Hokejová revolúcia

20.09.2015 / Richard Hanzlik
Líder Michal Handzuš. (photo: SITA/Marko Erd)

Líder Michal Handzuš. / (photo: SITA/Marko Erd)

“Je dôležité, aby sme ukázali celej spoločnosti, že pravidlá, ktoré nie sú v poriadku, sa nemôžu len tak akceptovať. Je to silný signál, že veľa vecí sa dá vyriešiť, keď sa ľudia spoja, snažia sa, majú svoje princípy a držia sa ich.“ Michal Handzuš

Boj o oživenie slovenského hokeja vrcholí a štrajk 50-ky hokejistov začína prinášať svoje ovocie. Partia okolo Miša Handzuša začala svoj boj po neúspešnej a hlavne nekorektnej voľbe prezidenta zväzu hokejovej republiky. Citrón nemal šancu, a tak zo seba kyslé víťazné úsmevy vyčarovala partička okolo Nemečka. Najmä, keď zistili, že ak to takto chcú ťahať káru ďalej, nebude mať Cíger koho nominovať. Ale to už každý vie, ide to na vás z každej strany.

Zlatá generácia bojuje

Partička hráčov, z ktorej väčšine môže byť osud nášho hokeja ukradnutý, sa zomkla pre väčšiu vec. Prekážalo im, že v danom čase a priestore niekto jednoducho nehral fér. Nemávli len tak rukou, ako je naším každodenným zvykom, ale postavili sa proti nakazenému systému, ktorý tak veľmi pripomína prostredie, v ktorom všetci žijeme. Možno preto, že oni ním nie sú až takí nainfikovaní a neberú lož ako súčasť života. Ich hokejový život sa od toho nášho líši. V momente, kedy zažili jeho prítomnosť, rozhodli sa konať.

Všeobecná mienka o športovcoch je tradične na negatívnej strane osi. Drahé autá, domy, satelit, pštros... Generácia okolo Handzuša je však iná. Svoj úspech si tvrdo vydrela v NHL a nič v živote nedostala zadarmo. Sú to vyzretí ľudia s dostatočným intelektom na to, aby sa na ich stranu dokázali prikloniť masy ľudí, a najmä na vyjadrenie silného názoru. Zažili svet, kde veci fungujú a kde fair-play nie je len pojmom z bannerov po obvode ihriska. Na rozdiel od vládnucej garnitúry si peniaze zaslúžili vlastnou hrou a neťahali ich z vrecák niekoho iného hraním sa na funkcionárov.

Priznajme si fakt, že nebyť týchto hráčov, nikdy sa z titulu majstrov sveta netešíme. Ten titul sme nezískali za koncepčnú prácu pri rozvoji nášho hokeja, ale úsilím a umením hráčov pôsobiacich v zahraničí. A tí istí hráči si zrazu povedali to, čo malo dávno predtým napadnúť niekomu na zväze. Stačilo! Poďme náš hokej posnúť tam, kam naozaj patrí a prestaňme sa hrať na niečo, čomu už neverí ani samotný Žiletka. Náš hokej dlhodobo upadá a keď skončí táto generácia, vznikne obrovská diera, z ktorej nás bude musieť niekto dostať von. Aj preto sa nádeje športovej verejnosti upierajú na Handzuša & spol.

Hokejisti teraz nebojujú len za svoj šport, ale ukazujú nám, že ak niečo nie je v poriadku, treba to nahlas povedať a stáť si za svojím názorom. A to platí v každej oblasti nášho života. Spomeňte si na Handzušov výrok vždy, keď niekto nebude hrať fair-play.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár