Športovka: Zápisník Live, Luxembursko - Slovensko

12.10.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Pekarík v marci proti Luxemburčanom exceloval. (photo: SITA/Milo Fabian)

Peter Pekarík v marci proti Luxemburčanom exceloval. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Napísať, že Slovensko je dnes večer na nohách v radostnom očakávaní priameho postupu na EURO 2016? Alebo napísať pravdu, že Slovensko dnes leží na gauči a nervózne žmolí televízny ovládač? Nech ste kdekoľvek a robíte čokoľvek, vitajte pri Športovke Špeciál, Zápisníku Live z posledného kvalifikačného zápasu národného mančaftu v eurokvalifikácii.

Luxembursko - Slovensko

Všetci vieme, ako si stojíme. Musíme nahrať toľko bodov, ako Ukrajinci, ktorí vybehnú na domácom drne (pozdravujem kolegu Stewa) proti španielskemu býkovi. Ak sa podarí, postúpime na turnaj, na akom sme ešte nehrali. Priamy prenos začne na Jednotke už o niekoľko minút, jednu po druhej sprostredkujeme majiteľom dvoch obrazoviek aj na TakUrčitee.

Ako vždy, preklepy nerobím úmyselne. A ako vždy, refreshujte často.

20:12 Predpoveď počasia. V Bardejove nasnežilo!

20:17 Prúd slov o poveternostnej situácii ustal po piatich minútach, ktoré tuším pán Rosničko odrapotal na jeden dych. To musí byť rekord. O počasí v Luxembursku ani muk. Nekoordinujú to v tom televízore, ja som na info o tom, či sa bude hrať na snehu alebo v krátkych rukávoch čakal.

20:22 Ódou na futbal a životným výkonom Marcela Merčiaka v slávnom zápase v Chorzowe začal priamy prenos. V štúdiu víta divákov Tomáš Košec. K nemu vyžrebovali analytikov Barmoša a Laca Borbélyho.

20:23 Laco Borbély si priniesol čerstvo oholené pajgelesy. Bokombrady pre neznalcov. Vrhol sa strmhlav do analýzy akej je schopný len on. Tretina televízneho publika už potrebuje titulky a vysvetlivky.

20:24 Asi aj kolega Barmoš, zmohol sa len na "súhlasím tuto s Lacom," potom hneď prepol na "zajaca, ktorého sme proti Bielorusku chytali za chvost." Každý tam je zjavne pre inú cieľovú skupinu.

20:25 "TakUrčitee," hovorí Marek Hamšík z tlačovky pred zápasom. Prisahám, nič sme mu za to nedali. Ani neponúkli. Ale ďakujeme!

20:26 "Njejé dôvod robiť nejáke zasáhy," snaží sa zmiasť súpera tréner Kozák. Vymenil len dvoch hráčov, to je nič.

20:27 "Určite mal nutkanie siahnuť po Ďuricovi." Áaaale, pán Borbély, tak ste to asi nemysleli...

20:28 Siahol po Gyombérovi a Nemcovi. Na špici proti Luxemurčanom teda Nemec.

20:29 Čech a Slovák sú už na repre starí, asi preto.

20:30 Hlavena znova na štadióne, pri hracej ploche. Kozáčikove rukavice sa majú čoho obávať.

20:32 "Karma toho zápasu (s Bieloruskom) bola niekde napísaná," Laco Borbély na margo nepremenených šancí Slovenska naposledy.

20:33 Historické zábery zo zápasu ČSSR - Luxembursko. Panenka, Vízek, Masný, bránky s čiernymi štucňami. Ach, to boli časy.

20:35 Štúdiu dominuje Borbély. Nedá sa to inak povedať. Ak nevyhráme, nepatríme na ME.

20:36 Reklama, idem si naliať. Vodu s bublinkami. Čestné nealkoholické.

20:40 Sponzorom relácie je aj chlap, ktorý skáče z mosta. Dúfajme, že nejde o symboliku.

20:41 LeRandezvous v prvej vete zo štadióna! Kurz bol 1,01.

20:41 Naša hymna je nejaká zrýchlená. A spevácky zbor Jána Kozáka znova príšerne falošne.

20:42 Nemeckú, anglickú, ruskú, americkú, taliansku, švédsku aj fínsku hymnu poznáte. Luxemburskú rozhodne nie. Oveľa pomalšia je, ako naša.

20:43 Test charakteru, hovorí komentátor. Súhlasím, hrozí apokalyptický kolaps, o ktorom budeme hovoriť našim vnukom.

20:44 Píska Rakúšan.

20:45 Odpískané!

20:45 Vraj sme 322 minút neskórovali. Nesúhlasím. Neskórovali sme 172 762 minút, od 14. júna, 21:23 SEČ.

20:46 Ukrajina hrá už tiež, výsledky mi budú chodiť na mobil. Dozviete sa ich tu prví!

20:47 Za súpera hrá 11 hráčov, všetci sú v červených dresoch a treba veriť, že ani po zápase nebudeme po mene poznať ani jedného z nich. Najmä nie brankára.

20:49 V Poľsku sme už vtedy vyhrávali.

20:51 V Luxembursku sme po kikse Gyombéra mohli prehrávať. Červený lev s červeným vlasom Jans z rohu šestnástky zakončil, ako keby bol luxemburský reprezentant. Na tribúnu. Šanca to ale bola....osemdesiatosempercentná.

20:53 "Gyombér sa neuvoľnil," opisuje Merčiak krídelnú akciu, len tŕpnem, či neprognostikuje formu obrancu na dnešný zápas.

20:54 Škrtel vybojoval, vyviezol a vykartoval domáceho kapitána. Priamy kop z takmer toho istého miesta, ako Weiss v Žiline, len na inom štadióne.

20:55 Kucka pálil ako kedysi Ronald Koeman, brankár sa nedal a neuhol. Škoda.

20:56 Mak zahodil dobrý brejk. Zakončil, ako keby bol luxemburský reprezentant.

20:57 V mužstve Luxemburska sú Portugalci, majú mäkčene na "s" na konci mena.

20:58 Ján Kozák vyzerá byť mierne konsternovaný.

20:59 Prvý roh má súper. Víťazom tipovačky v stávkových kanceláriách blahoželáme.

21:00 Prežili sme bez ujmy na skóre. Chválim!

21:01 Hamšík spoza šestnástky, dva metre vedľa a meter privysoko.

21:02 Na rohy prehrávame 0:2. Na góly zatiaľ nie.

21:03 Roh aj pre Slovensko. Nemec hlavičkoval, Žubér znova použil rukavice.

21:04 Po ďalšom rohu Škrtel z päťky nezasunul do prázdnej bránky. Snáď je tento zápas pod rozlišovacou schopnosťou Juergena Kloppa, nového trénera Liverpoolu.

21:04 Philipps dostal žltú kartu. Sony, TDK a Panasonic sa mu škaredo vysmievajú.

21:06 Tretia nemecká, tretia anglická, štvrtá francúzska liga sú zatiaľ kredity domácej reprezentácie.

21:08 Gól, Hamšík. Gól Španielsko! Si-vou-ple, kričí Merčiak.

21:09 Jak pán, zasekol v šestnástke a ľavačkou nedal brankárovi šancu. Vyhrávame o štyri góly, ak dobre počítam!

21:11 Priamy kop červených, Kozáčik posunul lobdu za čiaru na ďalší roh.

21:12 Po rohu Martinš v šestnástke zluftoval, také viem aj ja! Pozrieť si budete môcť už v nedeľu v Bratislave na turnaji za ľudskosť.

21:12 Fabregas nedal na Ukrajine penaltu. Babregas!

21:13 Keby mal Nemec kopačku číslo 48 a nie len 46, mohol pridať druhý gól. Hamšíkov center zľava bol brilantný.

21:14 Na Weissov center stačili aj 46-tky. 2:0!

21:15 Stačila polhodinka a je vymaľované. Len o čom budem ešte hodinu a štvrť písať?

21:15 Mak, 3:0. Neviem, z koho spadol väčší kameň. Z hráčov určite, z komentátora asi ešte viac.

21:17 Tri - nula a my vyhrávame o šesť gólov. Ukrajina musí dať dva a Luxemburci štyri, aby sme nepostúpili priamo.

21:18 "My sme tu doma," kričia Slováci v Luxemburgu na štadióne. Môže byť, aj ja tam mám kamoša, čo robí kdesi v euroúradoch. Serus, Marek!

21:19 Wales, Severné Írsko, Albánsko, Island, Slovensko. Účastníci zájazdu do Francúzska.

21:21 Možno tam aj niečo uhráme, či?

21:22 Prvý polčas sa dohráva, aj keď zostáva ešte desať minút. Vo forme sú prítomní Slováci. Tím už vyhráva, už sa smie hlasno kričať, akí sme frajeri.

21:23 Héééja, héééja heja Slovensko!

21:24 Keby som mohol vyhlásiť súťaž pre čitateľov, aby vydržali čítať do konca, otázka by znela, komu bude čo Hlavena po zápase bozkávať.

21:25 Ja tipujem Hamšíkovu ľavú kopačku.

21:26 Mladý Vlady rozhadzuje rukami po strate lobdy. Chvalabohu je 3:0, štve to menej.

21:28 Aj pred rokmi keď Slovensko postupovalo na MS v JAR hralo v kvalifikácii 7 - 1 - 2. To nemôže byť náhoda.

21:29 Takmer všetky štatistiky dnešného prenosu vám prináša verejnoprávny komentátor. Zazdrojujem takto raz a navždy.

21:31 Koniec prvého polčasu.

21:32 Dianie na obrazovkách ukončil ukážkový futbalový kapesník Marekária.

21:33 Vysiela sa reklamný zhluk. Mali by ste si naliať pivo, poistiť sa, a ostatné som si nezapamätal.

21:36 Laco Borbély analyzuje. Zatiaľ po slovensky.

21:38 Pán Barmoš je uspokojený, takých je nás viac. Borbély nie je prekvapený, takých už je menej, tipujem.

21:40 Kanadské bodovanie po prvom polčase: Weiss 0+2, Hamšík 1+0, Nemec 1+0, Mak 1+0, Škrtel 0+1. Gyombér takmer jedna mínuska.

21:42 Reklama.

21:44 "Išiel som do tlačového strediska a keď som míňal našu šatňu bolo cez otvorené okno počuť kapitána ‪#‎repre‬: "Ideme naplno ako keby bolo 0:0!"," aktuálnejšie informácie, ako televízny prenos prináša Fejsbuk, konkrétne ten hovorcu futbalového zväzu. Máme sa teda ešte na čo evidentne tešiť.

21:45 Som v napätí, či telka stihne začiatok druhého polčasu.

21:45 Stihla, v hľadisku znova viac slovenských dresov hokejového, ako futbalového strihu.

21:47 Hrá sa druhý polčas. Začíname ofsajdom, v ktorom sa ocitla Makova ofina.

21:48 Kucka sa odhodlal (čítaj ulakomil) na strelu spoza šestnástky. Vysoko nad.

21:49 Žerson rozohráva priamy kop súpera, nič z toho. Ešte, že za nich nehrajú urastení bieloruskí beci.

21:50 Druhý polčas bude výzvou aj pre komentátora. Tipujem, že divákov oproti prvému dejstvu výrazne ubudlo. Možno aj čitateľov. Nevadí.

21:51 Priamy kop, Slovensko. Lobda stojí tesne za pokutovým územím, viac vľavo.

21:52 Zrazená strelu Weissa a Nemcova nevydarená hlavička po rohu. Ideme ďalej naplno, ako keby bolo 0:0.

21:53 Skoro som zabudol. V druhom polčase Slováci v bielom zľava doprava, Luxemburčania v červených presne naopak. Rozhodca sa túla kade-tade po ihrisku v žltom drese.

21:55 Adam Nemec sa drží za ľavé rameno.

21:56 Vráti sa do hry po obstreku, nebolo to na Pekaríka.

21:58 Prvé striedanie, za domácich nastupuje Malžé. Vymieňa hráča, ktorého meno som už aj zabudol.

21:59 Nenásytní diváci chcú ešte jeden. Nemali by sme si šetriť produkciu a potenciu do Francúzska?

22:00 Luxembursko malo ťažký žreb. Posledné dva zápasy v Španielsku a doma s našimi. Spomedzi trpaslíkov s ambíciami na postup na EURO asi najťažší.

22:01 Brankári si vymenili riskantné kľučky. Zápas sa chytro mení na hodový.

22:02 Pre nás PO-hodový. Už chladíte to Chardonnay, či iné francúzske, či šumivé?

22:03 Sivý vlk (kapitán Luxemburska) vypálil z 25 metrov o chrbát Hubočana a preloboval Kozáčika. 1:3! Už vyhrávame len o päť gólov, pozor na to...

22:04 Ani si nechcem predstaviť aké množstvo nových síl do žíl Ukrajincov vliala táto flešová správa.

22:05 Pokutový kop, proti Slovensku!

22:06 Nemec podrazil súpera tak, že aj v hokeji by za to dostal dve minúty. Nebolo pochýb. Žerson verzus Kozáčik.

22:06 2:3.

22:07 Pokoj, vyhrávame stále o štyri góly.

22:08 Nemusím byť ten, čo odčíta z pier aby som vedel, že naši zlatí chlapci znervózneli.

22:10 Za posledných desať minút slovenských futbalistov odpísala tretina Fejsbuku. Minimálne.

22:12 Ešte, že cez prestávku nebolo 0:0, všakže pán kapitán

22:12 Šesták za Weissa. Buď sa Stoch zabudol vo Ferrari, alebo chce Kozák Merčiakovi dopriať ešte jedno Dobrešizrobil

22:14 Dvadsať minút do konca.

22:16 Roh pre domácich, ehm, no..

22:17 Gyombér na kraji obrany nevyzerá byť dobrý nápad

22:18 Slováci držia loptu a pomaly sa približujú k bráne súpera. Zdá sa, že po výpadku našli znova trocha pôdy pod nohami.

22:20 Hamšík - Šesták - Mak by bola akcia zápasu, keby bol Mak o tri kroky rýchlejší.

22:20 Nemec dole, Jakubko hore.

22:22 Desať minút do konca. Plus mínus, skôr ešte mínus.

22:23 Uff trma-vrma v našej šestnástke. Lobda sa ale odrazila k našej spokojnosti.

22:24 Luxembursko hrá 3-4-3, zrejme po prvýkrát vo svojej dlhej histórii.

22:25 Mak neprestrelil zadok súpera v dobrej šanci.

22:25 Kucka a Kapitán Sivý vlk si vymieňajú fauly a vulgarizmy.

22:26 "Chlapci bojovať," kričia tí, čo tam pred trištvrte hodinou boli doma.

22:26 Stano Šesták môže byť vďačný za žltú kartu, do súpera vletel plnou rýchlosťou.

22:26 Španieli nie a nie našich upokojiť, pár minút pred koncom vyhrávajú stále len o gól.

22:27 Znervóznieva sa.

22:28 Sabo za Maka. Snáď zamaká.

22:29 Po pološanci Luxemburčanov nezvládol Hamšík brejk s Jakubkom. Bol rýchlejší s loptou, ako vysoký spoluhráč bez nej.

22:31 V Kyjeve sa nadstavuje, v Luxemburgu sa každú chvíľu bude. Ak dá Ukrajina dva góly a my jeden dostaneme, ideme do baráže.

22:32 Luxemburčania na to majú päť minút.

22:33 Hamšík, 4:2 po brejku. Konečne, chvalabohu.

22:33 Už sa nebojíme, všakže. Už Slovensku priamy postup neutečie. Ale boli to o dosť väčšie nervy, ako sme dúfali.

22:35 Kozáčik ešte zasahuje pri tyčke, na pusinky od Hlavenu to ale stačiť nebude.

22:36 Ukrajina prehrala, už nám postup nevezme ani kontumácia.

22:37 Kucka veľmi chce. Dať gól. Ešte jeden roh po ďalšej jeho zrazenej strele.

22:37 Koniec. Sme na majstrovstvách Európy. Francúzština komentátora nikoho neprekvapila.

22:38 Hop, hop, hop, hráči skáču v kruhu na ihrisku. Pekný pohľad.

22:39 Kvalifikačná skupina C a dnešný priamy prenos sa skončili. Stačilo, nie?

22:40 Myslel som si. Ďakujem, že ste dočítali až sem, ani keď ste za to nemuseli nič platiť. Teším sa nabudúce.

22:41 Dovi, dopo.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.