Taktické manévre: Zvyknutá Barca bez Messiho trpí viac, ako keby nikdy žiadneho nemala

01.10.2015 / T.M. Pabil
Neymar stratil vlasy, dres aj Messiho. (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Neymar stratil vlasy, dres aj Messiho. / (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Taktické manévre pozerajú na futbal teoreticko-praktickými očami. Dnes zaostrili na zápas Barcelony.

Zostavy

V zostave Leverkenusu bola jediná výraznejšia zmena, aj keď možno celkom očakávaná že top strelec Bayeru Her Kiessling ostal sedieť. V útoku nastúpili dva rýchlostné typy Hernandez a Bellarabi, k nim na krídlach takí rýchlici ako Kampl a Calhanoglu. V strede poľa skôr defenzívny stredopoliari Kramer a Bender. V niektorých zápasoch v strede hrával Kampl ale proti Barce by to zjavne podľa Schmidta vhodné nebolo.

Barcelona nastúpila so svojou typickou zostavou, až na dve vynútené zmeny. Zraneného Messiho nahradil Sandro a nie ešte úplne fit Jordiho Albu zastúpil Mathieu. Na rozostavení, či jednotlivých pozíciach sa nič nemenilo, náhrady boli skoro jedna za jednu.

No Messi no Miracle

Samozrejme o výmene jedna za jednu, keď ide o legendárneho stámilionónového Messiho, nemôže byť ani reč. Sandro who ? … Barca zvyknutá na Messiho bez neho potom trpí viac, ako keby nikdy žiadneho nemala. Všetci sú viac menej navyknutí, že svojou genialitou vytvorí miesto pre ostatných, či dá gól - dva z ničoho. Po rokoch s Messim sa u nich ale vytvorila niečo ako závislosť na Lionelovi, takmer celý zápas hrali v kŕči z nedostatku svojej drogy. Neymar sa to aj snažil zobrať na seba, ale viac kazil, ako pomáhal. Jediný hráč s pozitívnym vplyvom bol Iniesta, ktorý si ešte pamätá, aké je to zberať tituly za Barcelonu bez Messiho. Nanešťastie sa ale už v 60. minúte zranil a vtedy sa ukázal ďalší problém Barcelony.

No B-Plan

Nejde o to, že by Barcelona nemala inú taktiku. Ani nemá, možno im ani nechýba a s ich katalánskou DNA by bolo zrejme veľmi ťažké ich prinútiť hrať niečo iné. Napríklad modrý autobus… Problém tkvie v tom, že striedačka Barcelony je slabá, ako týždňový čaj z Popradu. Nedá sa porovnať so striedačku iných top teamov. Potom ako ľavý obranca za Albu nastúpil stopér Mathieu, ktorý už nemá kondičku lietať hore - dolu, čo sa od krajných obrancov očakáva. A to hlavne na Barcelonskej ľavej strane, kde Iniestu no hlavne Neymara ťahá veľmi do stredu. Mathieuho bolo často vidno, ako odohral loptu a ďalej si už len v kľude kráčal. V tvári sa mu  vtedy dalo čítať, že by hádam radšej pozeral telku.

Za zraneného Iniestu šiel hore Alba, ktorý bol fit len na zvyšných 30 minút. Hráči sa potom preskupili, Mathieu sa presunul na stopéra a Mascherano do stredu poľa, čo zaiste posilnilo obranu. V podstate ofenzívny Iniesta za defenzívneho Mascherana, ale proti nebezpečným rýchlym protiútokom Bayeru sa hodilo. Trochu pomohol aj slepý Chicarito, zahodil totálnu tutovicu a vyhrávať 2-0 v Barcelone je predsa len o pár levelov vyššie ako 1-0. Alba však na ľavej strane dokázal oveľa lepšie podporovať útok ako Mathieu, takže v konečnom dôsledku aj ofenzíva sa posilnila.

Za pomerne úzky katalánsky káder zaiste môže do značnej miery zákaz prestupov od FIFA, ale vstúpiť do svedomia by si malo aj vedenie Barcelony. Taký nedávno predaný Pedro by sa v situácii, keď je Messi out na niekoľko zápasov, určite hodil.

Keď nie sú sily

Bayer Leverkusen to Barcelone neprišiel uľahčiť a dal si fakt zaležať, aby to nedopadlo takým výpraskom, ako pred pár rokmi. Anti-barca tatiku mohol trénovať už aj v nemeckej lige proti Bayernu a tak to až do 80. minúty, keď Katalánci zlepili prvý gól, dokonca vyzeralo na neuveriteľne tri body. Samozrejme taktika Bayeru spočívala v bránení, niečo iné si proti Barce dovolí len Bayern a aj to len preto, lebo ho vedie Guardiola. Ale nebolo to žiadne pasívne talianske bránenie, naopak.

Bayer pristúpil k zápasu veľmi aktívne a napádal Barcu už na jej polovici, čím vlastne celý zápas nedovolil hrať jej typickú obliehaciu taktiku. Stále, respektíve kým Hernandeza po pokazenej tutovke nevystriedal Kiessling, hrozil rýchlymi protiútokmi. Táto taktika je zároveň aj veľmi riskatná, z dvoch dôvodov. Jednak ak sa Barca dostane z napádania veľmi ľahko a založníci Bayeru sa nestihnú dosť rýchlo vrátiť a utesniť priestory. Voľná tráva je voda na mlyn pre Barcelonskych útočníkov. Mourinho by o tom vedel porozprávať ešte teraz, na svoj prvý zápas s Realom proti Barce by veľmi rád zabudol.

Druhak je to veľmi náročné na fyzičku, čo bolo vidno už ku koncu prvého polčasu, kedy im pauza prišla veľmi vhod. Lenže po 75. minúte už žiadna pauzička nebola a taktika sa začínala sypať ako ten povestný domček z karát. K tomu zlepený gól, čo nakopol Katalánskych a bolo aj po jednom bode. Ostala len útecha, že od výprasku to malo v utorok ďaleko.

Na záver zostáva dodať, že taktický vabank Bayeru skoro vyšiel. Na šance bol zápas vyrovnaný, možno by si zaslúžili remízu. Nakoniec rozhodlo posledných 10 minút. Predsa len aj bez Messiho je Barcelona veľmi silná. Bude zaujímavé sledovať či absťák z nedostatku Messiho blaugranas nakopne, alebo upadnú do letargie. Napríklad Suareza či Alvesa prvých 80 minút ani na ihrisku vidno nebolo. Jedno pozitívum je jasné: pri ich biednej obrane v aktuálnom ročníku dostali len jeden gól. Bez Lionela veľmi potrebné zlepšenie.