Peter Sagan je majster sveta! Ako krásne to znie

28.09.2015 / Andrej Fuksa
Majster sveta. Sagan. (photo: SITA/AP Photo/Gerry Broome)

Majster sveta. Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/Gerry Broome)

Život prináša situácie, ktoré sa nedajú plánovať dopredu. Kto by to bol povedal, že vám nedeľnú nočnú facebookovú nástenku zaspamuje radujúci sa Sagan. Vlastne každý, ale len málokto tomu na 100% veril. Po dlhom čase si s hrdosťou môžeme povedať, že on vyhral. Žiadne druhé miesto, žiadna roztrhnutá reťaz, pokazená prehadzovačka, či 4G.

Bol silný, veľmi silný

Forma pred šampionátom bola otázna. Mal ju načasovať na španielskej Vuelte, ale zostrelil ho motorkár a doudieraný by sa najradšej asi na všetko vykašlal. Moment, ktorým si musí prejsť šampión? Možno. Veľké príbehy vyvrcholia veľkými víťazstvami, ktoré prichádzajú po veľkých pádoch.

Sám vedel, ako na tom je a určite urobil dobre, že si nepripustil tlak. Možno by ho nezvládol podobne ako pred dvomi rokmi vo Florencii. Tam cestoval ako favorit číslo jedna, teraz prišiel do Ameriky ako jeden z viacerých. Skloňovali sa iné mená.

Trať síce bola pre nášho majstra ako stvorená, ale favoritov bolo teda plno. Holanďania, Belgičania, Španieli, či Taliani tvorili závod, Peter si skúsene strážil pozíciu, aby nepremeškal nič podstatné.

Pre mňa zlomový bol atak Štybara na prvom úseku pavé. Čech do toho „práskol“, ale súperi si ho postrážili. A pritom mohol to byť práve on, ktorému by hrali Kde domov múj. Opäť sa ukázalo jednak cyklistické šťastie, ale aj chytrosť súperov. Na tom kopci totiž ešte cyklisti mali sily. Jeden z domestikov silných tímov to zalepil a znova bola hlavná skupina pokope.

Keď si to premietam s odstupom času, nevyhral najšťastnejší, ale najsilnejší cyklista. Na poslednom úseku pavé v neskutočne tvrdom kopci totiž každý išiel na 200%. Okrem Sagana. Peter šiel na 300%.

Veľakrát mu razantné útoky nevyšli, pretože sa taktizovalo. Cyklisti išli na dno svojich rezerv. V tom nástupe však Peťo ukázal silné nohy, ktoré narozdiel od neho van Avermaet a Boasson Hagen nemali. Ktovie, ak by jeden z nich nástup zachytil, dvojica by začala taktizovať, nestriedali by a možno by skončili ako tomu naozaj bolo v prípade Belgičana a Nóra. Pohltil by ich pelotón a z neho by vyhral najlepší špurtér.

Pri šprintérskych dojazdoch na Tour som písal, že Sagan na viac nemal. Bolo jasné, že mu chýbali ten „povestný“ kúsok, o ktorý boli Greipel či iní lepší. Teraz bol o rovnaký kúsok lepší Sagan. Darmo, karmu a formu neoklameš.

Čo sa zmení?

Okrem záplavy dúhových dresov na bratislavských hrádzach v podstate nič. Nečakajme, že teraz bude vyhrávať jednu klasiku za druhou. Dúhový dres bude v pelotóne ostro sledovaný. Je to ako pochodovať v ružovom s ultrapravičiarmi. Každý si vás všimne.

Nároky budú obrovské. Je známe tzv. prekliatie dúhového dresu. Kwiatkowski, Costa, Gilbert i Cavendish by vedeli rozprávať svoje. Preto treba ostať pri zemi a na Saganove šance sa pozerať reálne. Z Peťa, hoci ním pre Slovensko v týchto momentoch je, supermana nerobme. Teraz si však ešte eufóriu pokojne užívajme. Máme prečo. Peter Sagan je majster sveta. Ale naozaj to krásne znie!

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár