom neverila ani trochu, že by mohla postúpiť, ale postupne zmenila názor a zistila, že toto je jej deň.

Najkrajšie chvíle určite prežívajú talianski fanúšikovia, ktorým sa premenil US Open na Italian Open, aspoň jeho ženská časť. Tridsaťdvaročná Vinci vyzve vo finále tridsaťtriročnú Pennetu, ktorá hrá podobne ako ona v New Yorku v životnej forme. Vyradila niekdajšiu víťazku Samanthu Stosurovú, Petru Kvitovú, ale aj svetovú dvojku Simonu Halepovú.

Určite to bude zaujímavé finále hráčok, ktoré sú dobré kamarátky, ale naposledy si zahrali o titul ešte v dobách, keď mali štrnásť rokov. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár