Pondelkové Tréneroviny - Nové bašty

14.09.2015 / Richard Hanzlik
Bývalý Trenčan David Depetris (vľavo) blahoželá trénerovi AS Martinovi Ševelovi po osemgólovom zápase Trenčín-Trnava. Ruže voňali koučovi domácich, vyhrali 5:3.  (photo: SITA/Tomáš Somr)

Bývalý Trenčan David Depetris (vľavo) blahoželá trénerovi AS Martinovi Ševelovi po osemgólovom zápase Trenčín-Trnava. Ruže voňali koučovi domácich, vyhrali 5:3. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Už ôsme kolo má za sebou naša liga. Repre pauza tu bola na to, aby si aj naši ligoví hráči mohli pri pive pozrieť futbal a natrénovať herné novinky so svojimi často-krát novými koučami. Ďalším z tejto kategórie je Pecko Lacko, labužník zo Slovana, momentálne tréner Ružomberku. Tam nahradil Gauáda a ako sa vyjadril, v mužstve nie je moc čo meniť, treba len trochu šťastia. Tomuto ja hovorím proaktívny prístup k svojmu remeslu a bodaj by na svete bolo viac takýchto zapálených ľudí. Patronát nad Lackom drží ďalší bývalý tréner, Tittul Dušan, jeden z dvoch najslávnejších bratislavských Oravákov, ktorého vyhodili zo Slovana. Nového lidovoda má aj Senica, Pagáč už nechutil, šancu dostal mladý tréner Juraj Sabol. Meno vám asi nič nehovorí, pretože tento kouč zatiaľ netrénoval každé druhé prvoligové mužstvo.

Posledné kolo (nie doslova) prinieslo to, čo už sa dlho vie. Nášmu futbalu už dávno nevládne Spartak so Slovanom, ale Trenčín so Žilinou. Rozdielne prístupy k ponímaniu futbalu a najmä vedenie klubov zapríčinili, že dnes už sa nikto nečuduje výsledkom, aké sa zrodili aj tento víkend. A to je pre niektorých z nás ziaľbohu, pre niektorých z vás chvalabohu. Žilina vyprášila Slovan 3:0, Trenčín Trnavu 5:3. Prvé ďalšiezáhorácke derby medzi Skalicou a Myjavou prinieslo nič, iba po bode pre každého. Nová metla v Ružomberku vymietla z Podbrezovej tri body, aj keď možno ani nevie ako. Michalovce sú už posledné, doma pustili body Senici. Prekvapenie kola sa konalo v Zlatých Moravciach, padla tam Dunajská Streda. V nedeľu.

MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava 3:0, 3468 divákov

Výsledok možno nezodpovedá predvedenej hre, ale za chyby sa pyká. Žilina v prvom polčase využila všetky chyba hostí a najmä dva góly do šatne zápas zlomili. A to už bez Jeliča. Ak by za stavu 0:1 Slovan namiesto dvoch žrdí trafil medzi ne, vyzeralo by to asi inak. V druhom polčase domáci ustáli úvod a Slovanu nepomohla ani zvýšená aktivita režírovaná Milinkovičom, zahadzovaná jeho spoluhráčmi v útoku. Kým je mužstvo vo výstavbe, žiadna prehra nebolí.

MFK Skalica - Spartak Myjava 0:0, 3011 divákov

Ťažko sa pozerajú aj dvojminútové hajtajty, nieto ešte napísať niečo o zápase, ktorý mužstvá strávili prekopávaním lopty z jednej strany ihriska na tú druhú. Ak by niekto odmeral čas, ktorý lopta strávila vo vzduchu, mohli by to nazvať Skalické letecké dni. Spĺňalo by to všetky parametre. Ľudia sa pozerajú do vzduchu a nepadne žiadny gól. Najbližšie bol Cypris, ktorý ale viac túžil po faule, ako po góle a preto to dopadlo tak, ako to dopadlo. S bodom sú navyše obaja tréneri spokojní, čo je na danej veci najhoršie.

Šport Podbrezová - MFK Ružomberok 0:1, 1305 divákov

Prvý polčas pripomínal finále behu na sto metrov medzi Kolesíkom a tým tlstým ministrom, ktorý si na služobky nosí viagru a zopár litrov vo vrecku. Ružomberok mohol byť rád, že skóroval a Lovás sa na počesť svojho gólu radšej zranil. Potom ešte Jakubkova strela letela tesne vedľa rohovej zástavky. Chváliť sa, že som bol do polčasu lepší pri tom výkone Podbrezovej, sa môže človeku v neskoršom veku vypomstiť. Druhý polčas už domáci horšie hrať nemohli a tak nečudo, že v ZELPO aréne začalo byť horúco. Hostia poľavili, domáci sa hnali za vyrovnaním a keď už sa z neho aj radovali, ofsajd im ho zmaril. Ružomberok tri body ukopal a tak sa Lacko prvýkrát vyjašil aj v oranžovo-čiernej šušťákovej súprave. Jeho borcov nezastrašil ani bojový pokrik domácich fans “Železničiar, železničiar!”, ktorý znie akoby práve začínal štrajk na našich prosperujúcich železniciach.

MFK Zemplín Michalovce - FK Skalica 1:3, 3055 divákov

Nedáš, prehráš. Domáci si proti Senici vykoledovali prehru a prepad na posledné miesto tabuľky najmä vďaka chybám, ktoré umožnili hosťom strieľať góly. A bola ich Hromada. Ten istý hráč najprv skóre otvoril, potom vyrovnal a to všetko len preto, aby mohol o 10 minút streliť rozhodujúci gól. Má asi rád napätie. Michalovce sa tlačili dopredu, ale Hromada si už druhý vlastný nedal a po Dolného góle na 1:3 sa už len dohrávalo. Možno čas na to, aby Michalovce prepli z aktívnej ofenzívnej hry na tú našu slovenskú klasiku - Ehm, chceli by sme vychádzať zo zabezpečenej obrany a vychádzať do protiútokov. Dúfame, že gól dáme a odvezieme si aspoň bod.

AS Trenčín - FC Spartak Trnava 5:3, 3412 divákov

Stretnutie dvoch rozdielnych biznis modelov prinieslo body pre domácich. Spartak neprišiel na umelú granulovanú kobercovú zmes hrať očakávaný betón, čo sa mu trikrát vypomstilo v posledných 15-tich minútach prvého polčasu, čo kombinační domáci poľahky využili. Harbov kontaktný gól priniesol do druhého polčase zaujímavú zápletku a pretože domáci poľavili, tempo sa snažil diktovať Spartak. Pri Harbovom brvne zatrnulo aj kačiciam vo Váhu. Dvakrát zápas zdramatizoval Dvepetris, ale to už bolo len tak naoko, víťaz zápasu bol jasný. Možno ak by sa do úvahy brali aj fauly, bral by Spartak bod.

ViOn Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 2:1, 1686 divákov

Ak ste nemali v nedeľu večer čo robiť, čakal na vás tento šláger z juhu našej krajiny. Favorit bol jasný, domáci proti nemu postavili cudzineckú légiu s dvoma Slovákmi v prvej línii. Ale na ozajskom čele bol Tawamba, ktorého podľa mňa cez víkend rozmrazia a po zápase zase zamrazia, aby im o týždeň zase pomohol zachrániť ligu. Dunajská si zápas prehrala v prvom polčase, keď súperovi dovolila hrať, svoje šance nevyužila a inkasovala gól do šatne. Tawamba potom šupol gól aj zo šatne, ale hostia sa vzchopili o tri minúty gólom Pačindu z penalty. Viac gólov sa už neurodilo, aj keď futbal sa hral dobrý. Na jednej strane dobiedzajúci hostia, na druhej nebezpečný Tawamba. Nie je každý deň streda, vonkoncom nie Dunajská. Prekvapenieeee.