Prečo skokanom merajú rozkroky

28.11.2015 / Nikola Baďová
Ani Simon Ammann sa už nebude na mostíku plieskať po stehnách. (photo: SITA/AP Photo/Jens Meyer)

Ani Simon Ammann sa už nebude na mostíku plieskať po stehnách. / (photo: SITA/AP Photo/Jens Meyer)

Skoky na lyžiach. Na Slovensku takmer zabudnutý šport. Financovanie je téma na dlhšie trate. Náš jediný zástupca v tejto disciplíne Tomáš Zmoray nepodpísal so Slovenskou lyžiarskou asociáciou reprezentačnú zmluvu na minulú sezónu. Podľa nich sa rozhodol sám, možno ich škrelo, že trénoval v susednom Česku. Odpovede si každý nájde kde chce. Je však otázne prečo by sám skokan tak robil, keď sa v sezóne organizovali Majstrovstvá sveta, ktorý bývajú obrok.  

Byvalá veľmoc

Veľmi zaujímavý je aj fakt, že Slovensko je jednou z bývalých skokanských veľmocí. Aspoň, čo sa týkalo mostíkov. Prvý stál nad Gerlachovom už v roku 1910. Pred prvou svetovou vojnou vybudovali mostík aj na bratislavskom Kamzíku. Základňu má Slovensko v okolí Banskej Bystrice. Nad dedinkou Králiky vystavali jeden z najväčších mostíkov na svete K-120. Bola to stavba 21. storočia. Ako je na tom dnes? Chátra. Dokonca Nemci si tento monument zobrali za vzor a postavili jeho dvojičku vo Willingene.

Toľko úvod do problematiky športu na Slovensku.

A prečo vlastne tým skokanom merajú rozkroky?

Maximálne trojcentimetrový rokzrok

Medzinárodná lyžiarska federácia pritvrdila pravidlá. Podľa tejto novinky každému skokanovi na lyžiach premerajú kombinézu v rozkroku. Pod ním môže byť priestor iba tri centimetre. Ak norma nie je splnená nasleduje diskvalifikácia.  

Mne osobne toto pravidlo príde trošku pritiahnuté za vlasy. Premerať každému pretekárovi rozkrok a pustiť ho buď skákať alebo poslať do šatne. To je ako ísť dlhou chodbou pred Paľa Haberu, ktorý súťažiaceho buď pošle do výšin alebo nechá stáť nohami pevne na zemi. Doslovne.

ZÁKAZ DOTYKOV

Naopak samotní skokani si tento krok pochvaľujú. Vraj sa s tým veľmi podvádzalo. Plieskanie po stehnách, keď pretekár sedí na mostíku už neuvidíme. Hore je prísny zákaz sa svojej kombinézy dotýkať. Ak Vás už raz pustia, musíte dať ruky od tela preč. Všetko bolo totiž úplne inak ako bežný divák videl. Pri plieskaní do stehien si skokan svoju kombinézu sťahoval nižšie a zväčšoval svoju nosnú plochu pre let vzduchom. Po dopade si ju vrátil späť. 

Je otázne ako sa s novým pravidlom skokani zžijú. V úvodnom kole v rakúskom Kligenthale bolo v šatniach niekoľko smutných tvári. Uvidíme koľko takých zazrieme cez víkend vo fínskej Ruke. 

Nikola Baďová

Nikola Baďová

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár