Taktické manévre: Der Klassiker

06.10.2015 / T.M. Pabil
Robert Lewandowski a Thomas Mueller, strelci Bayernu. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Robert Lewandowski a Thomas Mueller, strelci Bayernu. / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Oktoberfest v plnom prúde, Mnichov bol vo výbornej nálade už pred zápasom a v ešte lepšej po. Konečné skoré Bayern Mnichov 5, Borussia Dortmund 1 totiž neznesie žiadne námietky.

Oldschool : Black and Yellow, Black and Yellow , Black and Yellow...

Borussia nastupuje na posledné zápasy vždy s mierne odlišnou zostavou a rozostavením. Nový dortmundský tréner Thomas Tuchel ešte teda hľadá to pravé medové pre svoje včeličky. Treba uznať že pri tom hľadaní sa im darí zároveň aj vyhrávať. Pre zápas proti Bayernu zvolil veľmi úzke rozostavenie  4-3-2-1, v podstate bez krídel. Platilo aj na krajných obrancov, na jednej strane stopér Sokratis a na druhej Pizcek sa útok podporovať nehrnuli. Zámer trénera bol jasný, Bayern má rád loptu a hrá vysoko. Čím priamejší a viac na rýchle protiútoky orientovaný futbal budeme hrať tým lepšie pre nás, Borussiu. Pristúpil k tomu tak trocha old schoolovo a jednoducho: Čím užšie, tým priamejšie, čím priamejšie tým rýchlejšie, čím rýchlejšie tým viac protiútokov, čím viac protiútokov tým viac gólov. Snáď. Oldschool preto, lebo keď Bayern zdeštruoval Barcu pred pár rokmi svojim priamym futbalom, bolo to práve vďaka rýchlym krídlam a nie stredom. Podobne o rok neskôr Real uplatnil to isté už na Pepov Bayern, tak isto veľmi úspešne. Tuchel však zvolil protiútoky stredom a výsledok už hovorí sám za seba. 5 -1  je zaiste väčší rozdiel ako je medzi momentálne prvým a druhým týmom Bundesligy. A to posledných 20 minút Bayern len dohrával zápas na pol plynu.

Závan Heynckesa

Bayern nastúpil klasicky v  ťažko identifikovaťeľnom rozostavení, moderátor sa dokonca chvíľu radoval, že by to mohol byt návrat k veľmi úspešnej Juppovej Heynckesovej 4-2-3-1. Po chvíli sa ale ukázalo, že štvorčlenná obrana sa nekoná, Lahm hrá v strede poľa a obrana je teda len trojčlenná Alaba, Martinez a Boateng. V niektorých, hlavne talianskych tímoch by to mohlo znamenať posilnenie obrany, napríklad v ešte Conteho Juventuse. Ten hral na troch stopérov a k tomu po krídlach operovali mierne vysunutí krajní obrancovia. Suma sumárum 5 defenderov. V Guardiolovom  prípade ide naopak o posilnenie útoku a hrali teda poriadne 3-4-3. Dokonca traja obrancovia neboli ani stopéri, ale Alaba s Boatengom hrali dosť na kraji. V strede vypomohol Xabi Alonso zo zálohy. Po znížení Dortmundu na 2-1 Bayern predsa len prešiel na 4-2-3-1 a Lahm sa zaradil viac na kraj obrany, čo dovolilo Alabovi viac podporovať útok a moderátorovi sa viac tešiť.

Počiatočná taktika Bayernu

 

Robbery nechýbal

O ofenzívu sa staral na hrote šialeno rozbehnutý Lewandowski, ktorý opäť čakal len na to, kedy začne druhý polčas. Asi gentlemenská dohoda s Mullerom, prvý polčas ty, potom ja. Na ľavom krídle zatiaľ vždy výborný Costa.  Ten si nikdy nenechal ujsť šancu prejsť cez Sokratisa a odcentrovať. Zaujímavé ale bolo nasadenie Goetzeho a to výnimočne na pravom krídle. Muller sa teda posunul do stredu, pod hrot. Goetze za Bayern väčšinou nastupoval vľavo alebo v strede tak ako ešte dávnejšie v Dortumnde a Muller bol tiež zvyknutý nastupovať hlavne na pravom krídle. Preto si často navzájom menili pozície, či vo veľkom  spolupracovali, oveľa viac ako s Costom.

Zámer posunúť gólového Mullera čo najbližšie k bráne zaiste nie je na škodu. Mínusom môže byť jeho slabšia stredopoliarska práca, hoci snaživosť pri obrane sa mu uprieť nedá. Aj preto Lahm začal v zálohe.  Boj o stred poľa bol kľúčom v tomto zápase a Dortmund v ňom okrem prvých pár minút veru neuspel. Žlto-čierne včeličky možno aj prekvapilo, že tentokrát ani Guardiolovi nešlo až o držanie lopty a väčší dôraz sa kládol na rýchlosť. Držanie lopty ,,len” 57% percent.

Bayern po góle Borussie

 

Odmena za pozitívny prístup

Goetzemu sa poslednú sezónu akosi nedarí. Je teda celkom zaujímavé, že mu dal Guardiola v Nemeckom Der Klassikeri šancu od začiatku až do konca. Mohol napríklad nechať hrať Vidala v strede a Mullera posunúť na pravo. K zápasu ale pristúpil pozitívnejšie. Nič proti Vidalovi, ale prvý gól bol typicky Mullerovsky, od Vidala sa niečo také očakávať nedá. Tak isto počiatočný pokus s 3-4-3 bol v prvom rade veľmi útočný a až v druhom zameraný prečísliť stred ihriska. Lahm si túto úlohu vzal k srdcu a plnil ju dobre. Aj z pozície obrancu sa ťahal do stredu zálohy, na rozdiel od Alabu, ktorý to ťahal viac po krídle na výpomoc Costovy.  

Päť gólov ale ide zaslúžene na triko Pepkovi.

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár