Pondelkové Tréneroviny - Vyhraj derby a môžeš všetko

23.11.2015 / Richard Hanzlik
Bol to viac boj, ako futbal. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Bol to viac boj, ako futbal. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Derbykolo má vždy svoje špecifiká. Ostatné zápasy idú tak trochu bokom, rovnako ako celý týždeň pred zápasom. Je to zápas zápasov, viac práce majú aj bulvárni novinári. Tentokrát dokonca ževraj hrozil aj bombový útok. Ja by som ale duo Priskin - Vittek až tak nevelebil. Pyrotechnici a pes ich pred zápasom nenašli. Koniec belasej série som predpovedal, takže jesenný majster to mal o to ľahšie a ide si asi za titulom. Derby príliš nenadchlo, rovnako ako fanúšikov Realu to v sobotu. Deväť žltých kariet však muselo nadchnúť pokladničku SFZ a ja verím, že sa najbližšie dočkáme zápasu v normálom futbalovom čase, aj keď za zváženie určite stojí aj lukratívny hrací čas v ktorúkoľvek stredu o 11.30. Inak, do konca jesene zostávajú už len dve kolá, čas začať zbierať body a makať, aby vás cez zimu nevyhodili z klubov, chalani.

• V derby nepadol žiadny súper, ani gól, iba divácky rekord, ktorý môže prekonať zase len Spartak (hypotéza postavená na kapacite štadiónov)

• DAC nedal šancu Michalovciam vďaka svojmu kapokanonierovi Szarčindovi

• Tawambovi ležia Zlaté Moravce pri nohách, hetrikom im doprial peknú zimu

• Myjava v peknom zápase pretlačila Podbrezovú

• Trenčín je jesenným majstrom, v Ružomberku bol na učňa nesmierne krutý

• Senica zdolala Žilinu, tá ide podľa predpokladov

FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava 0:0, 15 101 divákov

Vyhraj derby a môžeš všetko. Ale ak nedáš gól, nemôžeš v podstate nič. Ten prvý mohol padnúť hneď v úvode zápasu, ale Slovan svoj brejk nepremenil. Rovnako ako zvyšné čisté šance. Kým hostia čakali na chyby, Spartak spoliehal na podporu domáceho kotla a na nejakú dobre odrazenú loptu. Bez Clebera totiž nejaký ťukes vpredu nehrozil. Dve najväčšie šance chytil Mucha a najmä druhý polčas bol na dobrú bolesť hlavy. SFZ + ULK zvažujú, že kluby nedostanú ani ten bod. Zápasu vďaka ničiteľovi slovenského futbalu Ivanovi chýbali hosťujúci fans na tribúne, neabsentovalo však nasadenie na ihrisku.  Sobotné El Clasico pozerali aj v Shanghai a Miami, som zvedavý, či si na nejakom pirátskom streame naladili aj to naše. Ak náhodou áno, druhýkrát si ho asi nezapnú. Je škoda, že obidva mužstvá sa sústredili na to, aby neprehrali a futbalovú kvalitu nechali v šatni. Ale divácky rekord padol, snáď ste nečakali, že nie. Aj po tomto zápase vytrvávam vo svojej snahe odohrať aspoň jeden zápas za Spartak. Len nie derby, pretože pri pozeraní niektorých zákrokov sa každý ortopéd v duchu zalizoval.

DAC Dunajská Streda - MFK Zemplín Michalovce 3:1, 3001 divákov

Vynechajte dve nuly z počtu divákov a máte tu skóre zápasu. Spiknutie, ilumináti, JFK, 9/11. Hostia nastúpili v chrumkavo ružovej výbave a na tejto cukrovinke si DAC pochutil najmä vďaka efektivite v zakončení. Možno, ak by Chubutia neskúšal na Polievku wrestlingové chvaty akurát v pokutovom území, bol by štart hostí do zápasu naozaj dobrý. Pačinda trafil a komfort na domáce kopačky priniesol Jakoš Szarka. Tomu góly chutia, na čo hostia doplatili aj v druhom polčase a zo samostatného nájazdu bolo 3:0. Michalovce už nemali čo stratiť a ich čestný zásah stál naozaj za to. Východniari pred sezónou ani netušili, akú radosť im tento rok spôsobí účasť Skalice v najvyššej súťaži. Trdelník sa totiž opeká proklěte nízko.

ViOn Zlaté Tawambovce - MFK Skalice 3:1, 821 divákov

Niekedy sa sám seba pýtam, čo by bolo ak by Tawamba nestrieľal za Moravce, ale za nejaký ľubovoľný červeno-čírny klub z mesta s bradatým primátorom jazdiacom na bicykli. V tom prípade by možno tento zápas skončil 0:1 a Skalica by konečne po 2 mesiacoch bodovala. Pretože do 27. minúty nielenže viedla rýchlym gólom, ale domácich k ničomu poriadnemu nepustila. Všetko zmenila minúta číslo 28, kedy Konečný rukou zabránil gólu = červená, penalta, 1:1 Tawamba. K čistému hetriku sa potom prepracoval cez ukážkový lob a neskôr aj gólovú hlavičku. Druhý polčas mohol priniesť výsledné skóre 7:2, ale kto si neváži málo, nezaslúži si ani štátnu dotáciu na podporu a rozvoj malého podnikania v zaostalých regiónoch.

Spartak Myjava - ZP Šport Podbrezová 2:1, 849 divákov

Vážení čitatelia, stretli sme sa tu, aby sme si prečítali o zápase, v ktorom chcel vyhrať každý z mančaftov. Myjava preto, lebo hrala doma a sa patrí. Podbrezová lebo musí, ak chce pekné Vianoce. Prvú krv do zápasu priniesol Škutkov hokejovo doklepnutý gól, aj keď možno stál v bránkovisku. Toto nakoplo hostí a z diapazónu šancí premenili jednu pred koncom polčasu. Druhý polčas bol hore-dole, ako preferencie pred voľbami. Myjava tlak stupňovala ako skúsený DJ na diskotéke v Suchej nad Parnou a Sládek strieľal až to vyzeralo, že mal na tikete 1 hendikep. Trafil raz a bola to šleha trojbodová.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 0:3, 1474 divákov

Ak chcete poraziť Trenčín, nemáte veľa možností. Buď premeníte takmer všetky svoje šance a od stavu 2:0 začnete prekopávať štadión alebo pošlete do kabíny súpera imigračnú políciu. Ružomberok nevyužil ani jednu možnosť, pričom tá prvá bola viac ako reálna. Dve obrovské šance z úvodu zápasu zahodil a Trenčín postavila na nohy chyba domácej obrany. Van Kessel sa vyrútil takou rýchlosťou, až začali radary pri Strečne cvakať naprázdno a ponúkol gól Schetovi. Druhý polčas hostia zabili v priebehu dvoch minút a Van Kessel by mohol v ten večer nastúpiť aj  za hokejovú Duklu, kľudne bez korčúľ. Domáci na vlastnú škodu upustili od svojej živelnosti v útoku a vo forme hrajúci jesenný majster ich prevalcoval svojou efektivitou. Ak ste fanúšikom Ružomberka a Realu Madrid, potom ma váš víkend naozaj mrzí a ak by existovala spravodlivosť, nemali by sa tieto dva ponuré dni počítať za víkend. Preberte so svojím šéfom, možno povolí.

FK Senica - MŠK Žilina 2:0, 1589 divákov

Október s movembrom priniesli Žiline okrem sumčích fúzkov hráčov aj nevyrovnanú formu, ktorú by jej mohla závidieť aj maškrtníčka Halina. Výhra/prehra/výhra/prehra… čo vám poviem, momentálne nie je ťažké uhádnuť, ako skončí nasledujúci zápas žltých. V podobnom duchu odohrali svoj zápas aj v Senici. Prvý polčas ako-tak kontrolovali, ale do druhého podobne ako Real Madrid ani nenastúpili. Senica zase odohrala prvý polčas slabučký, druhý sa jej vďaka dvom podobným gólom v šatni hodnotil viac ako dobre.