Debakel a výhovorky? Čo môžme čakať od Nemeckého pohára

06.11.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Tréner tréneruje.  (photo: SITA/Marko Erd)

Tréner tréneruje. / (photo: SITA/Marko Erd)

Dnes, zajtra a v nedeľu sa okyptený slovenský výber postaví na nemecký ľad po prvýkrát pod vedením Zdena Cígera. Čo môžme čakať od Nemeckého pohára, ročník 2015? 

Debakle?

USA, Nemecko, aj Švajčiarsko sú neľahkí súperi aj keď nie je novembrová reprezentácia Slovenska ochudobnená o päťdesiat (slovom 50) lepších hráčov. Nemecký pohár Slovensko od roku 2000 vyhralo len dvakrát (2006, 2011), konzistentne porážať rovesníkov z druhej svetovej vlny sa na prípravnom turnaji akosi nedarí dlhodobo. Na tento turnaj Cígerovci ani neodcestovali s prehnanými ambíciami. Vraj majú ukázať, že vedia hrať hokej. To je síce pekné, ale vzhľadom k tomu, že reprezentácia dokáže na Deutschland Cupe aj s najlepším výberom skončiť posledná, treba čakať debakle?

Ja si to nemyslím. V tíme je hneď niekoľko hráčov, ktorí v národnom drese už niečo odohrali - Jurčina (nesmejte sa), Jánošík, Ďaloga, Réway, Dravecký, Miklík, či Marcinko. Určite by sa zišiel aspoň jeden lepší brankár. Snáď nevyvolá nominácia Baroša s Dzubinom spomienky na dobu pred 20 rokmi, keď MS B-kategórie odchytala dvojica Dragan, Čunderlík  (#Truestory).

Myslím si však, že motivácia mladých hráčov - je reálne, že aj viac, ako polovica tímu bude musieť reprezentovať na MS v Moskve - ich posunie k výkonom, ktoré nepripustia hanbu. Tipujem, že o viac, ako o dva góly neprehrajú ani jeden zápas. A že aspoň jeden vyhrajú, hoci na nájazdy. 

Výhovorky?

Aj keby prišlo k najhoršiemu, na sklade je poruke výhovorka. Na Deutschland Cup sme asi po prvýkrát poslali C-výber, čím sa pomaly, ale isto dostávame na úroveň Kanady a USA. Tí pod svoju vlajočku posielajú zbierať skúsenosti aj výbery s neskoršími písmenami v abecede. No keďže v domovských krajinách akési jesenné prípravné turnaje v Európe naozaj nikoho nezaujímajú, vyhovárať sa nemusia. Naši by sa aj mohli, ale nebudú. 

Vedia totiž, že to potrebné ani nebude. Všetci fanúšikovia vedia, ako sú rozdané karty medzi SZĽH a "Handzušovcami". Cíger a jeho výber vlastne nemajú čo stratiť. Keď prepadnú, akurát sa zvýši tlak na vyriešenie personálneho problému, ktorý blokuje tých päťdesiat (49? 48?47?...) top hráčov pred tým, aby si zaväzovali aj reprezentačné korčule.

Tréner a hráči sa ale - podľa mňa - sústredia na vlastné výkony. Ospravedlňovať sa tými, ktorí s nimi neodcestovali do Augsburgu, nebudú. Na to je nový tréner príliš skúsený harcovník a reprezentačný PR department príliš skúsený. Aspoň dúfam. 

Unáhlené závery? 

Ak by sme niečo v nedeľu večer a pondelok robiť nemali, sú to unáhlené závery. Nech sa tri duely v Nemecku skončia akokoľvek. Keď turnaj Slovensko vyhrá, neznamená to, že MS budú v suchu. Detto tri prehry nepošlú reprezentáciu do .... boja v B-skupine na budúcu sezónu. Medzi tímom, ktorý odohrá prvý turnaj sezóny a ten posledný v máji v Rusku môže byť dramatický rozdiel. Dnes to nevieme a nebudeme vedieť ani po turnaji. 

Akurát si teda na vlastné oči pozrieme, ako vyzerá tretia vlna reprezentácie, aká široká je základňa top talentu na Slovensku. Súperi sú herne nepríjemní, európski Američania skôr drevorubači, Nemci a Švajčiari systematickí korčuliari, čo sa neboja hry do tela. Konfrontácia s nimi bude určite užitočná, ale nie sezónu definujúca.

Jeden unáhlený záver si ale dovolím. Bolo by dobré, ak by sa z terajšieho Cígerovho výberu ukázala v máji na MS jedna päťka. Maximálne. 

Bohumilova predikcia

S USA remíza, na Nemecko ani Švajčiarsko umenie súčasnej repre stačiť nebude a o gól - dva oba zápasy Slovensko prehrá. Výkony budú ale lepšie, ako výsledky, v aspoň jednom z víkendových zápasov budeme hrať v poslednej tretine o výhru. Získame nádej, že krízu slovenský hokej by mohol prežiť aj bez strápnenia sa na medzinárodnej scéne.

Ale aj istotu, že bez rýchleho vyriešenia problému môžeme zabudnúť na skutočnú radosť z výhry, keď pôjde v Moskve o všetko. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár