Vítame imigrantov

15.10.2015 / Mišo Hudák
Richard Lintner pod štítom svojej ligy. (photo: SITA/Marko Erd)

Richard Lintner pod štítom svojej ligy. / (photo: SITA/Marko Erd)

"Máme jedného potenciálneho záujemcu zo zahraničia, ktorý by chcel byť v nastávajúcej sezóne účastníkom našej najvyššej súťaže. Nebudem zatiaľ špecifikovať klub ani krajinu. Je to susedná krajina, tých možností je len niekoľko. Možno nikdy nebude známe, o koho ide, ak rokovania nebudú úspešné." Oznam Richarda Lintnera o možnosti štartu zahraničného klubu v slovenskej najvyššej hokejovej súťaži mi pripomenul text Ako oživiť extraligu, alebo do mŕtvol sa nekope, v ktorom sme spolu s Bohumilom Stejskalom a Martinom Cejom Bosákom napísali okrem mnohého iného aj:

Nie je ťažké pri zhodnocovaní úrovní najvyšších národných súťaží kolektívnych športov dôjsť k záporným výrokom, výsledkom, pocitom a slovníkom. Slovenská republika disponuje nielen 5,4 miliónmi reprezentačných trénerov ľubovoľného športu, zároveň ponúka rovnaké množstvo analytikov. Potiaľ je všetko v poriadku. Od momentu syntézy a hľadania riešení však široká základňa dramaticky redne.(...) Vrcholový profesionálny šport je do veľkej miery komerčným záujmom súkromných osôb a spoločností (...). Nasledujúce návrhy nie sú o veľkých investíciách do fyzickej infraštruktúry, vo veľkej miere ide o administratívne rozhodnutia.

MODEL: PRÍCHOD TÍMOV

Ak by aj mali zaniknúť niektoré tradičné kluby, nech sa to stane čím skôr, existujúce financie sa môžu kumulovať do menšieho počtu silnejších, zdravších, lepších tímov. (...) Ak svoje záväzky dokáže splniť klub z Maďarska, Čiech, Poľska, Rakúska alebo Ukrajiny, nech má možnosť prihlásiť sa do konfrontácie so slovenskými družstvami. (...) Príchod nových tímov má zmysel len ak budú finančne mať na všetky záväzky, ktoré z participácie vyplývajú.

Čas prehltnúť pýchu

Najvyšší čas prehltnúť pýchu trvá už dobré tri sezóny. České a moravské kluby nechcú so slovenskými vytvoriť spoločnú súťaž, to je krivda! Slovenské kluby nechcú vytvoriť spoločnú súťaž s poľskými klubmi, to je v poriadku! Reflektovať realitu by bol dobrý začiatok. Slovenský klubový ani reprezentačný hokej nie je už dlhšiu, dobre vyrátateľnú dobu, svetovou špičkou alebo pojmom. Národný tím sa zmieta medzi štvrťfinále a vypadnutím, kluby nedokážu pravidelne vyplácať mzdy, úspešní jednotlivci sú produktami zámorských a škandinávských juniorských systémov. Pýcha je dostatočne vyprázdnená.

Medveščak Záhreb sídli v Chorvátsku. Krajine, v ktorá hrá B skupinu prvej divízie majstrovstiev sveta a v rebríčku IIHF je aktuálne na 28.mieste (za Holandskom, či Južnou Kóreou), hokej v nej nie je spoločenskou stigmou ani zástupným symbolom náboženstva. A predsa táto krajina a mesto dokážu vytvoriť podmienky pre profesionálny hokej na medzinárodnej úrovni.

Šport dávno nie je národným alebo štátnym výdobytkom a reprezentantom. Profesionálny šport je obchod a zábavný priemysel a súčasť diverzifikovaného portfólia voľnočasových možností mestského života. Slovensko je s 54.7% populácie žijúcej v mestách treťou najmenej urbanizovanou krajinou v Európskej únii. V Poľsku žije v mestách 60.9%, v Rakúsku 67.7%, v Maďarsku 69.5% a v Českej republike dokonca 73.4% populácie. Česká Extraliga ledního hokeje má štrnásť účastníkov, ekvivalentom na Slovensku, v krajine s polovičnou populáciou, by mala byť sedemčlenná liga. Internacionalizácia národných súťaží sa deje v basketbale, hádzanej dokonca aj baseballe už roky. Izoláciou akurát spôsobíme postupný úbytok ambicióznejších organizácií, ktoré odídu do líg spravovaných a benefity požívajúcich inými národnými športovými zväzmi. 

V nasledujúcom prehľade sú zahrnutí potenciálni záujemcovia podľa TakUrčitee. Nerátame s účastníkmi českej extraligy ani rakúskej EBEL z dôvodov športových, ekonomických a geografických, ani s účastníkmi z Ukrajiny z dôvodu vojenského konfliktu a bariéry Schengenskej hranice. Väčšina z týchto klubov je vo vzdialenostiach do štyroch, maximálne šiestich hodín autobusom. Miškolc je spojený so západnou časťou Slovenska diaľnicou vedúcou cez Budapešť, cesta v hodinách, nie v kilometroch, môže trvať kratšie. Vybrané slovenské mestá reprezentujú najvýchodnejšie, najzápadnejšie a centrálne mestá hrajúce v najvyššej lige.

KH Sanok

Klub existuje od roku 1958, hrá aktuálne pod menom Ciarko PBS Bank KH Sanok. V posledných piatich sezónach získal dva majstrovské tituly (2012 a 2014) v najvyššej poľskej súťaži. Domáci štadión Arena Sanok má kapacitu 3100 miest, trénerom je fín Kari Rauhanen. Sanok je od Košíc vzdialený približne 180 kilometrov, od Zvolena približne 350 kilometrov, od Skalice približne 540 kilometrov.

Cracovia

Krakovský klub, založený v roku 1906, hrá aktuálne pod menom MKS Cracovia SSA. V posledných piatich sezónach získal dva majstrovské tituly (2011 a 2013) v najvyššej poľskej súťaži. Novozrekonštruovaný štadión, v ktorom Cracovia hráva svoje domáce zápasy, má kapacitu 2514 miest, družstvo vedie český tréner Rudolf Roháček. Krakov je od Košíc vzdialený približne 240 kilometrov, od Zvolena približne 235 kilometrov, od Skalice približne 330 kilometrov.

GKS Tychy

Akutálny poľský majster GKS Tychy existuje od roku 1971, disponuje štadiónom s kapacitou 2700 miest, trénerom je Jiří Šejba. Tychy je od Košíc vzdialený približne 320 kilometrov, od Zvolena približne 250 kilometrov, od Skalice približne 260 kilometrov.

Orli Znojmo

Český zástupca v súťaži EBEL vypadol z národnej extraligy v roku 2009. Kapacita Hostan arény je 5500 miest. Znojmo je od Košíc vzdialené približne 530 kilometrov, od Zvolena približne 350 kilometrov, od Skalice približne 120 kilometrov.

VHK Vsetín

Šesťnásobný český majster Vsetín nehrá extraligu od roku 2007, keď z nej bol vylúčený kvoli zadĺženiu. Po ročnej odmlke sa klub dostal do súťažného systému vďaka odkúpeniu licencie od Blanska. Od toho času pôsobí v druhej českej lige, skupine východ. Na štadión Na Lapači sa zmestí 5400 divákov. Vsetín je od Košíc vzdialený približne 350 kilometrov, od Zvolena približne 200 kilometrov, od Skalice približne 100 kilometrov.

DVTK Jegesmedvék

Polárne medvede z Miškolca dominujú aktuálnemu ročníku MOL ligy, klub existuje od roku 1994 Oranžovo čierne dresy a deväťdesiat kilometrová vzdialenosť od Košíc môžu priniesť do ligy derby omnoho surreálnejšie než bývalo to s vládnym klubom z hlavného mesta. Domáci štadión má kapacitu 1304 sedadiel. Miškolc je od Zvolena vzdialený približne 170 kilometrov, od Skalice približne 380 kilometrov.

V susedných krajinách existuje niekoľko potenciálnych klubov, ktorých predstaviteľov stretne Richard Lintner v najbližších dňoch a ja osobne mu budem silno držať palce aby uspel. Nielen v rokovaní, ale aj v presvedčovaní ostatných zástupcov Pro Hokeja a nájdení modelu, ktorý by nový klub zapracoval do súťaže.  Najlepšie by bolo, ak by prišli dva až štyri kluby, slovenská najvyššia súťaž potrebuje výraznú rekonštrukciu.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár