Na piaty pokus

28.11.2015 / Tomáš Kolár
Majster sveta Gaultier. (photo: Internety)

Majster sveta Gaultier. / (photo: Internety)

Nedávno skončené Majstrovstvá sveta v squashi v americkom Seattli boli svedkami nielen vynikajúcich športových výkonov, ale nebolo v nich núdza ani o prekvapenia.

V semifinále len jeden papierový favorit

Do tretieho kola k ničomu prevratnému nedošlo, avšak tam sa v tom najlepšom možnom svetle ukázal starý lišiak James Willstrop (nie nadarmo prezývaný The Marksman- Strelec), ktorý síce bol v roku 2012 svetovou jednotkou, ale v poslednom čase ho prenasleduje jedno zranenie na druhým a nejeden odborník ho už z bojov o najvyššie miesta odpísal. V treťom kole ale predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov kariéry, keď doslova "udropoval" svetovú jednotku a jedného z najväčších ašpirantov na svetový primát Mohameda Elshorbagyho.

Prvotriednosť egyptskej školy naopak potvrdil mladík Ali Farag, ktorý si poradil so šiestym nasadeným Simonom Rösnerom  3:1. Tento ešte iba 23-ročný Egypťan, ktorý je mimochodom už aj úspešným absolventom Harvardskej školy, nastúpil vo štvrťfinále proti jednému z najväčších favoritov Gregorymu Gaultierovi a bol mu po celý päťsetový zápas vyrovnaným súperom a nebyť slabšej kondičnej pripravenosti a menších skúseností, mohol by sa z postupu tešiť tento veľmi perspektívny Egypťan.

Štvrťfinále bolo konečnou aj pre ďalšieho Egypťana, a to nesporne väčšieho mena. Ramy Ashour štartoval na MS, tak ako to uňho býva už dobrým zvykom, po zranení, hoci na jeho divácky mimoriadne atraktívnej hre to nebolo vôbec vidieť. Prišlo však štvrťfinále s jeho krajanom Omarom Mosaadom, kde sa už nie stopercentný fyzický stav Ramyho prejavil a posledný piaty set doslova odchodil. Aj druhý veľký favorit celého šampionátu sa musel vo štvrťfinále porúčať.

Nick Matthew nestačil na ďalšieho Egypťana Tareka Momena vo veľkej päťsetovej bitke. Protagonistami semifinále teda boli dvaja Egypťania, hoci pred turnajom sa určite počítalo s inými menami, v starej forme hrajúci Willstrop a jediný z papierových favoritov v hre zostávajúci francúzsky generál Gaultier. V čisto európskom semifinále sa vzhľadom na výbornú formu Willstropa očakával vyrovnaný duel, ale Gaultier Britovu hru poľahky eliminoval a s prehľadom postúpil už do svojho piateho finále na svetových šampionátoch.

Druhé egyptské semifinále malo ešte jednoznačnejší priebeh, keď za 27 minút bolo "vymaľované". Do svojho prvého finále MS postúpil Omar Mosaad, svetová sedmička.

Gaultier v pohode

V záverečnom zápase o titul svetového kráľa sa Mosaad snažil, avšak na vo veľkej pohode hrajúceho Gaultiera to jednoducho nestačilo. Francúz ukázal dlhoročné skúsenosti a pevné nervy najmä v koncovke tretieho setu, keď prehrával 8:10, čo dávalo reálnu nádej Mosaadovi pokračovať v zápase, ale Gaultier otočil na 12:10 a premenil tak svoju piatu finálovú účasť na vytúžený zisk majstrovského titulu.

Tieto majstrovstvá ukázali, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa čoraz viac bude presadzovať aj nastupujúca generácia squashistov, hlavne tých spod pyramíd, čo bude len na prospech squashu. Už sa nebudeme pýtať, či turnaj vyhrá niekto zo štvorice Elshorbagy, Ashour, Gaultier a Matthew, pribudnú aj nové mená.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

Napíš komentár