WTF, VSŽ?

17.10.2015 / Denis Bohumil Schvarcz a Mišo Hudák
Toľko radosti... (photo: SITA/Tomáš Somr)

Toľko radosti... / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Takmer štyritisíc divákov skanduje meno nového trénera, dva góly skôr, ako všetci priaznivci zaujmú miesta na štadióne, trojbodová výhra v prvom zápase pod trénerom Čadom. Všetci si myslíme, že bude nasledovať víťazná šnúra aspoň do Vianoc a na jar obhajoba titulu. Aj tak sa ale po štarte do sezóny 2015/16 tlačí na jazyk WTF, VSŽ?!

Ako futbalisti

Hokejistu a rovnako hokejového die-hard fanúšika nemôžete uraziť viac, ako keď ho prirovnáte k futbalistovi. Akémukoľvek, netreba hneď k Ďuricovi. A predsa pripomínajú maniere najlepšieho klubu hrajúceho domácu ligu spôsoby, akými sa na začiatku sezóny pravidelne prezentujú zástupcovia najrozšírenejšej lobdovej hry.

Posilnenie kádra na európske poháre, v nich pár týždňov ambícií, ktoré smerujú ani tak nie k celkovej výhre, ale čo najlepšiemu zasanovaniu klubovej kasy. Popri tom vždy, opakujem vždy, trápenie v lokálnej ligovej tabuľke. Po vypadnutí výmena trénera, oživenie kádra a náprava renomé na malom území Slovenskej republiky. Titul.

Hlavne so cťou

Pred rokom VSŽ so cťou nepostúpili zo skupiny CHL, okolo Vianoc vyhodili trénera Tomka a nainštalovali Oremusa. V tejto sezóne so cťou vypadli z CHL v prvom kole playoff, prehrali sedem z prvých desiatich zápasov Tipsport ligy, vyhodili trénera Oremusa a nainštalovali Čadu.

Za štyri a pol roka, odkedy Čada získal svoj posledný titul s klubom v roku 2011, Košice trénovali Stavjaňa, Ihnačák, Rulík, Staš, Tomko a Oremus. Nie tri trénerské dvojice, šesť rôznych trénerov. Nie sme o nič horší, ako zle manažované futbalové kluby.

Klub neznamenajú dva tucty platených športovcov v seniorskom družstve. Klub je pyramída, častokrát stoviek mladých a malých športovcov, ich rodičov, priateľov a priaznivcov v spodnej, najširšej a najdôležitejšej časti. Či si vyberiete Detroit Red Wings alebo FC Barcelonu, veľké kluby sú ako veľké rodiny, starajú sa o najmenších, najstarších, najslabších s rovnakým nasadením a úctou ako o tých niekoľkých vyvolených s veľkými výplatami. Veľké kluby spájajú miestnych ľudí zo škôl, predmestí, regiónov aj univerzít a pracujú vo veľkých časových horizontoch.

Malé kluby sa sústredia na aktuálny moment, koncentrovanie kontroly do niekoľko málo rúk a skutočne gadžovské sebastredné maniere. Napríklad spôsob, akým oznámili kapitánovi, že v klube končí. Ešte aj starších žiakov majú vo väčšej úcte, keď im majú povedať, že už nie sú v kabíne potrební a chcení.

Tí istí hráči

Pritom Bystricu a Nitru porazili a ostatných ligistov budú porážať tí istí hráči. Teda okrem dvoch matadorov, ktorým nebolo umožnené odísť do dôchodku dôstojnejšie. Prinajmenšom Martin Štrbák mal skončiť kariéru s pohárom majstra slovenskej ligy nad hlavou a cigarou v ústach.

VSŽ s hráčmi, ktorí klubu odovzdali svoje najlepšie hokejové časy, skúsenosti, priviedli klub k pohárom a vlajkám pod strechou, pracuje dlhodobo a koncepčne. Zbavuje sa ich bez pocty, poďakovania a úcty. Vytvára príjemné prostredie montážnej linky v Šenzene, v ktorej si ktorýkoľvek zamestnanec musí vybrať medzi návštevou toalety a výpoveďou.

Ostatní v tíme zostanú. Vymažú z krátkodobej pamäte obdobie august – október 2015 a začnú nakladať Žiline, Piešťanom, Martinu a ďalším čo sa do nich zmestí. Život pôjde ďalej, možno stihnú vyhrať aj základnú časť Tipsport ligy, do jej konca ešte viac ako 40 zápasov.

VSŽ už pred niekoľkými rokmi rozbehlo  kontinuálnu stratu priazne v meste. Päť majstrovských sezón za sedem rokov nesvedčí o športovej  kvalite, ale kríze klubovej kultúry. Len nech sa nikto nečuduje, že taký prístup zabezpečí, že v Košiciach sa onedlho stane najnavštevovanejším športom nie hokej, ani futbal, ale basketbal.

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár