Pondelkové tréneroviny: Rozdieloví šráci

19.10.2015 / Richard Hanzlik
Vittek je rozdielový šrác.  (photo: SITA/Martin Medňanský)

Vittek je rozdielový šrác. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Na úvod sa jednou myšlienkou vrátim k postupu našej repre na Euro 2016. Po domácej prehre s Bieloruskom som tvrdil, že v Trnave by sme toto nedopustili.  Neboli by žiadne blbé mexické vlny a podpora z hľadiska by hráčov dotlačila k lepšiemu výkonu. To, čo sme videli v podaní divákov na štadióne Karola Von Belaníka IV., to si ani nezaslúžilo oslavy postupu. Neklamme si, že zápas sa hral v perfektnej atmosfére. Diváci len čakali na podnet z ihriska, aby začalo ďalšie odpočítavanie 3, 2, 1, eeeej. V Luxembursku to už nemohlo dopadnúť zle a v lete pôjdeme žrať slimáky spolu s prekvapeniami kvalifikácie ako napríklad Albánsko alebo Gareth Bales.

A tým pádom sme cez víkend išli na ligu, ktorá je už niekde úplne inde. Pocítili ste to, že? Dva týždne bez futbalu sú vždy super na to, aby mužstvá čo-to natrénovali, zregenerovali a nadchádzajúce kolo malo preveriť ich tvrdú prípravu. Zaujímalo by ma, čo robili cez tie dva týždne zverenci Adriána Guľu. Aká asi tak môže byť príprava na prehru 0:4? Myslím, že sa v ničom nelíši od tej mojej v čase zimného spánku. Akurát je obohatená o nosenie teplákových súprav, čo ja podceňujem. Nechcem vyzerať ako maďarský hubár z  roku 1998. V komornej atmosfére bez oblievačov odohral svoj zápas majster a tri body po tesnej výhre proti Podbrezovej zostali doma. Hore sa na úkor Žiliny ťahá Slovan, ktorému tri body na Myjave vystrelil Vittek. Ružomberok doma nestačil na Senicu. V zápase kola zdolal Spartak Dunajskú vďaka Depetrisovi a v nedeľu pred tým, ako sa víkend skončí, ste si mohli v priamom prenose pozrieť súboj nováčikov, v ktorom Michalovce vyhrali, Skalicu dobehli a Podbrezovú šupli na posledné miesto. Ak budete čítať pozorne, nájdete v tomto kole troch rozdielových hráčov, ktorí svoje kluby potiahli k bodom. Ak nám všetky tri mená napíšete do diskusie do 30-tich minút od prečítania článku, v tom najbližšom článku sa nájdete aj vy.

ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina 4:0, 1121 divákov

Prekvapenie kola a možno aj celej sezóny. Hostia zo Žiliny v zápase pôsobili, akoby cestu do Moraviec absolvovali pešo cez hory nesúc na chrbte celý realizačný tím. Po prehre v minulom kole doma s Podbrezovou ťahajú už takú malú sériu. V zápase ich zaskočila aj domáca aktivita vedená hlavne Tawambom. Ten mal prsty vo všetkom vrátane pozápasových krémešov. V prvom polčase udreli domáci raz, zato v druhom pri zvýšenej  platonickej aktivite Žiliny hneď trikrát. Hlavne posledné dva góly symbolizovali prístup hostí. Obrana pôsobila bezradne a Tawambovci si s ňou robili, čo chceli. Budíček, chalani zo Žiliny, ešte nie ste majstri svetla.

Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 2:0, 10 023 divákov

Cez týždeň podal Spartak jeden supervýkon v pohári na ihrisku iného žlto-modrého mužstva, a tak zopár stoviek fanúšikov odradil od návštevy tohto zápasu jesene. Z južnej zeme pricestovalo cca 900 fans, ktorí poníkov vymenili za klasickú prepravu. Čo sa týka zápasu, začnem od jeho najslabšieho článku. Bol ním rozhodca Kružliak, ktorý by dal žltú aj západu slnka a zápas zbytočne kúskoval a hrotil už tak dosť vyhrotené emócie. Na druhej strane bola atmosféra, ktorá bola nadčasová. Spartak v nej hral prvých 15 minút tak zle, akoby to chalani trénovali. Dunajská bola ľahkonohá a nebála sa kombinácií, ktoré zastavoval zlepšujúci sa Baez s mladým Benogom. Efektívnejší bol však Spartak, ktorého dvakrát vykúpil Depetris a ak by jeho spoluhráči využili jeden z brejkov pri konci zápasu, mohlo sa hosťom odchádzať domov ešte ťažšie. Že by sa konečne našiel strelec?

Spartak Myjava - ŠK Slovan Bratislava 0:2, 1382 divákov

Iný strelec zase úradoval na Myjave. Robo Paris Vittek šupol dva kúsky a bolo vymaľované na belaso. Slovan aj vďaka nemu ťahá sériu 4 víťazstiev. Ukazuje sa, že spojenie Cypru a Slovanu naozaj pomáha tým, ktorí to potrebujú. A to aj napriek tomu, že Myjava sa tlačila dopredu viac. Ale chýbal jej niekto ako Vittek. Všetka snaha totiž končila pred pokutovým územím, prípadne strelou spoza neho. Slovan v druhom polčase len čakal na brejky, ktoré dokázal perfektne nevyužiť Vittek s Kubíkom.

AS Trenčín - ZP Šport Podbrezová 2:1, hralo sa bez divákov

DK SFZ povedala, že sa bude hrať bez divákov. Ale fanúšik si cestu nájde, a tak ľudia obliezli ploty, prípadne cyklochodník pri Váhu. Podbrezová bola namaškrtená trojbodovým zárezom zo Žiliny a o to isté sa snažila aj v sobotu na koberci. Celý zápas statočne odolávala nájazdom domácich legionárov, s ktorými by mal problémy aj Trenčiansky hrad. Na Van Kesselovu gólovú jedovku zareagoval gólom do šatne Andrič, a tak domáci vedeli, že šichta bude pokračovať aj v druhom polčase. Scenár v ňom bol rovnaký, asi ho písal Kraus a čakalo sa iba na to, či domáci prekonajú železobetón, ktorý bol čím ďalej tým viac aktívny. Slimáčik máčik, vystrč rožky, šupnem ti gól na 2:1 a zmizni domov. Bero zase úradoval, čo už s ním, asi bude dobrý.

MFK Ružomberok - FK Senica 0:1, 1847 divákov

Senica už výhru potrebovala a v Ružomberku si ju zaslúžila. Prvý polčas bol zaujímavý. Najprv tlak Ružomberka a šance, ktoré zahadzovali JežišMárja a Bohaa. Potom dva neuznané góly Kalabišku z ofsajdu ževraj. Ten prvý ofsajd nebol, ani keby zápas pískal Slyško so Stredákom. Senica vedela, že treba ustáť tlak, a potom si môže dovoliť nejaký ten brejk. K záveru zápasu už brejkovali obidve mužstvá. Domáci mali brejk 2 na 1 a prd z toho. Senica mala brejk 2 na 6 a Hromada s Kalabiškom ich vyšachovali ako Kasparov Gašparoviča. S jej koučom Vrťom sa nedá nesúhlasiť: “Myslím si, že toto víťazstvo nás môže posunúť dopredu.” Áno, Dušan, každé tri body posúvaju mužstvo dopredu. Prehra zase dozadu.

MFK Zemplín Michalovce - MFK Skalica 3:1, 2135 divákov

Zima pomaly klope na dvere a Skalica si svoje posledné ligové víťazstvo vybojovala ešte v lete. Aj do zápasu proti Michalovciam vstupovala v roli toho druhého, aj keď v tabuľke stále o tri body vyššie. Ani domáci nie sú žiadnym lumenom a môžu byť radi, že s nimi do ligy postúpila práve Skalica a ešte stále v nej máme aj Podbrezovú. Ešte radšej mohli byť, keď rýchlo zareagovali na vedúci gól Skalice. O zlatých bodoch rozhodol Danko v úvode druhého polčasu a keďže ofenzíva Skalice nemá žiadne trio typu BBC, MSN, MTV alebo STV, s výsledkom už nič neurobila.