Čaká nás v NHL kríza?

20.10.2015 / Peter Vretenička
Marko Daňo (vpravo) sa do prvého tímu Chicaga zatiaľ nepretlačil. (photo: SITA/AP Photo/David Banks)

Marko Daňo (vpravo) sa do prvého tímu Chicaga zatiaľ nepretlačil. / (photo: SITA/AP Photo/David Banks)

Od štartu nového ročníka NHL ubehlo až 11 dní, kým sme sa dočkali prvého slovenského gólu. Môžeme tak hovoriť o novom slovenskom rekorde, na ktorého prekonanie zaútočíme zrejme aj budúcu sezónu. Je zaujímavé, že takto dlho sme na úvodný gól nečakali ani v časoch, keď v súťaži pôsobilo menej Slovákov, ako teraz.

Smutné časy

Dnes nám ostáva už len s nostalgiou spomínať na časy, keď behom jednej sezóny až šesť slovenských hráčov prekonalo 30 gólovú hranicu. Stalo sa tak v sezóne 2001/02, keď sme boli majstrami sveta a aj v sezóne 2002/03, v ktorej sme na MS uhrali bronzovú medailu po nezabudnuteľnom víťazstve nad Českom. Teraz nám v NHL vyskočí 30 gólový strelec len raz za dva roky. 

A vyzerá to, že bude aj horšie!

Ďalším smutným konštatovaním je, že v aktuálnom ročníku NHL hrá najmenej Slovákov za posledných 19 rokov.

Prečo?

 • Pretože Budaj sa stal farmárom.
   
 • Pretože Daňo si po Springfielde zahrá v ďalšom rozprávkovom meste: Rockforde.
   
 • Pretože panika Pánika nedovolí, aby si preniesol pohodu z tréningu do zápasu.
   
 • Pretože Meszároš má vraj slabého agenta.
   
 • Pretože Višňovský by bol piatym najstarším hráčom v NHL.
   
 • Pretože Kopecký už zvyčajne góly nedáva. A ak náhodou dá, tak ani sám nevie ako. Viď MS v Česku.
   
 • Pretože SZĽH vždy hovorí o množstve rozpracovaných projektov, nie dokončených. 
   
 • Pretože slovenský hokej vo svete už nikto neberie vážne, o čom svedčí aj fakt, že jediný špičkový mládežnícky turnaj kde sa s nami ešte počíta je Memoriál Ivana Hlinku. Aj to len zato, že ho spolu s Českom organizujeme. Čo sa týka výsledkov, nevyhrali sme na ňom dlhých 6 rokov.

Pre milovníkov štatistík dodám, že presný počet hráčov spod Tatier v posledných 10 sezónach vyzeral nasledovne: 32-26-23-18-18-14-12-12-14-13. V tejto sezóne ich doteraz nastúpilo osem. V priebehu sezóny by mal dostať šancu Marko Daňo a možno hore vyskočí ešte jeden zo súčasných čakateľov na farme.

V každom prípade trinástku z minulej sezóny určite neprekonáme. Pokles počtu našich hráčov v NHL tak po miernej stabilizácii v posledných sezónach bude opäť pokračovať. A ak sa nezastaví, portál slovaknhl sa čoskoro môže premenovať na tatarnhl.

Alarmujúca je taktiež skutočnosť, že počet našich krajanov sa v posledných rokoch neznižuje len v NHL. Rovnaký trend môžeme pozorovať aj v AHL a KHL. Slovenský hokejisti sa zo špičkových líg pomaly vytrácajú. Máme len hluché obdobie, ale čaká náš hokej kríza? Posúďte sami.

Rozhodne ale stojí za zamyslenie, že kým pred 10 rokmi sme si po víkendovej noci mohli na titulkoch prečítať ,,Slováci túto noc zaznamenali spolu 9 bodov“,  teraz sa dočkáte väčšinou titulku ,,Slováci sa tešili z výhry.“ Len aby sme neboli prekvapení, keď budú o desať rokov nadpisy typu: ,,Túto noc sa na ľade NHL predstavili až dvaja Slováci.“

Ja to síce až tak katastroficky nevidím, ale človek nikdy nevie. V každom prípade Slováci majú hokej v krvi, takže aj bez množstva veľkých hviezd by sme nemali mať problém zachovávať si príslušnosť v elitnej kategórii MS. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár