Chelsea a Juventus na dne európskeho futbalu

02.10.2015 / Michal Mácsai
Ani Diego Costa neverí. (photo: SITA/AP Photo/Steven Governo)

Ani Diego Costa neverí. / (photo: SITA/AP Photo/Steven Governo)

Dobre, nadpis je trošku prehnaný ale aspoň na článok kliknu aj tí, ktorí ho otvoria len kvôli diskusii. Svojim spôsobom skôr ku dnu dva slávne kluby smerujú, zo všetkých strán sa na ne šíri posmech či urážky. A to nielen zo strany svetovej trénerskej organizácie (do ktorej po zápase patrí každý z nás) ale aj z vlastných radov fanúšikov, čo je to najhoršie. Ale je to oprávnené?

Ako rýchlo zabúdame

Samozrejme, každý má právo vyjadriť svoj hlúpy názor, veď si platím za vstupenku, za zážitok pri predplatenom programe v obývačke a očakávam predsa výnimočný výkon "svojich" zverencov.  Ako rýchlo však zabúdame na úspechy, ak príde prvý, čo by menší neúspech?

Svoje o tom viem z viacerých pohľadov. Aj ako fanúšik United, kedy sa minimálne na dva roky pominuli časy víťazné, časy pohárových triumfov, ale prestavba generácií si to vyžaduje. Obviňovať hráčov či trénera za nepodarenú sezónu, dve, po rokoch, kedy tituly prichádzali takmer samé je do neba volajúca nespravodlivosť a hlúposť.

Svoje o tom viem aj ako aktívny hráč. Veď úprimne, koľkí z vás čo aktívne hráte čo i len horskú ligu, poznáte pocit byť zatracovaný či naopak, hrdina dediny? Staré známe klišé hovorí, že čiara medzi úspechom a neúspechom je tenká, Robbie Fowler o tom vie svoje. Sú zápasy, ktoré nehráte dobre, trápite sa, ale bojovnosťou ho zvládnete a ani neviete ako, ťaháte päťzápasovú víťaznú šnúru.

Ale tak rýchlo môže prísť aj opak. Darí sa vám, zvládate zápasy s ľahkosťou až príde podcenienie súpera, že veď ono to pôjde samo. Opäť, ani neviete ako, prehrali ste 5 zápasov v rade. Úspech je história, ľudí zaujíma súčasnosť (teda okrem fanúšikov Liverpoolu) a rýchlo, veľmi rýchlo sa zo svätcov stávajú zatratenci.

Jedno majú spoločné. Alebo dve?

Nie som fanúšik Juventusu a už vôbec nie Chelsea, ale jedno majú tieto kluby spoločné. Vlastne dve veci. Oba veľkokluby ovládli minulú sezónu svoje domáce ligy a oba sa dnes trápia v dolných poschodiach aktuálnej tabuľky. Fanúšikovia úspechu sa už pomaly otáčajú chrbtom.

Samozrejme, že sa lepšie fandí, keď sa tímu darí, ale úprimne, bez znalosti jadrovej fyziky, môže podľa vás mať najvyššiu výkonnosť ktorýkoľvek hráč či klub na svete dlhodobo ? Ja hovorím že nie. To je princíp, daný zákon. Preto nerobte tragédiu z toho, že má klub zlý či najhorší vstup do sezóny v histórii. Tá je na to, aby sa prepisovala a isto iste sa to v budúcnosti zopakuje.

Možno to nieje rok týchto klubov, ale nezabúdajte, stačí jeden možno aj viacmenej náhodne zvládnutý zápas a Juventus bude na čele Série A a Chelsea vo finále LM. Ligy sú vyrovnané, konkurencia obrovská a 10x titul po sebe nezískate. 

Netrápte sa, povzbudzujte a verte v lepšie zajtrajšky. Arrivederci and goodbye.

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár