Kedy urobí jastrabie oko futbal lepším?

19.09.2015 / Michal Mácsai
Kontroverzný gól z MS 2010, ktorý by jastrab uznal bez mihnutia oka. (photo: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino)

Kontroverzný gól z MS 2010, ktorý by jastrab uznal bez mihnutia oka. / (photo: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino)

Už pár dní mi behá po mysli otázka, či nieje práve teraz ten pravý čas, aby aj futbal odhodil všetky svoje nezmyselné zábrany a dovolil technike tento masový šport pozdvihnúť na ešte vyššiu úroveň.

Technike sa neubrániš

Áno, už zavedenie „goal line technology“ bol vo futbale veľký prelom, nakoľko sa tento šport roky úspešne vyhýbal tomu, čo v ostatných športoch sveta brali ako krok vpred.  Alebo sa tomu skôr vyhýbala Fifa? Vo väčšine športov dnes technika vládne. Pozrite si len napríklad americký futbal, ktorý si bez techniky už neviem predstaviť. Tréneri behajú s mikrofónmi veľkými cez pol tváre, rozhodcovia pred celým štadiónom objasnia dôležité rozhodnutia, dôležité udalosti sa prehodnucujú cez videozáznamy a tak ďalej.

Ďalším skvelým príkladom je tenis, kde ono jastrabie oko pomáha na turnajoch Grand Slamu len s výnimkou French Open, ktorého antuka a viditeľná stopa po dopade stačí očiam rozhodcov. Neverím názoru, že technika športu ubližuje. Koľkí z vás ste tŕpli, keď rozhodca zahlásil tesný aut a váš favorit prehral dôležitý gem či zápas no práve zázrak jastrabieho oka oživil vašu nádej na výherný tiket či triumf obľúbenca na turnaji? Emócie na tribúnach či pri TV len zatraktívnili tento šport. A najmä je to fair-play!

Dokonca už aj pri vodnom slalome zaviedli kamery pri prejazde bránkami, nakoľko sa za roky rokúce výrazne trate skrátili, zrýchlili a jazdi jazdia viac na doraz. Svoje by o tom vedel rozprávať aj Michal Martikán a aj bratia Česi.  Ak by existovali tieto kamery už vtedy, mohli sme mať o ďalšiu zlatú medailu viac. #OHAtény

A futbal?

Ale naspäť k futbalu...Pokrok je neustály a „reformám“ sa bránia len tí, ktorých vedenie je zastarané. Celá futbalová federácia sa zmien bojí ako čert kríža a preto neochotne a pomaly zaviedla rôzne kontraproduktívne novely, ktorými chceli zapchať ústa inovátorom. Veď ako inak si vysvetlíte, že pri zápase poskakujú ďalší dvaja smiešni pajáci pri bránkach, ktorí majú v ruke obušok a žiadny veľký prínos nepriniesli? Nafilmovaných penált či brutálnych zákrokov bez odozvy je aj tak rovnaké množstvo, ak nie viac, ako doteraz. Pýtam sa teda načo? Načo tam sú? Človek nikdy nepostrehne to, čo postrehne stroj či technológia.

V dôsledku posledných vážnych udalostí vo futbalovom svete – rozumej zrazenie Luka Shawa či Rafinhu, a mnoho ďalších, by zavedenie opakovaných záznamov a možnosti dodatočne hráča potrestať červenou kartou či nariadenou penaltou prinieslo len a len FAIR-PLAY, o ktorom sa vo videách FIFA tuším iba rozpráva. #SkutekUtek.

Podobne ako pri hokeji, keď sa posudzuje či puk prešiel / neprešiel bránkovou čiarou, nech i vo futbale sa rieši či má byť / nemá byť nariadená penalta, či má byť/ nemá byť udelená červená karta, pretože toto rovnako môže ovplyvniť zápas ako uznaný či neuznaný gól. Viem, že opakovaný záznam nevráti nikomu zlomenú nohu, vážne zranenie kolena, ktoré môže ukončiť kariéru...

Tých pár sekúnd zdržania a dodatočného potrestania hráčov, alebo napravenia chybného výroku pri penalte bude aspoň malou náplasťou za desiatky ukončených kariér hráčov či ovplyvnených zápasov. Mohlo by slovné spojenie FAIR PLAY vo futbale vrátiť do hry!

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár